Турция отчая 10 от Чехия с гол в 94-ата минута (ВИДЕО)

Южните ни съседи са осминафиналисти на Евро 2024

Турция победи Чехия с 2:1 във вълнуващ мач от Група F на Евро 2024.

Комшиите спечелиха с гол в добавеното време на резервата Дженк Тосун (90+4), след като преди това Хакан Чалханоглу (51) откри, а Томаш Соучек (66) изравни за чехите.

Те обаче играха с човек по-малко от 20-ата минута, когато изгонен за втори жълт картон бе Антонин Барак, така че в крайна сметка отпаднаха от форума.

Турците завършат групата си на второ място след лидера Португалия, а трети са грузинците, които тази вечер победиха „мореплавателите“ с 2:0 и също продължават напред.

Двубоят в Хамбург предложи много емоции на зрителите, а въпреки героичната си игра чехите, които играха с 10 души от 20-ата минута, не успяха да стигнат до успеха.

Чехите се нуждаеха от победа, за да разчитат на класиране за фазата на елиминациите и започнаха с натиск, като още във 2-ата минута Лукаш Провод стреля от 20-ина метра, но вратарят на Турция Гюнок спаси.

Ключовият момент през първата част дойде в 20-а минута, когато Антонин Барак настъпи по глезена Йозджан и реферът от Румъния Ищван Ковач показа втори жълт картон на Барак, с което остави чехите с десет души в тази ранна фаза на мача.

Ситуацията изнерви играчите, а в следващите минути реферът Ковач бе главно действащо лице. Чехите имаха претенции за подминат втори жълт картон за Кенан Йълдъз от Турция, който получи жълт картон за фаул в атака, а минута по-късно удари с лакът в главата играч на Чехия, но съдията остави без последствия проявата.

Макар и с десет души, чешките футболисти бяха по-опасни в атака, като най-добрата ситуация за гол се откри в 45-а минута пред левия бек на чехите Давид Юрасек, който бе изведен на чиста позиция, но стреля в тялото на вратаря.

Турция бе по-активният отбор в началото на второто полувреме и успя да стигне до попадение. В 51-а минута Кенан Йълдъз стреля опасно, но вратарят Станек спаси, но атаката продължи и Исмаил Юксек намери Чалханоглу, който с майсторски удар с външен фалц прати топката в далечния ъгъл - 1:0 за Турция.

Противно на очакванията чехите не се предадоха и в 66-а минута успяха да изравнят. С традиционното за отбора на Чехия силно хвърляне на тъч в наказателното поле, вратарят на Турция не успя да хване топката и бе притиснат от Томаш Хори, а най-съобразителен бе Томаш Соучек, който прати топката в мрежата за 1:1.

До края чехите рискуваха и тръгнаха в атака в търсене на победен гол, но при контраатака в добавеното време резервата Дженк Тосун отбеляза с мощен шут и донесе успеха на Турция, който прати водения от Винченцо Монтела тим на осминафинал срещу Австрия.

След последния съдийски сигнал се стигна до спречкване между двата отбора, а реферът Ищван Ковач едва смогваше да показва картони, като раздаде повече от дузина жълти и още един червен - за играча на Чехия Томаш Хори.

Чехия – Турция 1:2
0:1 Хакан Чалханоглу (51)
1:1 Томаш Соучек (66)
1:2 Дженк Тосун (90+4)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Чехия: 1. Индрих Станек, 3. Томаш Холеш, 4. Робин Хранач, 18. Ладислав Крейчи, 5. Владимир Цоуфал, 22. Томаш Соучек, 15. Давид Юрашек, 14. Лукаш Провод, 7. Антонин Барак, 9. Адам Хложек, 13. Моймир Читил;

Селекционер: Иван Хашек;

Турция: 1. Мерт Гюнок, 18. Мерт Мюлдюр, 3. Мерих Демирал, 4. Самет Акайдън, 20. Ферди Кадъоглу, 15. Салих Йозджан, 16. Исмаил Юксек, 8. Арда Гюлер, 10. Хакан Чалханоглу, 19. Кенан Йълдъз, 21. Баръш Алпер Йълмъз;

Селекционер: Винченцо Монтела.