2. Евро 2024
  3. Англия пак не впечатли, но запази върха (ВИДЕО)

Англия пак не впечатли, но запази върха (ВИДЕО)

Дания с второ поредно реми на Евро 2024 след 1:1

Англия и Дания завършиха при резултат 1:1 във втория мач за двата отбора от Европейското първенство по футбол в Германия.

„Трите лъва“ на Гарет Саутгейт отново не впечатлиха с представянето си, макар да удариха и греда през второто полувреме.

Още през първото голмайсторът им Хари Кейн (18) откри резултата, но датчаните отговориха преди почивката и изравниха със страхотно попадение на Мортен Хюлманд (35).

След паузата обаче именно скандинавците сякаш повече искаха успеха, ала в крайна сметка взеха само точка и се разминаха с реванш за отпадането си след продължения от Англия в полуфиналите на предишното Европейско първенство.

Островитяните пък не можаха за първи път в историята си да започнат финали с 2 успеха и вече имат 4 точки, след трудния успех над Сърбия (1:0) на старта, като остават лидери в групата, докато Дания е с 2 в своя актив.

Срещата започна с минута мълчание в памет на бившия генерален секретар на УЕФА Герхард Айгнер, който почина на 80-годишна възраст.

Англичаните започнаха по-мотивирано и в 13-а минута Фил Фодън се озова на стрелкова позиция, но прати топката над вратата.

Пет минути по-късно Кейн откри головата си сметка на Евро 2024 след грешка в защитата на датчаните. Виктор Кристиансен се намеси неубедително и позволи на Кайл Уокър да напредне от дясно, след което центрира в наказателното поле, където Хари Кейн отблизо не сгреши за 1:0. Кейн стана третият английски футболист с голове на четири големи първенства след Майкъл Оуен и Уейн Рууни.

Дания успя да изравни в 34-ата минута, когато Хари Кейн сгреши с паса в средата на терена и позволи Мортен Хюлманд да напредне фронтално срещу вратата и с мощен шут да прати топката в долния десен ъгъл на вратата на Пикфорд - 1:1.

Втората част започна по същия начин като първата: англичаните бяха по-активни в началните минути и в 50-а минута Деклан Райс шутира от границата на наказателното поле, но Шмайхел спаси. Две минути по-късно Букайо Сака бе изведен на добра позиция, но не успя да намери рамката на вратата.

В 56-а минута удар на Фил Фодън срещна левия страничен стълб, а при добавката Сака стреля неточно.

За Дания възможност за гол се откри през Пиер-Емил Хьойберг, който в 73-а минута стреля от разстояние, но Пикфорд спаси.

С наближаването на края на срещата двата отбора предприемаха все по-малко рискове и внимаваха да не допуснат фатална грешка в защита, което логично запази равенството.

Така Дания вече има 2 точки, с колкото е и Словения, докато Сърби е на последното място в групата със само 1 в своя актив.

Дания – Англия 1:1
0:1 Хари Кейн (18)
1:1 Мортен Хюлманд (35)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Дания: 1. Каспър Шмайхел – 6. Андреас Кристенсен, 2. Йоаким Андерсен, 3. Янис Вестергор, 5. Йоаким Мееле, 21. Мортен Хюлманд, 23. Пиер-Емил Хьойберг, 17. Виктор Кристиансен, 10. Кристиан Ериксен, 19. Йонас Винд, 9. Расмус Хьойлунд;

Резерви: 16. Мадс Хермансен, 22. Фредерик Рьонов – 4. Симон Кяер, 7. Матиас Йенсен, 11. Андреас Сков Олсен, 12. Каспър Долберг, 13. Матиас Йоргенсен, 14. Микел Дамсгор, 15. Кристиан Ньоргор, 18. Александър Ба, 20. Юсуф Поулсен, 24. Андерс Дрейер, 25. Расмус Кристенсен, 26. Якуб Бруун Ларсен;

Селекционер: Каспър Хюлманд;

Англия: 1. Джордан Пикфорд – 2. Кайл Уокър, 6. Марк Гехи, 5. Джон Стоунс, 12. Киърън Трипиър, 8. Трент Александър-Арнолд, 4. Деклан Райс, 7. Букайо Сака, 10. Джуд Белингам, 11. Фил Фодън, 9. Хари Кейн;

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Дийн Хендерсън – 14. Езри Конса, 15. Люис Дънк, 16. Конър Галахър, 17. Айвън Тони, 18. Антъни Гордън, 20. Джаръд Боуен, 21. Еберечи Езе, 22. Джо Гомез, 24. Коул Палмър, 25. Адам Уортън, 26. Коби Мейну;