3. 14-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА

14-ИЯТ КРЪГ В АНГЛИЙСКАТА ВИСША ЛИГА

Кръгът на изненадите. Така най-общо може да се характеризира 14-ия кръг в английската Висша лига. Едва ли някои си е помислял, че тимовете от Топ 4 няма да спечелят нито един от своите мачове. Лидерите Челси и Ливърпул се издъниха у дома с доста по-непретенциозните Нюкасъл и Фулъм завършвайки 0:0, Манчестър Юнайтед не успя да вземе трите точки на негостоприемния стадион „Вила Парк” срещу Астън Вила, а Арсенал бе унижен от Манчестър Сити с класическото 0:3.

Кръгът на изненадите. Така най-общо може да се характеризира 14-ия кръг в английската Висша лига. Едва ли някои си е помислял, че тимовете от Топ 4 няма да спечелят нито един от своите мачове. Лидерите Челси и Ливърпул се издъниха у дома с доста по-непретенциозните Нюкасъл и Фулъм завършвайки 0:0, Манчестър Юнайтед не успя да вземе трите точки на негостоприемния стадион „Вила Парк” срещу Астън Вила, а Арсенал бе унижен от Манчестър Сити с класическото 0:3. Мидълзбро показа, че е най-непостоянният отбор в шампионата, губейки на собствения си „Ривърсайд” от Болтън, а Портсмут завърши наравно с приятната изненада Хъл Сити. Стоук закотви Уест Бромич на дъното след 1:0 в дербито на новаците в Премиершип, а Хари Реднап и Тотнъм нанесоха поредна загуба на Блекбърн. Тимът на Пол Инс вече 8 мача не познава вкуса на победата. Черната серия на Уест Хем свърши след 1:0 на терена в Съндърланд, а в последния мач от кръга Уигън надделя с 1:0 над „карамелите” от Евертън.
Единствен Стилиян Петров от българите във Висшата лига игра за своя Астън Вила. Димитър Бербатов пропусна мача на Юнайтед срещу Вила и Петров заради контузия, а с травми в Манчестър Сити са Мартин Петров и Валери Божинов.

ЧЕЛСИ – НЮКАСЪЛ 0:0
Челси пропусна отлична възможност остане едноличен лидер в класирането на Висшата лига след изиграването на 14-ия кръг. Момчетата на Лиуш Фелипе Сколари не успяха да победят съсипания с проблеми тим на Нюкасъл, като основна заслуга за крайното 0:0 има вратарят на "свраките" Шей Гивън.
Нюкасъл изненадващо започна по-силно срещата и в 4-та минута Обафеми Мартинс отправи силен удар от около 35 метра, който бе отразен с вещина от вратаря на Челси Петър Чех. В 8-та минута дойде и първото по-сериозно положение за състава на домакините. Флоран Малуда проби отляво и върна топката на непокрития Лампард, който стреля опасно, но вратарят на гостите Шей Гивън направи невероятно спасяване с една ръка и предотврати сигурен гол в своята врата. В 14-та минута отново Лампард стреля от пряк свободен удар, топката рикошира в стената и попадна в Ашли Коул, който центрира към Анелка, но Гивън отново се намеси подобаващо. Натискът на домакините продължи и в 20-та минута Деко центрира от фаул и прати топката на главата на капитана Джон Тери, който стреля към вратата, но защитата на Нюкасъл се ориентира по-бързо и изчисти топката в ъглов удар. В 30-та минута отново Франк Лампард имаше шанс да открие резултата, но ударът му бе спасен от блестящия в този мач Шей Гивън. В 36-та минута Иванович също се бе включил в атаката на Челси, но ударът му с глава мина в страни от вратата на гостите. 3 минути по-късно Нюкасъл направи най-добрата си атака за първото полувреме. Гутиерес проби от дясно и подаде към непокрития Мартинс, но Джон Тери се намеси решително и пресече подаването.
Втората част започна с натиск на домакините. В 49-та минута Анелка имаше много добър шанс да открие резултата, но отново Шей Гивън спаси своя отбор. В 55-та минута гол на Джо Коул бе отменен заради засада на Анелка. В 62-та минута Лампард стреля добре от пряк свободен удар, но Гивън отново бе на своето място. Луиш Фелипе Сколари пусна в игра Балак и Калу на местата на Малуда и Джо Коул, но и това не помогна на „сините”. Минута преди края Балак можеше да реши всичко, но ударът му премина в страни от вратата. В даденото от съдията 3-минутно продължение Челси опита тотален натиск, но защитата на Нюкасъл се справи подобаващо и срещата завърши наравно 0:0.
След тази среща Челси остана на първото място в класирането с актив от 33 точки, колкото има и тима на Ливърпул, докато Нюкасъл вече има 14 точки и се изкачи на 15-то място в класирането.

