Турция ликува с шедьоври срещу дебютанта Грузия (ВИДЕО)

Екшън, проливен дъжд, масов бой, 4 гола, 1 отменен и 3 греди в Дортмунд

Турция започна успешно участието си на Евро 2024, след като спечели с 3:1 срещу единствения дебютант в турнира – Грузия.

Срещата в Дортмунд бе спечелена с 2 изключително красиви попадения, дело на Мерт Мюлдюр (25) и Арда Гюлер (66), докато за Грузия точен бе Жорж Микаутадзе (32), а в добавеното време Керем Актюроглу (90+6) оформи крайния резултат.

Срещата се проведе при проливен дъжд, който предизвика проблеми на „Сигнал Идуна Парк“.

Малко преди началото на двубоя покривът на стадиона протече, а феновете на двата отбора си спретнаха масов бой по трибуните.

Самият мач бе много динамичен и освен 4-те попадения, предложи 3 греди – 2 за Грузия, един отменен гол на Турция и 2 големи пропуска на грузинците в добавеното време.

В крайна сметка обаче те започнаха със загуба първото си участие в Германия, докато Турция за първи път стартира с победа на еврофинали.

Турските национали започнаха много активно двубоя и още в шестата минута Каан Айхан засече топката след изпълнение на ъглов удар, но бе неточен. Четири минути по-късно Айхан пропусна отлична възможност да се разпише след като удари греда при удар от около 20 метра.

Грузинците също търсеха възможности да застрашат вратата на противника и в 12-ата минута Анзор Меквабишвили отправи силен изстрел, но стражът на Турция Мерт Гюнок спаси. Колегата му на вратата на Груция Гиорги Мамардашвили също се прояви със спасяване две минути по-късно след удар на Кенан Йълдъз.

Турция поведе в 25-ата минута, когато Мерт Мюлдюр засече отлично топката, която бе отклонена с глава от защитник на Грузия, реализирайки страхотен гол за 1:0.

Две минути по-късно Кенан Йълдъз вкара за втори път топката във вратата на грузинците, но след преразглеждане на ситуацията със системата за видеоарбитраж-ВАР, попадението не бе зачетено заради засада.

Динамичните действия на двата състава продължиха и в 32-ата минута Грузия стигна до първото си попадение на Европейско първенство. Негов автор бе Гиорги Микаутадзе, който преодоля вратаря на турския тим Гюнок и изравни за 1:1.

Четири минути по-късно Микаутадзу отправи нов удар, който топката прелетя вляво от вратата на Турция.

В началните моменти второто полувреме изстрел на Гиорги Микаутадзе бе блокиран от защитник, а в 57-ата минута Хакан Чалханоглу не успя да се разпише от свободен удар за Турция.

Хвича Кварацхелия бе неточен при нова атака за Грузия в 62-ата минута, а в 65-ата 19-годишният футболист на Реал Мадрид Арда Гюлер блесна с фантастично изпълнение. Гюлер вкара за 2:1 за Турция с мощен изстрел извън наказателното поле.

Грузинците не се отказаха да търсят изравнително попадение в пет минути по-късно Гиорги Кочорашвили удари греда, а в третата минута на добавеното време пропуснаха изключителна възможност да стигнат до равенството след като двама национали на Грузия си попречиха в опита си за шутират в наказателното поле на Турция.

Финалните моменти бяха изключително драматични, а дъждът над стадион "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд се засили.

В шестата минута на добавеното време на мача Хвича Кварацхелия удари греда за Грузия, а минута по-късно турците реализираха третия си гол в двубоя, дело на влезлия като резерва Керем Актюркоглу, който прати топката в опразнената врата на съперника.

Турция – Грузия 3:1
1:0 Мерт Мюлдюр (25)
1:1 Жорж Микаутадзе (32)
2:1 Арда Гюлер (66)
3:1 Керем Актюроглу (90+7)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Турция: 1. Мерт Гюнок, 4. Самет Акайдън, 22. Каан Айхан, 14. Абдюлкерим Бардакджъ, 8. Арда Гюлер, 19. Кенан Йълдъз, 21. Баръш Йълмаз, 21. Ферди Кадиоглу, 18. Мерт Мюлдюр, 10. Хакан Чалханоглу (к);

Селекционер: Винченцо Монтела;

Грузия: 25. Гиорги Мамардашвили, 3. Лаша Двали, 2. Отар Какабадзе, 4. Гурам Кашиа (к), 7. Хвича Кварацхелия, 5. Соломон Кверквелия, 6. Гиорги Кочорашвили, 20. Анзор Меквабишвили, 22. Жорж Микаутадзе, 21. Георгий Цитаишвили, 10. Гиорги Чакветадзе;