3. Арсенал ликува в лудо дерби на „Стамфорд Бридж“(ВИДЕО)

Арсенал ликува в лудо дерби на „Стамфорд Бридж“(ВИДЕО)

„Топчиите“ биха Челси с 4:2 и направиха важна крачка към Шампионска лига

Арсенал постигна изключително ценна победа с 4:2 като гост на Челси в отложено от 25-ия кръг лондонско дерби от английската Висша лига.

Срещата бе изключително интензивна и освен шестте гола предложи куп пропуски, както страхотни емоции, включително сблъсъци между футболисти от двата отбора в добавеното време.

Тогава „топчиите“ получиха дузпа, превърната в гол от Букайо Сака, а преди това с 2 попадения се отличи съотборникът му Еди Нкетия.

Емил-Смит Роу също се разписа за „артилеристите“, докато Тимо Вернер и Сесар Аспиликуета изравняваха на два пъти за „сините“, но в крайна сметка те трябваше да се примирят с поражението.

Победата пък е важна крачка на Арсенал към участие в Шампионската лига догодина, защото тимът вече има равни точки с четвъртия Тотнъм и спря серията си от 3 шампионатни загуби.

Двата лондонски съперника имат по 57 в своя актив, докато Челси остава с 62 на третото място.

Домакините започнаха по-добре двубоя и овладяха инициативата след началния съдийски сигнал, но самопожертвователна намеса на Гранит Джака спаси сигурен гол.

При последвалия корнер Мейсън Маунт стреля директно във вратата на Рамсдейл, но Габриел с глава изби от голинията. Завърналият се сред титулярите на „сините“ Ромелу Лукаку също можеше да открие резултата след пас на Лофтъс-Чийк, но стреля встрани от вратата.

В 13-ата минута изритана топка от защитата на Арсенал попадна в Кристенсен, датчанинът обаче сбърка фатално при връщането на топката към Менди, от което се възползва Нкетия. Англичанинът от чиста позиция с техничен удар покрай стража на "сините" смълча "Стамфорд Бридж".

Четири минути след попадението на "топчиите" Лофтъс-Чийк отне топката и тя попадна у Вернер. Германецът напредна и стреля, а топката рикошира в бранител на Арсенал и влетя в мрежата на Рамсдейл.

В средата на първото полувреме Сака се справи с Алонсо и подаде на голмайстора Нкетия, но този път неговият изстрел отиде в аут. В 27-ата минута Сака настъпи добре отдясно и насочи към Йодегор, а норвежецът насочи към Смит Роу, който с много прецизен удар по земя даде отново преднина на "артилеристите".

Пет минути след гола на англичанина, играчите на Челси отнеха една топка на левия фланг, а Мейсън Маунт с добро центриране намери Аспиликуета. Опитният испанец изпревари персоналния си пазач и възстанови за втори път равенството. Нкетия за трети път се измъкна от отбраната на домакините, но не уцели вратата на Менди. В самия край на полувремето Смит Роу пропусна от чиста позиция да препарира „сините“ за трети път.

В 51-ата минута Лукаку и Вернер комбинираха на скорост, но Рамсдейл излезе и пресече. Малко по-малко от четвърт час след началото на втората част, грешка при изнасянето на Челси доведе до бърза атака на гостите. Тавареш напредна и опита пас към дъгата. Там след няколко рикошета и в борба с двама защитници на "сините" Еди Нкетия намери начин да стреля с левия си крак и прати топката за трети път в мрежата на домакините.

В средата на полувремето Рамсдейл се намеси лошо след центриране от десния фланг и предизвика меле в наказателното поле, но в крайна сметка топката беше изритана далеч встрани. В последния четвърт час Челси изцяло се настани в противниковата половина. При една от редките контри на Арсенал Мартинели подаде на Букайо Сака, но той се подхлъзна в наказателното поле.

Във втората минута на добавеното време Букайо Сака подпечата победата за "артилеристите" с гол от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Сесар Аспиликуета. Отсъждането на наказателния удар доведе до сериозни пререкания между футболисти от двата отбора на терена, но в крайна сметка Арсенал взе своето и ликува в едно страхотно лондонско дерби, за да затвърди петото си място и да протегне ръка към четвъртото.

ЧЕЛСИ – АРСЕНАЛ 2:4
0:1 Нкетия (13)
1:1 Вернер (17)
1:2 Смит-Роу (27)
2:2 Аспиликуета (32)
2:3 Нкетия (58)
2:4 Букайо Сака (90+2, дузпа)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Челси: Едуар Менди, Рийс Джеймс, Андреас Кристенсен, Маланг Сар, Сесар Аспиликуета, Рубен Лофтъс-Чийк, Нголо Канте, Маркос Алонсо, Мейсън Маунт, Тимо Вернер, Ромелу Лукаку;

Треньор: Томас Тухел;

Арсенал: Аарън Рамсдейл, Бен Уайт, Габриел, Роб Холдинг, Нуно Тавареш, Гранит Джака, Мохамед Елнени, Букайо Сака, Мартин Йодегор, Емил Смит Роу, Еди Нкетия;