3. Англия по италиански на осминафинал (видео)

Англия по италиански на осминафинал (видео)

1:0 за "Трите лъва" срещу Словения и най-вероятен предстоящ сблъсък с Германия

Англия се класира за 1/8-финалите на световното първенство в ЮАР след минимално 1:0 над Словения.

„Трите лъва” се измъчиха срещу „скиорите” и само Джърмейн Дефоу през първата част успя да прониже блестящи Самир Ханданович.

Възпитаниците на Фабио Капело бяха изцяло в червено за днешния двубой на „Нелсън Мандела Бей” и този екип донесе късмет на отбора.

В другата среща от група „C” САЩ надделя с 1:0 над Алжир и завърши на 1-о място в крайното класиране, тъй като „янките” имат по-добра голова разлика от добрата стара Англия. (И двата тима са с голова разлика +1, но американците са вкарали общо 4 попадения, а англичаните две)

Така островитяните най-вероятно ще се изправят срещу Германия в следващата фаза, а САЩ сигурно ще срещне Сърбия. Англия игра слабо в груповата фаза, записа два "хикса", една победа, вкара само 2 гола и по италиански продължава напред. Да не забравяме, че мениджър на отбора е именно представител на Апенините.

Фабио Капело направи три промени в титулярната си единадесеторка. Джърмейн Дефоу и Джеймс Милнър замениха представилите се слабо в първите два мача Емил Хески и Аарън Ленън. Защитникът на Уест Хем Матю Ъпсън пък замени наказания Джейми Карагър в централната зона на отбраната. Селекционерът на Словения Матяш Кек от своя страна не направи никакви размествания в състава си.

В началните минути преобладаваха острите сблъсъци, като германският рефер Волфганг Щарк спести жълти картони на Джонсън и Бари. Бирса пък пробва рефлекса на Джеймс, но опитният страж не трепна. В 14-ата минута Лампард стреля от 35 метра, но този път Ханданович показа голямата си класа.

Последва опасен изстрел на Рууни, избит от защитник в бяло, а след последвалия ъглов удар Тери се размина на косъм от топката. В 20-ата минута играчите на Словения организираха страхотна контраатака и се наложи на капитана на Челси да спасява „Трите лъва”. Джеймс също трябваше да се намесва след удар на Цезар.

След 23 минути игра Англия стигна до гола. Милнър центрира отлично от десния фланг и Дефоу засече кълбото от въздуха за 1:0 - Ханданович се опита да избие топката, но не успя да реагира добре на удара на нападателя от 5 метра. Малко по-късно Лампард можеше да удвои преднината на англичаните, но не успя да намери добре „Джабулани”-то.

След половин час игра Ханданович направи страхотно двойно спасяване след изстрели на Дефоу и Джерард. Последваха скучни минути на „Нелсън Мандела Бей”.

В последните минути на първата част Джеймс се намеси решително при разбъркване в полето на островитяните. 1:0 след 45 минути игра в Порт Елизабет.

Втората част започна с отлична нова възможност за „Трите лъва”, пропиляна от Дефоу. 8 минути след подновяването на играта Джерард и Рууни направиха серия от двойни подавания по между си, но голмайсторът на Ман. Юнайтед не успя да стреля към словенската врата. В 57-ата минута Бари центрира от корнер, Тери бе на задната греда, стреля, но стражът на Удинезе по някакъв начин спаси Словения. Секунди по-късно Тери намери Рууни зад защитата, той спря кълбото, но след изстрела му и намесата на Ханданович, кълбото срещна гредата.

В 68-ата минута късметът спаси Англия. Шутове на Новакович, резервата Дедич и Бирса като по чудо не намериха мрежата на Джеймс. При първите два удара се намесиха добре Тери и Джонсън, а при третия топката мина на сантиметри от целта. Фабио Капело реши да замени Рууни и да пусне в игра Джо Коул.

Темпото към края на срещата падна значително. Резервата Коул пробва късмета си в 86-ата минута, но диагоналният му шут мина далеч над вратата. В 90-ата минута решителен шпагат на Ъпсън спаси поданиците на кралицата.

1:0 за Англия и място на 1/8-финалите. Словения отпада от шампионата.

Словения – Англия 0:1
(0:1) Дефоу 23’