ЛИВЪРПУЛ – ФУЛЪМ 0:0
Ливърпул и Фулъм завършиха 0:0 в среща от 14-ия кръг на английската Висша лига. Двубоят се игра на стадион „Анфийлд”, а главен рефер бе Марк Хоуси. През целия двубой домакините доминираха на терена, но така и не успяха да преодолеят австралийския страж Марк Шварцер.
„Червените” започнаха добре мача, като създадоха 2,3 добри положения за гол, пропилени от лятната покупка Роби Кийн. След 20-ата минута Фулъм изравни играта, като на свой ред Анди Джонсън имаше отлична възможност пред Пепе Рейна. Резултатът остана непроменен след 45 минути игра и двата отбора се оттеглиха при нулево равенство.
През второто полувреме „червените” се вдигнаха на щурм, като Рафаел Бенитес пусна в игра Шаби Алонсо. Испанецът започна да подава отлично към съотборниците си, но Фернадо Торес, Дирк Каут и Кийн се скъсаха да пропускат. Така без капитана си Стивън Джерард, който е контузен, Ливърпул записа второ нулево равенство на собствения си стадион. В началото на кампанията Стоук също взе точка от „Анфийлд”.

АСТЪН ВИЛА – МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 0:0
Отборите на Астън Вила и Манчестър Юнайтед не успяха да си вкарат гол в мача по между им от 14-ия кръг на английската Висша лига. Като цяло срещата бе равностойна и двата отбора имаха възможност да вземат трите точки в този двубой.
Първата по-сериозна опасност в мача дойде в 14-та минута на двубоя, когато звездата на гостите Кристиано Роналдо стреля опасно от границата на наказателното поле, но ударът му бе спасен от вратаря на Вила Брад Фридел. 4 минути по-късно Рио-Кокър опита своя късмет с удар от далеч, но Ван дер Саар без проблеми спаси. В 35-та минута холандецът отново се намеси, след като спаси изстрел на Гарет Бари от пряк свободен удар.
Първата възможност за гол през втората част се откри пред състава на гостите. Неманя Видич бе оставен непокрит в наказателното поле, след изпълнение на корнер, но ударът му премина в страни от вратата. Последваха изстрели на Роналдо и Парк, но и те не успяха да затруднят вратаря на домакините. В 65-та минута дойде и най-спорният момент в мача. Гейбриел Агбонлохор навлезе на скорост в наказателното поле на гостите и бе съборен от Видич, но реферът остави играта да продължи, въпреки претенциите на домакините за дузпа. В самия край на мача Астън Вила можеше да стигне до победата. Милнър проби добре по левия фланг и върна топката в наказателното поле към Агбонлохор, но решителната намеса на Джон О’Шей предотврати изстрел на национала.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – АРСЕНАЛ 3:0
Отчайващата седмица за Арсенал бе завършена с разочароващия резултат от 0:3 и срещу тима воден от Марк Хюз, който меже да поеме свежа глътка въздух след впечатляващата победа на „Ийстландс”.
Арсен Венгер започна срещата със смел и не много окуражителен избор в защитните редици на стартовата си единадесеторка, с дебютантът Гавин Хойт, Микаел Силвестър, Йохан Джуру и Гаел Клиши формиращи дефанзивния гръбнак на „артилеристите”.
Двата отбора започнаха срещата с равностойна и не особено динамична, за стандартите на Висшата лига, игра.
Началните минути принадлежаха на тима от Лондон, които въпреки маржиналното си териториално превъзходство не успяха да предложат нищо наподобяващио типичния стил на игра, който публиката е свикнала да очаква от младия състав на Арсен Венгер.
За Сити по-активни в първоначалните моменти на срещата бяха Дарайъс Васел и Робиньо, който предпочете да локализира действията си в периферията на терена.
Младият Гавин Хойт, който днес направи дебюта си за Арсенал във Висшата лига бе изправен пред редица проблеми създадени му от офанзивните играчи на Сити, в лицето на Шон Райт-Филипс и Робиньо.
Първото интересно положение в срещата дойде в 26-ата минута в полза на „гражданите”, при което Васел със скрит пас намери Бенжани, който не успя да се възползва по най-добрия начин и бе спрян от връхлитащия Джуру.

