3. Мощна Испания обърна Франция и е на финал (ВИДЕО)

Мощна Испания обърна Франция и е на финал (ВИДЕО)

Ямал пренаписа историята при 2:1

Испания е първият финалист на Евро 2024!

В мач за историята иберийците победиха след обрат Франция с 2:1 в Мюнхен и така си уредиха среща за титлата със спечелилия двубоя между Англия и Нидерландия.

В герой за тима се превърна младокът Ламин Ямал, който постави 2 рекорда – за най-млад участник в полуфиналите на ЕП и за най-млад реализатор на еврофинали.

Той изравни резултата в 21-ата минута със страхотно попадение, след като преди това Рандал Коло Муани (9) бе открил за Франция.

Само 4 минути след шедьовъра на младока пък Дани Олмо също се разписа, за да прати Испания на 5-и финал.

Още преди началото на мегасблъсъка в Мюнхен стана ясно, че испанският вундеркинд Ямал влиза в историята като най-младия футболист, участвал в полуфиналите.

Талантът на Барса, който ще навърши 17 години в деня преди финала, бе титуляр, а зад него на фланга започна 38-годишният Хесус Навас, който замени наказания Дани Карвахал.

Испания започна по-добре срещата и се настани в половината на съперника като в 5-ата минута стигна и до първата чиста голова възможност.

Тогава именно Ямал центрира към далечната греда, където Фабиан Руис бе оставен непокрит, но отблизо не можа да насочи добре топката и стреля с глава над вратата.

Отговорът на Франция не закъсня и бе сходен, но с различен резултат. В 9-ата минута капитанът Килиан Мбапе намери с хитро центриране също към далечната греда Рандал Коло Муани, който не сгреши и откри резултата с глава.

Последваха равностойни минути, за да се стигне до 21-ата, в която блесна гения на Ламал. Младокът получи, малко щастливо, пред дъгата на наказателното поле, направи финт и с фамозен шут в далечния ъгъл прати топката първо в страничната греда, а след това неспасяемо и в мрежата за 1:1.

Така Ямал стана се превърна и в най-младия футболист, вкарал гол на еврофинали, правейки го на 16 години, 11 месеца и 27 дни.

Само 4 минути по-късно Испания направи обрата пълен. След поредната многоходова акция топката стигна до Дани Олмо, който майсторски финтира и я насочи към вратата, а Жул Кунде протегна крак и я прати в собствената си мрежа – 2:1.

Впоследствие попадението бе записано на Олмо, защото той насочи в очертанията на вратата кълбото, така че той се изравни с водещите реализатори на Евро 2024 с 3 гола, колкото имат още 4 футболисти, но от тях само Коди Гакпо все още е в турнира.

Тази развръзка сякаш респектира Франция и „петлите“ заиграха по-предпазливо, макар да изоставаха в резултата.

До почивката нови голове не паднаха, така че Испания се оттегли с крехък аванс от 2:1.

Франция започна по-мотивирано след почивката и пое инициативата, ала трудно стигаше до добри положения за гол.

Едно такова се откри пред Мбапе в 55-ата минута, но той реши да стреля от малък ъгъл, вместо да комбинира, което се оказа грешен ход.

Малко след изтичането на първия игрови час Дидие Дешан направи тройна смяна като пусна в игра Гризман, Камавинга и Баркола, вместо Рабио, Канте и голмайстора Рандал Коло Муани.

Промените внесоха допълнителна динамика в състава на „петлите“, който не се бе разписвал от игра на форума преди срещата в Мюнхен.

Испания обаче показа класа при боравенето с топката и постепенно отблъсна натиска, макар че в 75-ата минута Тео Ернандес имаше шанс да изравни. Крайният защитник на Франция обаче стреля над целта от удобна позиция и така „Ла Фурия“ запази крехкката си преднина.

Вместо това в 81-ата минута тимът можеше и да я увеличи, тъй като Ямал отправи удар, подобен на головия си преди почивката, но този път топката профуча покрай сглобката на вратата.

В 86-ата минута Мбапе стреля силно, но и неточно от границата на наказателното поле, след което Испания заигра с още по-голямо самочувствие и не позволи финален натиск на Франция.

Така тимът, напълно заслужено, се класира за финала на Евро 2024 и мечтае за рекордна 4-а титла на Стария континент.

Испания – Франция 2:1
0:1 Рандал Коло Муани (9)
1:1 Ламин Ямал (21)
2:1 Дани Олмо (25)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Испания: 23. Унай Симон, 22. Хесус Навас, 4. Начо, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея, 10. Дани Олмо, 16. Родри, 8. Фабиан Руис, 19. Ламин Ямал, 17. Нико Уилямс, 7. Алваро Мората (к);

Селекционер: Луис де ла Фуенте;

Франция: 16. Майк Менян, 5. Жул Кунде, 4. Дайо Упамекано, 17. Уилям Салиба, 22. Тео Ернандес, 13. Н‘Голо Канте, 8. Орелиен Чуамени, 14. Адриен Рабио, 12. Рандал Коло Муани, 10. Килиан Мбапе (к), 11. Усман Дембеле;

Селекционер: Дидие Дешанл;