Подвиг: Австрия спечели групата с Франция и Нидерландия (ВИДЕО)

След победа с 3:2 над „лалетата“, те и "петлите" също продължават

Австрийският национален отбор по футбол осъществи истински подвиг, след като победи Нидерландия с 3:2 и така спечели Група D на Евро 2024.

Възпитаниците на Ралф Рангник прекъснаха в най-подходящия момент серията си от 7 загуби срещу „лалетата“ като ги победиха пред 68 363 зрители и ги оставиха трети в потока.

Въпреки това, спечелените от Нидерландия 4 точки са достатъчни, за да ги пратят в директните елиминации като един от най-силните 3-ти отбори, докато Франция заема второто място с 5 точки след равенство 1:1 с опашкаря Полша.

Това означава, че в осминафиналите Австрия ще играе с втория от Група F в Лайпциг, докато Франция ще срещне в Дюселдорф втория от Група Е.

"Лалетата" започнаха срещата по-пасивно.

В шестата минута Александър Прас проби по лявото крило и центрира остро по земя, като в опита си да изчисти Дониел Мален си отбеляза автогол. Това бе 7-и такъв от началото на Евро 2024, но и най-бързия в историята на еврофиналите до момента.

Малко по-късно Мален можеше да се реваншира. Депай го изведе на чиста голова позиция, но той не успя да намери рамките на вратата.

В 38-ата минута капитанът на Австрия Марко Арнаутович се възползва от лошо позициониране на противниковата отбрана, излезе сам срещу Вербруген, но не успя да отправи удар и опитният страж изби топката.

В началото на второто полувреме "лалетата" организираха светкавична контраатака и Коди Гакпо изравни резултата.

В 59-ата минута Романо Шмид засече центриране на Флориан Грилич и със страхотен плонж нанесе удар с глава, за да прати топката в мрежата на Нидерландия.

Четвърт час преди края на сблъсъка Вегхрост спечели въздушен двубой с противников бранител, топката попадна в Мемфис Депай, който овладя в наказателното поле и с мощен удар отбеляза първото си попадение на Евро 2024.

Пет минути по-късно Марсел Забицер получи пас от Баумгартнер в дълбочина и вкара от близко разстояние, като по този начин изпрати Австрия на първото място в групата и класира селекцията на осминафинал за второ поредно Европейско.

Нидерландия – Австрия 2:3
0:1 Дониел Маален (6, авт.)
1:1 Коди Гакпо (47)
1:2 Романо Шмид (59)
2:2 Мемфис Депай (75)
2:3 Марсел Забитцер (80)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Нидерландия: 1. Барт Вертбрюген, 2. Лутшарел Геертруйда, 4. Върджил ван Дайк (к), 5. Нейтън Аке, 6. Стефан де Фрай, 10. Мемфис Депай, 11. Коди Гакпо, 14. Тиджани Райндерс, 16. Джоуи Верман, 18. Дониел Маален, 24. Йерди Шутен;

Селекционер: Роналд Куман;

Австрия: 13. Патрик Пенц, 5. Стефан Пош, 2. Максимилиан Вьобер, 15. Филип Линхарт, 8. Александър Прас, 6. Николас Зайвалд, 10. Флориан Грилич, 23. Патрик Вимер, 9. Марсел Забицер, 18. Романо Шмид, 7. Мартко Арнаутович (к);