3. 25-ИЯТ КРЪГ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

25-ИЯТ КРЪГ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

25-ият кръг на Висшата лига бе изключително интересен за любителите на футбола.

25-ият кръг на Висшата лига бе изключително интересен за любителите на футбола. Той ще бъде запомнен с поредната победа на Манчестър Юнайтед през този сезон с минималното 1:0; невероятният обрат на Ливърпул в последните минута на мача с Портсмут; издънката на Челси срещу Хъл Сити на „Стамфорд Брид”; нулевото равенство в лондонското дерби между Тотнъм и Челси; както и с много ценния успех на Астън Вила на „Иууд Парк” в Блекбърн.

Уест Хем Манчестър Юнайтед 0:1
Отборът на Манчестър Юнайтед постигна ценен успех с минималното 1:0 като гост на Уест Хем в последната среща от 25-ия кръг на английската Висша лига. „Червените дяволи” вече 13 мача нямат загуба, а вратарят на тима Едвин ван дер Саар вече 13 срещи не е вадил топката от своята мрежа, с което подобри рекорда в цяла Британия за минути без допуснат гол.
Българинът в състава на Юнайтед Димитър Бербатов, който бе избран за играч номер 1 на месец януари за „червените дяволи”, игра цял мач, но бе зорко пазен от отбраната на Уест Хем и не успя да покаже най-доброто от себе си.
Срещата започна на бавни темпове и двата отбора не успяха да създадат нищо по-опасно през първите минути на двубоя. В 13-ата минута се откри и първата опасност в срещата. Карлтън Коул се измъкна от отбраната на Юнайтед и можеше да вкара, но Ван дер Саар спаси с вещина. Гостите владееха по-дълго топката, но не успяха да излязат на чиста позиция. В 21-та минута гол на Бербатов бе отменен, заради явна засада. Само 3 минути по-късно Тевес се озова на добра позиция, но топката му бе избита от бранител на домакините. В ответната атака Уест Хем можеше да открие резултата, след добра атака на младия Колинсън, който обаче не успя да шутира, топката попадна в Коул, но той се засуети и не успя да нанесе удар. В 30-ата минута удар на Скоул рикошира в крак на бранител за щастие на вратаря Грийн. До края на полувремето не се случи нищо по-запомнящо се и двата отбора се оттеглиха на почивка при резултат 0:0.
Втората част започна с лек превес за Юнайтед, но отбраната на „чуковете” се справяше с атаките на „червените дяволи”. Стигна се обаче до 62-та минута, когато защитата на Уест Хем вече нямаше какво да направи. Райън Гигс финтира бранител на домакините, навлезе в наказателното поле, последва нов финт, след което с неудобния си десен крак Гигс успя да прокара топката между куп бранители и под плонжа на вратаря Грийн за 0:1. Уест Хем реагира адекватно и започна да реди атака след атака. Карлтън Коул буквално влезе в битка с бранителите на Юнайтед и при една от атаките успя да свали топката за Марк Нобъл, който стреля опасно, но Ван дер Сар спокойно улови. В игра за „чуковете” се появи и рекордната покупка на тима Савио Нсереко, който успя да раздвижи играта на своя отбор, но така и не се озова на голова позиция. В края на срещата Уест Хем опита тотален натиск, но Видич и компания се справиха с атаките на домакините и резултатът остана непроменен.
Така с тази победа Манчестър Юнайтед се върна на първото място с актив от 56 точки, 2 пред втория Ливърпул, но „червените дяволи” все още имат мач по-малко. Уест Хем пък е 8-и с актив от 33 точки.

Уест Хем – Манчестър Юнайтед
0:1 Гигс 62’

Уест Хем: Грийн, Нийл, Колинс, Ъпсън, Илунга, Бехрами (Тристан), Паркър, Нобъл (Савио), Колинсън, Коул, Ди Микеле
Мениджър: Джанфранко Дзола

Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар, Рафаел, Видич, О'Шей, Фърдинанд, Скоулс, Карик, Гигс, Роналдо, Тевес (Парк), Бербатов
Мениджър: Сър Алекс Фъргюсън