Най-доброто, до което се добраха „артилеристите” бяха известен брой пряк свободни удари, оит не доведоха до реална опасност за вратаря Джо Харт.
Седмото попадение за този сезон на Стивън Айрлан донесе преднината за Манчестър Сити в 45-ата минута. След пас на Бенжани Айрланд напредна към наказателното поле на Арсенал и благодарение на голям брой защитни неразбирателства и комичен сблъсък между Клиши и Силвестър ирландецът заслужено откри резултата.
Второто полувреме не се различаваше особено от първото, сравнено спрямо хода на събитията.
Арсенал отново направи по-добърия старт, но безрезултатното им до този момент нападение не успя да материализира услията на Васирики Диаби в средата на терена.
Логично в 55-ата минута Робиньо удвои преднината за своя отбор след великолепно завършена комбинация с Шон Райт-Филипс, прехвърляйки вратаря на Арсенал Алмуния.
Две минути по-късно противно на принципите си Венгер извършi ранна смяна, терена напусна Хойт, като на негово място влезе друг млад представител на футболната школа на Арсенал уелсецът Аарън Рамзи.
Лондончани продължиха да увеличават натиска върху съперника си, за което свидетелстват не само офанзивно ориентираната смяна на Карлос Вела на мястото на Васирики Диаби, но и статистическите данни относно владеенето на топката, които към края на срещата възлизаха на 65 към 35 процента в полза на „топчиите”.
Най-интересните моменти до края на двубоя принадлежаха на Манчестър Сити, които не срещаха особени трудности преодолявайки разредените полузащитни редици на гостите. Към този момент Арсенал действаше с трима играчи в нападение.
В 89-ата минута бе отменен гол на Робин Ван Перси, поради факта, че той бе извършил нарушение срещу Джо Харт в опита си да отнеме топката.
Влезлият в 88-ата минута за домакините Даниел Стъридж си спечели правото да изпълни наказателен удар в самия край на срещата. Отбелязавайки с апломб от 11-те метра Стъридж направи резултата класически 3:0 и сложи край на съботните мъки за „артилеристите”.
Днешната загуба на Арсенал вероятно ще предизвика нова плеяда от реакции не само на Острова но и из цяла Европа. В отбора на Манчестър Сити могат да поемат успокоителна глътка въздух и поне до този момент да сложат край на спекулациите относно бъдещето на мениджъра Марк Хюз.

ТОТНЪМ – БЛЕКБЪРН 1:0
Тотнъм продължава доброто си представяне под ръководството на Хари Реднап, като записа поредния си успех във Висшата лига. Този път жертва на „шпорите” станаха Блекбърн и мениджърът Пол Инс. На „Уайт Харт Лейн” футболистите на Тотнъм надделяха с 1:0 Попадението отбеляза руският нападател Роман Павлюченко в 9-ата минута на срещата.
През целия двубой Тотнъм бяха по-добрият тим на терена и заслужено спечелиха трите точки. В 9-ата минута Арън Ленън направи отличен пробив, подаде към Павлюченко и той вкара за 1:0. До края на полувремето с пропуски пред Пол Робинсън направиха Дарън Бент, Павлюченко и Дейвид Бентли. Именно Бентли игра за пръв път срещу бившия си тим и се представи на изключително високо ниво. За 39 минути игра английското крило на домакините Ленън изкара два жълти картона на Мартин Олсон и Блекбърн останаха с 10 човека на терена.

