Шотландия възкръсна на Евро 2024 (ВИДЕО)

Квадво Дуа не игра за Швейцария при 1:1 в Кьолн

Шотландия възкръсна на Евро 2024 след заслужено 1:1 с Швейцария в двубой от група А. Тимът на Стив Кларк имаше всички предпоставки да спечели първата си победа на еврофинали от 28 години насам, но пропуските пред вратата на Ян Зомер се оказаха решаващи. "Кръстоносците" също имаха своите шансове, а попадения на Бреел Емболо и Дан Нбойе бяха отменени заради засада. Изненадващо, след попадението срещу Унгария (3:1), сега нападателят на Лудогорец Квадво Дуа остана резерва и не взе участие за тима на Мурат Якин.

За Шотландия това е първа точка на турнира след тежкото 1:5 от Германия в откриващия двубой. Равенството обаче оставя островитяните в битката за осминафиналите предвид факта, че четири от всички шест отбора завършили на трето място в своята глупа, ще играят в следващата фаза.

Двубоят започна ударно за островитяните, които поведоха още в 14-ата минута след автогол на Фабин Шер. По ирония на съдбата Шотландия се разписа срещу Германия при болезненото 1:5 благодарение на Антонио Рюдигер от съперника, който сам насочи топката към вратата на Мануел Нойер.

Авансът на "Тартановата армия" се задържа едва 11 минути преди безумна грешка в отбрана да позволи на Джердан Шакири да изравни. Играчът на Чикаго Файър получи топката от Антъни Ралсън и без подготовка я запрати в горния десен ъгъл.

Последваха силни минути за "кръстоносците", които скоро след това вкараха за 2:1, но се оказа, че Дан Ндойе е бил в засада. В края на първата част Ян Зомер демонстрира страхотен рефлекс, след като извади коварен удар на Че Адамс.

Дворото полувреме започна с опасност пред вратата на Шотландия, след като Гранит Джака намери  Дан Ндойе, който успя да се справи с опеката на Киърън Тиърни, след което се озова очи в очи с Ангъс Гън, но ударът му разочарова, излизайки в аут.

В 67-ата минута тимът на Стив Кларк бе близо до втори гол, след като Андрю Робъртсън намери Гран Ханли в наказателното поле на съперника, а последвалият удар на Норич нацели гредата.

А 7 минути преди края попадение на Бреел Емболо бе отменено заради наличие на засада.

Шотландия - Швейцария 1:1

Стартови състави:

Шотландия: 1. Ангъс Гън – 2. Антъни Ралстън, 13. Джак Хендри, 5. Грант Ханли, 6. Киърън Тиърни, 3. Андрю Робъртсън (К) – 4. Скот МакТоминей, 14. Били Гилмор, 8. Калъм МакГрегър, 7. Джон МакГин – 10. Че Адамс

Швейцария: 1. Ян Зомер – 22. Фабиен Шер, 5. Мануел Аканджи, 13. Рикардо Родригес – 3. Силван Видмер, 10. Гранит Джака (К), 8. Ремо Фройлер, 23. Джердан Шакири – 20. Михел Аебишер, 19. Дан Ндойе, 17. Рубен Варгас

Дешан след успеха над Белгия: Нека се насладим на момента