Картони:
Нийл; Видич
Стадион: Ъптън Парк, Посещаемост: 34,958
Съдия: Фил Дауд

Портсмут – Ливърпул 2:3
Ливърпул съхрани реални шансове за титлата, след като победи с 3:2 Портсмут в невероятно луд мач на "Фратън Парк". "Червените" изоставаха на два пъти в резултата, но успяха да обърнат срещата с голове на Дирк Кайт в 85-ата и Фернандо Торес в 92-ата минута.
Тимът на Тони Адамс направи всичко възможно да вземе така нужния успех срещу обезкървените гости, но индивидуални грешки и магията на Ферннадо Торес пратиха трите точки край река Мърси.
Качеството на мача през първото полувреме не бе никак лошо, но избледня напълно с оглед на трилъра през втората част, на който дори и Алфред Хийчкок би завидял.
Малко преди да изтече един час игра холандецът Райън Бабел направи пропуска на сезона, като на празна врата не можа да засече топката във вратата. Вместо просто да сложи левия си крак и да материализира прекрасния пас на Каут, Бабел опита да подложи десния и по куриозен начин се размина с топката, сякаш забравяйки, че е дарен от природата с два долни крайника.
Напук на неговия пропуск, Помпи поведе в резултата чрез Нъгент, който се възползва от прекрасен пас на Крауч. Бившият нападател на Пуул се включи много добре срещу старите си съотборници, но малко по-късно се превърна от герой в грешник. Той върна топката много силно към Дейвид Джеймс, който трябваше да я хване, за да не може Каут да релизира. Това автоматично доведе до непряк свободен удар в наказателното поле - Аурелио шутира силно през купа от играчи на голлинията и Ливърпул се върна в мача - 1:1.
В 76-ата минута Каут вкара топката във вратата на Помпи, но страничният рефер вдигна флага за засада, а повторенията показаха, че Ливърпул бе ощетен в случая.
За лош късмет на "червените", само две минути по-късно Портсмут отново поведе чрез Херман Хрейдарсон, Белхадж центрира в пеналта и Хрейдарсон засече топката с глава в мрежата на падналия на земята Пепе Рейна, който се сблъска с нападател на съперника - 2:1.
В този миг излгеждаше, че лошият късмет на Ливърпул през седмицата, в която капитанът Джерард се контузи почти за месец и тимът отпадна от "ФА Къп", е на път да продължи и на "Фратън Парк". Съдбата обаче бе намислила друго.
В 85-ата минута Каут се пребори за една топка в наказателното поле и от малък удар буквално препарира Дейвид Джеймс, който с учудване проследи как топката облизва рамото му, за да се оплете в мрежата - 2:2.
Това вдигна на щурм тима на Рафа Бенитес, а вече в игра бе и Ферннадо Торес. Именно той се оказа и спасителят в последните мигове на срещата. Банаюн проби по лявото крило и центрира перфектно към испанеца, чийто удар с глава донесе ценни три точки на Ливърпул.
Така "мърсисайдци" излязоха на първо място с 54 точки, с една повече от Манчестър Юнайтед, но и с два мача по-малко. Портсмут показа голямо желание за излизане от кризата, но засега трябва да се задоволи с 16-ото място.

Състави:
Портсмут: Джеймс, Джонсън, Кемпбъл, Дистен, Хрейдарсон, Басинас, Дейвис, Мълинс (46-Кранчар), Белхадж, Нюджънт, Крауч
Ливърпул: Рейна, Шкъртел, Карагър, Агер, Арбелоа, Маскерано, Алонсо, Бенаюн, Аурелио, Бабел (76-Торес), Н'Го (57-Каут)

Рефер: Хауърд Уеб
Стадион: "Фратън Парк"
Посещаемост: 20 500 зрители

Челси - Хъл Сити 0:0
Челси допусна страхотна издънка в 25-ия кръг на Премиършип, завършвайки 0:0 при домакинството си на новака Хъл Сити, което прати тима на Роман Абрамович на 4-ата позиция.
Лондончани изиграха поредния си слаб мач през последния месец и нямаше да бъде несправедливо, дори ако бяха загубили. "Сините" вече загубиха 16 точки в мачовете си у дома и вече само чудо може да ги върне в борбата за титлата.
Сколари бе оставил на резервната скамейка Дидие Дрогба, а като титуляр започна новото попълнение Куарешма, който показа позната си форма от Интер - слаба.
През първата част домакините бяха много инертни и трудно стигаха до положения, Все пак пред Калу и Анелка се откриха няколко възможности, но те не доведоха до гол. Единственият светъл лъч бе играта на Лампард, но сърцатият халф нямаше как сам да изведе тима си до положителна развръзка.
Челси оказа силен натиск след 30-ата минута, но голът така и не падаше. Такъв можеше да бъде отбелязан във вратата на домакините в 41-ата минута, но удар с глава на Килбант мина на опасна близост покрай гредата.
През втората част хаосът в редиците на "сините" започна да става все по-голям. Играчите на мустакатия португалец по-скоро си пречеха в желанието си да упражнят натиск, а "тигрите" бяха близо до победен гол.
В 67-ата минута Джовани подаде в коридор към Марни, чийто удар с левия крак облиза лявата греда на резервния страж Иларио. Сколари направи три смени в опит да промени нещата, но влезлите от пейката Дрогба и Деко не можаха да помогнат на тима си в офанзивен план.
Единственото по-сериозно положение за Челси бе пред Саломон Калу, но националът на Кот Д'Ивоар загуби равновесие точно преди да шутира и слабият му изстрел не бе проблем за вратаря Дюк.

