3. Арсенал надви Бърнли с 3:1 и се изравни на върха с Челси

Арсенал надви Бърнли с 3:1 и се изравни на върха с Челси

60 хиляди се насладиха на чудесен спектакъл на „Емирейтс”

Отборът на Арсенал достигна лидера Челси, след като спечели домакинството си на Бърнли с 3:1. „Артилеристите” срещнаха известни трудности на своя „Емирейтс”, но не допуснаха изненада. Сеск Фабрегас откри резултата за домакините малко преди почивката, но веднага след подновяването на играта Бърнли стигна до равенството чрез Нъджънт. Лондончани обаче реагираха като ужилени и моментално възстановиха статуквото, като Уолкот бе точен. До края играчите на Арсен Венгер се поотпуснаха, което можеше да им коства трите точки. Късметът обаче бе на тяхна страна и взеха крайния успех. Аршавин бе точен в добавеното време след няколко опита в края.

Арсенал засега е втори в класирането с равни точки с Челси – по 61. Бърнли остана на 19-ото място с 23 точки. Откакто Брайън Лоус е треньор, новаците спечелиха само една победа от девет мача за Висшата лига.

Домакините наложиха натиск от самото начало на двубоя. Сеск Фабрегас пък организираше почти всичко в предни позиции за „артилеристите”. Удар на Томаш Росицки след ъглов удар на плеймейкъра мина встрани от целта в 4-ата минута, а след десет минути Фабрегас се озова на добра позиция в пеналтерията, но отново стреля неточно. Първата добра възможност за Бърнли дойде в 22-ата минута, но Алмуния се намеси решително при удар на Даниел Фокс.

Така се стигна до 34-ата минута, когато Самир Насри прехвърли елегантно цялата защита на Бърнли, топката стигна до Сеск Фабрегас на дузпата и испанският магьосник прокара кълбото между краката на Йенсен – 1:0 за Арсенал. Веднага след това Емануел Ебуе асистира за Никлас Бендтнер, но датският нападател не успя да засече добре топката от непосредствена близости тя излезе в аут.

Гостите отговориха с изстрел на Дейвид Нъджънт, попаднал в очертанията, но не и зад гол линията. Пет минути преди края най-добрият на терена Сеск Фабрегас трябваше да напусне принудително. На негово място се появи Абу Диаби. До почивката Самир Насри бе близо до втори гол за „артилеристите”, но Йенсен се справи.

Втората част започна чудесно за гостите, след като в 50-ата минута успяха да стигнат до равенството. Микаел Силвестре и Томас Вермаелен не прецениха подаване към наказателното поле, където Дейвид Нъджънт майсторски прехвърли излезлия да го пресреща Алмуния. Самочувствието на гостите трая само десет минути. В 60-ата Тио Уолкот направи чудесен рейд, преминавайки през няколко човека и пращайки с фалцов удар топката за втори път във вратата на Йенсен.

Само няколко минути по-късно Никлас Бендтнер пропиля чудесна възможност окончателно да сложи точка на спора. Той получи на чиста позиция нисък пас, но не успя да уцели топката и от вратарското поле я прати в аут. Лиън Корт пък стреля с глава за тима на Бърнли, но домакините се справиха с опасността.

След сравнително спокойни моменти на „Емирейтс” се стигна до 84-ата минута, когато Бърнли пропусна най-добрата си възможност през второто полувреме. При центриране Мануел Алмуния не се намеси добре и Стивън Томпсън от упор вместо да изравни, стреля над вратата.

Арсенал диктуваше събитията на терена до края на двубоя. Аршавин и Уолкот обаче не успяха да намерят целта. Все пак в добавеното време руският национал се разходи из отбраната на гостите и с плътен диагонален удар оформи крайното 3:1.

АРСЕНАЛ – БЪРНЛИ 3:1
1:0 Фабрегас (34’)
1:1 Нъджънт (50’)
2:1 Уолкот (60’)
3:1 Аршавин (90’)

Арсенал: Алмуния, Ебуе, Силвестре, Вермаелен, Клиши, Уолкот, Росицки (Аршавин 61’), Денилсон, Фабрегас (Диаби 39’), Насри, Бендтнер (Едуардо 74’).

Бърнли: Йенсен, Миърс, Карлайл, Корт, Фокс, Патерсън (Томпсън 73’), Алекзандър (Бикей 65’), Макдоналд (Елиът 53’), Корк, Ийгълс, Нъджънт.

Жълти картони: Макдоналд, Патерсън, Карлайл, Елиът (Бърнли)