СЪНДЪРЛАНД – УЕСТ ХЕМ 0:1
Mинимална победа с 1:0 записа тимът на Уест Хем като гост на Съндърланд в среща от 14-ия кръг на английската Висша лига.
Двубоят се игра на „Стейдиъм ъф Лайт” пред 35 000 зрители. Единственият гол в мача бе дело на швейцарския национал Валон Бехрами в 20-ата минута. Бившият футболист на Лацио се възползва от разбъркване в наказателното поле на Съндърланд и след хубав удар с левия крак направи безпомощен вратаря Мартън Фулоп. Бехрами можеше да отбележи още един гол през първата част, но силният му шут срещна горната греда на Съндърланд. За домакините, няколко добри възможности пропиля Джибрил Сисе. Възпитаниците на Рой Кийн се опитаха с постоянни центрирания да изравнят, но господари в наказателното поле на „чуковете” бяха вратарят Робърт Грийн и защитниците Матю Ъпсън и Джеймс Колинс.

ПОРТСМУТ – ХЪЛ СИТИ 2:2
Отборите на Портсмут и Хъл Сити не успяха да се победят и завършиха наравно 2:2 в мача по между им от 14-ия кръг на английската Висша лига. Домакините откриха резултата още в 20-та минута на двубоя. Йонес Кабул центрира добре отляво и качи топката на главата на национала Питър Крауч, който не сгреши и направи резултата 1:0, като така завърши и първото полувреме на двубоя.
През втората част зрителите на „Фратън Парк” бяха свидетели на цели 3 гола. Първо Търнър от състава на гостите възстанови равенството, след центриране от ъглов удар в 53-та минута, а само 10 минути по-късно Глен Джонсън възстанови преднината на домакините. Бившият бранител на Челси и Уест Хем отправи страхотен удар от около 25 метра и не остави никакъв шанс на вратаря на гостите. Хъл все пак стигна до равенството с гол 3 минути преди края на редовното време. Най-възрастният футболист във Висшата лига Дийн Уиндас се възползва от разбъркване в наказателното поле на Портсмут и оформи крайното 2:2.

СТОУК СИТИ – УЕСТ БРОМИЧ 1:0
Стоук Сити победи Уест Бромич с 1:0 в дербито на новаците в английската Висша лига.
Двубоят се игра на „Британия Стейдиъм” в Стоук пред 26 613 зрители. Единственото попадение в срещата бе дело на Мамади Сибиде в 84-ата минута на срещата. Дани Хигинботъм центрира отлично на задна греда пред вратаря Скот Карсън и Сибиде с отличен удар с глава не даде никакъв шанс на английския страж.
Тази загуба закотви Уест Бромич на последното 20-о място в класирането с 11 точки.

МИДЪЛЗБРО – БОЛТЪН 1:3
Отборът на Болтън записа много важна победа като гост на Мидълзбро с 3:1 в мач от 14-ия кръг на английската Висша лига. Гостите започнаха по-силно двубоя и логично откриха резултата още в 8-та минута на двубоя. След разбъркване в наказателното поле на Мидълзбро, Стейнсон от състава на гостите се оказа най-съобразителен и отблизо с глава вкара топката във вратата на Търнбул. Само 2 минути по-късно Болтън стигна до нов гол. Кевин Дейвис подаде топката на Матю Тейлър, който премина през двама защитници на Мидълзбро и с хубав удар с левия крак прати топката за втори път зад гърба на вратаря на Мидълзбро – 0:2, като така завърши и първото полувреме.
През втората част Мидълзбро бе по-активният отбор на терена и логично върна един гол в 77-та минута, когато Погатец бе оставен непокрит и отбеляза своя първи гол от 19 месеца насам за 1:2. Само минута по-късно обаче Болтън възстанови преднината си от 2 гола. Елмандер отправи много силен удар с левия си крак от границата на наказателното поле и не даде никакъв шанс на вратаря на домакините, с което оформи и крайното 1:3.

УИГЪН – ЕВЕРТЪН 1:0
Отборът на Уигън Атлетик победи с 1:0 състава на Евертън в последен мач от 14-ия кръг на Висшата лига на Англия.
Победата за Уигън донесе резервата Анри Камара, който се разписа в 51-та минута. Камара се възползва от центриране на Антоние Валенсия, като успя да реализира за радост на всички на стадион „Джей Джей Би Стайдиъм”.
Интересен факт бе, че реферът Роб Стайлс не показа нито един наказателен картон, което не се наблюдава често по английските терени.
След тази среща Уигън заема 15-та позиция с актив от 16 точки, докато Евертън е на 7-ма позиция с 19 точки.