Челси - Хъл Сити 0:0 (0:0)

Челси: Иларио, Босингва, Алекс, Тери, Коул, Микел (57-Белети), Балак (73-Деко), Лампард, Калу, Анелка, Куарешма (63-Дрогба)

Хъл Сити: Дюк, Рикетс, Търнър, Зайят, Доусън, Гарсия, Ашбий, Марни, Килбан, Джовани (82-Франс), Фейгън

Жълти картони: Микел (Челси); Ашбий, Гарсия (Хъл)
Рефер: Лий Мейсън
Стадион: "Стамфорд Бридж", 41 800

Тотнъм - Арсенал 0:0
Отборите на Тотнъм и Арсенал завършиха наравно 0:0 в дербито на Северен Лондон от 25-ия кръг на английската Висша лига. Гостите от Арсенал останаха рано рано с човек по-малко на терена, но все пак успяха да достигнат до равенството.
Срещата започна с леко предимство на Арсенал и още в 7-та минута Ебуе можеше да вкара, но Кудичини се намеси добре и успя да улови топката. В 13-ата минута гол на „артилеристите” бе отменен заради нарушение срещу Уудгейт във въздуха. В 30-ата минута удар на Модрич бе спасен от вратаря Алмуния, а малко по-късно Адебайор се размина с топката, останал непокрит в малкото наказателно поле. В 38-та минута Арсен Венгер трябваше да понесе два тежки удара. Първо Адебайор се контузи и бе заменен от Бендтнер, а междувременно Ману Ебуе бе изгонен, след като срита без топка Лука Модрич, който пък получи жълт картон.
Останали с човек повече на терена, футболистите на Тотнъм опитаха да наложат тотален натиск, но без успех. Роби Кийн и Павлюченко пропуснаха от изгодни позиции, а Сонг и Бендтнер пропуснаха за Арсенал. В добавеното време и двата отбора пропуснаха по едно изгодно положение. Първо Кудичини спаси хубав удар на Бендтнер от близко разстояние, а в ответната атака Аарън Ленън остана очи в очи с Алмуния, но не успя да го преодолее и по този начин резултатът остана непроменен.

Тотнъм: Кудичини, Чорлука (Шимбонда), Доусън, Уудгейт, Есу-Екото, Джинас, Ленън (Таарабт), Паласиос, Модрич, Кийн, Павлюченко (Бент)

Арсенал: Алмуния, Саня, Галас, Туре, Клиши (Гибс), Ебуе – ч.к., Сонг, Денилсон, Насри, Адебайор (Бендтнер), Ван Перси

Съдия: Майк Дийн
Стадион: Уайт Харт Лейн

Блекбърн – Астън Вила 0:2
Астън Вила взе лесна победа с 2:0 срещу застрашения от изпадане тим на Сам Алардайс, Блекбърн. По едно попадение във всяко полувреме за гостите от Бирмингам реализираха Джеймс Милнър и Габи Агбонлахор.
Големият Сам бе взел решение да остави на резервната скамейка Роке Санта Крус и новото попълнение Ел Хаджи Диуф, докато Дейвид Дън получи обратно титулярното си място в халфовата линия на „Роувърс”.
Мартин О’Нийл можеше да разчита отново на Ашли Йънг и Стилиян Петров, които бяха изтърпели наказанията си. Ударната сила бе реализирана в лицето на Емил Хески и Габи Агбонлахор, докато Джон Карю бе оставен на резервната скамейка.
Вила не оставяше много възможности на Блекбърн, които трудно успяваха да пробиват по крилата. В резултат на това първото интересно положение в мача се случи пред вратата на Пол Робинсън. Гарет Бари центрира опасно, но избитата топка срещна торса на Самба, при което най-съобразителен се оказа Емил Хески. Последвалият гол бе отменен от рефера Стив Бенет, на базата разбирането, че Хески е извършил нарушение в борбата за топката, което след преглед на повторението се оказа напълно невярно.
Десет минути след това, в 27-ата Джеймс Милнър и Гарет Бари изпълниха късо поредния ъглов удар в своя полза. След двойно подаване топката се оказа в Милнър, той проби в наказателното поле и със страховит удар към далечния ъгъл матира Пол Робинсън за 1:0. Това бе едва второто попадение за Милнър, защитавайки цветовете на Вила.
Три минути преди края на първото полувреме Бенет лиши Астън Вила от още едно попадение. Активизиралият се Милнър изведе Агбонлахор на голова позиция. Лайнсменът този път правилно маркира маржиналната засада, последен в дефанзивната линия на домакините бе Раян Нелсън.
След почивката Стилиян Петров се оказа в основата на две опасни ситуации, но Агбонлахор и Хески пропиляха положенията. Бирмингамци не спряха да атакуват, което създаде сериозно неприятности на Блекбърн. Брад Фридъл бе на обичайното си високо ниво и неутрализира опитите на Роке Санта Крус. Парагваецът остана един от големите длъжници на своя състав със своята пасивност.
В 90-ата минута на срещата защитата на Блекбърн се пропука за пореден път. Уорнък се измъкна с топката, подаде към връхлитащия Агбонлахор, който с голяма доза късмет сложи край на спора.

