4 от 4! Испания си уреди мегасблъсък с Германия (ВИДЕО)

"Ла Роха" помете Грузия с 4:1

Испания продължава да впечатлява на Евро 2024 след четвърта поредна победа при 4:1 над хита Грузия. Тимът на Луис де ла Фуенте си осигури сблъсък с домакина Германия на четвъртфинала, след като отново демонтрира изключително офанзивна игра с разнообразие в атаката, допускайки все пак първо попадение на големия форум.

Досега "Ла Роха" бе спечелил всичките си три мача в груповата фаза срещу Хърватия (3:0), Италия (1:0) и Албания (1:0). Автогол на Робин льо Норман направи сега осминафинала интригуващ, след като Грузия вече удари Португалия за историческа първа победа на европейски финали. И все пак Испания бе пълен господар на терена и не позволи сензация. Точни за шампионите от 2012 година бяха Родри, Фабиан Руис, Нико Уилямс и Дани Олмо.

Двубоят започна със силна доминация на Испания, а в началните минути пропуски направиха първо Педри, който отблизо засече с шпагат, но Мамардашвили парира, а след това и Дани Карвахал.

До 15-ата минута тимът на Де ла Фуенте владееше топката внушителните 85%, но въпреки това Грузия стигна до попадение и без положение. Остро центриране в наказателното поле намери неподготвен Робин льо Норман, който в опита си да изпревари Кварацхелия насочи топката в собствената си врата.

Това не успя да смути Испания, а в следващите минути "Ла Роха" продължи да търси пътя към Мамардашвили, докато Грузия организираше често бързи контраатаки.

В 35-ата минута Кукурея стреля коварно от средна дистанция, но вратарят на Валенсия парира. Последва ново спасяване, но този път след удар на Уилямс, за да дойде 39-ата минута, когато нова продължителна атака завърши с удар на Родри за 1:1, а асистетцията бе на крилото на Атлетик Билбао.

След почивката динамиката не се загуби, а двата отбора продължиха да търсят победата макар и с различни стилове на игра. Кварацхелия бе близо да изведе отново Грузия напред, след като с удар от центъра успя да елиминира вратаря Унай Симон, но топката мина встрани от целта.

Последва тежък удар на Ламин Ямал от фаул, избит от Мамардашвили, но атаката продължи, а именно 17-годишното бижу на Барселона центрира перфектно на втора греда, където Фабиан Руис с глава вкара за 2:1.

Попадението не успокои отборът, воден от Луис де ла Фуенте, който продължи да доминира в половината на съперника. Четвърт час преди края перфектна многоходова атака завърши с гол за "Ла Роха", отменен заради тънка засада на Ямал.

Нищо обаче не можеше да спре Испания 120 секунди по-късно, когато бърза контраатака, продължила под 10 секунди, бе завършена от Нико Уилямс по впечатляващ начин. Ударът на офанзивния футболист влетя в ъгъла на Мамардашвили.

С това изпълнение гардът на грузинците тотално падна и в оставащите минути те допуснаха резервата Дани Олмо да завърши нова хубава атака на испанците за 4:1 с плътен удар в долния десен ъгъл.

Така в крайна сметка Грузия приключи с дебютното си участие на голям форум, а Испания продължава към четвъртфиналите, където на 5 юли ще се изправи срещу Германия на Юлиан Нагелсман.

Испания - Грузия 4:1
0:1 Робин льо Норман (18-авт)
1:1 Родри (38)
2:1 Фабиан Руис (51)
3:1 Нико Уилямс (77)
4:1 Дани Олмо (83)

Испания: 23. Унай Симон - 2. Дани Карвахал, 3. Робин льо Норман, 14. Аймерик Лапорт, 24. Марк Кукурея - 20. Педри, 16. Родри, 8. Фабиан Руис - 19. Ламин Ямал, 7. Алваро Мората - К, 17. Нико Уилямс

Резерви: 1. Давид Рая, 13. Алекс Ремиро, 4. Начо, 5. Даниел Вивиан, 6. Микел Мерино, 9. Хоселу, 10. Дани Олмо, 11. Феран Торес, 12. Алекс Грималдо, 15. Алекс Баена, 18. Мартин Субименди, 21. Микел Оярсабал, 22. Хесус Навас, 25. Фермин Лопес, 26. Айосе Перес

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Грузия: 25. Гиорги Мамардашвили, 2. Отар Какабадзе, 4. Гурам Кашия - К, 3. Лаша Двали, 10. Гиорги Чакветадзе, 17. Отар Китеишвили, 6. Гиорги Кочорашвили, 22. Жорж Микаутадзе, 7. Хвича Кварацхелия, 14. Лука Локошвили, 15. Георгий Гвелесиани

Резерви: 1. Георгий Лория, 12. Лука Гугегашвили, 5. Соломон Кверкелия, 8. Буду Зивзивадзе, 9. Зурико Давиташвили, 11. Георги Квилитая, 13. Георги Гочолеишвили, 16. Ника Квеквескири, 18. Сандро Алтунашвили, 19. Леван Шенгелия, 21. Георгий Циташвили, 23. Саба Лобжадинзе, 24. Джемал Табидзе, 26. Габриел Сигуа