0:1 Милнър - 27'
0:2 Агбонлахор - 90'

Стартови състави:

За Блекбърн: Робинсън; Ойер, Самба, Нелсън, Уорнък; Педерсен, Грела, Андрюс (46 - Диуф), Дън (46 - Тугай); Маккарти, Робъртс (74 - Санта Крус)

За Астън Вила: Фридъл; Куейяр (46 - К. Гарднър), Найт, Дейвис, Л. Йънг; Милнър, С. Петров, Бари, А. Йънг; Хески (70 - Карю), Агбонлахор

Уест БромичНюкасъл2:3
Нюкасъл се отдалечи от опасната зона в Премиършип, след като победи с 3:2 като гост Уест Бромич Албиън.
"Свраките" успяха да изковат успеха си през първата част, когато отбелязаха и трите си гола, и закотвиха УБА на дъното.
Началото на мача на "Дъ Хоутърнс" бе повече от бурно. Течеше още 64-ата секунда, когато защитникът на УБА Леон Барнет допусна кошмарна грешка - Деймиън Дъф му отне топката и излезе сам срещу вратаря Карсън, като не му остави шансове - 0:1.
Само две минути по-късно УБА се върна в мача след гол на Форчън. Той получу пас от Борха Валеро и моментално стреля по диагонала в леввия ъгъл на Стив Харпър - 1:1.
Двата гола не успокоиха страстите в Уест Бромич. В 9-ата минута Ловенкрандс се възползва от няколко рикошета в наказателното поле на УБА, а за негов късмет топката се озова в краката му и холандецът не сгреши - 1:2.
В следващите минути домакините се опитаха да стигнат до ново равенство, но вместо това получиха нов гол. Защитата на тима, която бе допуснала 12 гола с глава през сезона, отново проспа центриране и Стивън Тейлър ги наказа за 1:3.
През втората част УБА направи опит да се върне в мача, но заместникът на напусналия Шей Гисън Стив Харпър не позволи това да се случи, а Ловенкрандс можеше да реши окончателно срещата.
Все пак УБА се добра до втори гол чрез познато лице - Марк-Антоан Форчън. Бранителите на "свраките" загубиха концентрация, което позволи на Форчън да се озове на чиста позиция и да намали резултата - 2:3.
Въпреки неистовите опити да изравнят, домакините трябваше да се примирят със загубата. Те останаха на последно място с 22 точки, а Нюкасъл е на 13-а позиция, с 27 точки.

Евертън Болтън 3:0
Бразилският нападател Жо направи невероятен дебют за Евертън при победата с 3:0 над Болтън в среща от 25-ия кръг на английската Висша лига, която се игра на стадион "Гудисън Парк" в Ливърпул.
Домакините започнаха много силно двубоя и бе само въпрос на време резултатът да бъде открит. Дебютантът Жо логично излезе като титуляр за "карамелите" предвид това, че Дейвид Мойс реално не разполагаше с нападатели.
В 40-ата минута Микаел Артета изведе Евертън напред в резултата след точно попадение от дузпа. През втората част натискът на домакините продължи и се стигна до 49-ата минута, Жо с великолепно изпълнение и силен удар направи резултата 2:0 в полза на "карамелите" В ситуацията той се възползва от грешка на защитника на гостите Гари Кейхил. Това бе и дебютният гол на бразилеца за "карамелите".
Същият този футболист оформи и крайното 3:0 за своя тим, след като в 90-ата минута изпълни точно дузпа. След този мач Евертън заема 6-ото място в класирането с актив от 40 точки.

Състави:
Евертън: 24. Тим Хауърд 5.Джулиън Лескът 6.Фил Ягиелка 3.Тони Хибърт 10.Микел Артета 18.Фил Невил 21.Лиън Осмън 32.Дан Гослинг 11. Жо 17.Тим Кейхил;

Болтън: 22.Юси Яаскелайнен 18.Себастиен Пюгрюние 5.Гари Кейхил 3.Лойд Самюел 31.Андрю О’Брайън 6.Фабрис Муамба 16.Марк Дейвис 7.Матю Тейлър 15.Гретар Раф Стейнсон 21.Ариза Макукула 14.Кевин Дейвис;

Съндърланд - Стоук Сити 2:0
Съндърланд постигна много ценна победа с 2:0 над Стоук Сити в среща от 25-ия кръг на английската Висша лига, която се игра на "Стейдиъм ъф Лайт". Домакините бяха господари на терена през голяма част от мача, но нямаха късмет в завършващата фаза на атаките си през първата част.
В 65-ата минута Матю Етерингтън от гостите получи червен картон и остави "грънчарите" с 10 души на терена. Това веднага се отрази на отбора на Стоук, който се прибра навътре в своята половина.
В 77-ата минута Кенуайн Джоунс засече с глава центриране на Анди Рийд и изведе тима си напред в резултата. Националът на Северна Ирландия Дейвид Хийли оформи крайното 2:0 в полза на "котките" в 90-ата минута, след като се възползва от хитър пас на Джоунс.

Манчестър Сити - Мидълзбро 1:0
Новият страж на Манчестър Сити Шей Гивън оправда напълно вложените в него 9 млн. паунда, като направи феноменален дебют за тима. Гивън бе с основна заслуга за победата с 1:0 над Мидълзбро в мач от 25-ия кръг на Премиършип.
Бившият вратар на Нюкасъл спаси поне четири 100-процентови положения на нападателя на Боро Афонсо Алвеш, а победният гол бе дело на друга нова покупка - Крейг Белъми.
Първото полувреме бе много интересно, като Белъми на два пъти се размина с гола. Бившият играч на Уест Хем уцели греда, а веднъж по чудо не можа да засече топката на празна врата. Грешникът пък за Боро се казваше Афонсо Алвеш. Централният нападател на гостите имаше три отлични възможности за гол, но Гивън не позволи на топката да мине зад гърба му.
Голът за Сити падна в 51-ата минута. Тогава Белъми получи топката отдясно на наказателното поле, нахлу на скорост и с удар по земята прати топката в далечния ъгъл на вратата защитавана от Брадли Джоунс - 1:0.
След това Алвеш имаше още един шанс да вкара, но отново Гивън спаси удара му от упор. Така пазилият 10 години за "свраките" вратар се превърна в любимец на феновете на "Ийстланд", а като цяло се видя, че Марк Хюз ще има още много работа, за да сглоби боеспособен отбор от новите покупки при "гражданите".
Тимът на Божинов и Мартин Петров има 31 точки, а Боро продължава да е с 22 точки.

Уигън – Фулъм 0:0
Фулъм не успя да счупи каръка при гостуванията си и завърши при нулево равенство на “JJB” срещу все още заемащия една от водещите позиции във Висшата лига, Уигън Атлетик.
Нулевото равенство в 25-я кръг срещу „Латикс” означаваше, че Фулъм са отбелязали едно единствено попадение в над 1800 игрови минути далеч от „Крейвън Котидж”, и само три за целия сезон.
Уигън и Фулъм изиграха скучен мач, в който бе повече от явно, че едва ли някой от съставите ще успее да наруши баланса. Нападателят на лондончани Боби Замора може единствено да съжалява за двете изпуснати положения в първата част на двубоя.
Домакините понесоха тежък удар върху и без това кратката им резервна скамейка. Стив Брус бе принуден да направи три критично важни смени още преди почивката. Терена напуснаха нападателя Хусам Мидо, десния халф Антонио Валенсия и централният полузащитник Майкъл Браун. На тяхно място на терена излязоха Амр Заки, Бен Уотсън и Джейсън Кумас.
В крайна сметка Фулъм за пореден път пропусна да запише победа като гост, докато Уигън запази положителната си серия у дома. И двата тима останаха доволни от поделените точки. Уигън запази 7-ата си позиция, докато Фулъм остана 10-и.