3. Арсенал подари Карлинг Къп на Бирмингам в 90-та минута (видео)

Арсенал подари Карлинг Къп на Бирмингам в 90-та минута (видео)

Бирмингамци завоюваха Карлинг Къп след като "топчиите" нелепо им позволиха да вкарат за 2:1 в 90-та минута на мача

Отборът на Бирмингам спечели с 2:1 над Арсенал финала на Карлинг Къп на стадион "Уембли" в Лондон. Символичните гости поведоха с гол на Жигич в 28-та минута, но Ван Перси изравни 11 минути по-късно. Развръзката се случи в 90-та минута, когато Кошчиелни и стражът Шчесни лишиха себе си и своите съотборници от възможността да спечелят трофея. Двамата не се разбраха за една топка в наказателното поле и тя отиде в краката на Мартинс, който вкара за 2:1 и прати в екстаз феновете на Бирмингам. С победата си бирмингамци си осигуриха участие в евротурнира Лига Европа.

Двубоят започна оспорвано и началото бе белязано от две ранни засади на двамата, от които се очакваше да решат мача – Робин ван Перси за Арсенал и Никола Жигич за Бирмингам. В 5-та минута Крейг Гарднър стреля  от далечна дистанция към вратата на Шчесни, но без успех.

Секунди по-късно Джак Уилшир намери в наказателното поле на символичните гости Ван Перси, но холандецът стреля от воле над вратата. След първоначалния натиск на бирмингамци „топчиите” показаха, че са дошли на „Уембли” единствено и само за победа. Изстрели на Ван Перси и Йоан Джуру профучаха покрай вратата на Фостър.

В 14-та минута Самир Насри успя да пробие защитата на Бирмингам от дясно и да отправи удар, който обаче бе неточен. В ответната атака Кийт Фахей успя да покаже колко силен шут има в рамките на вратата на „топчиите”, но Шчесни спаси добре.

В 17-та минута Лий Бауър успя да насочи с глава топката към вратата на лондончани, но защитниците в червено-бяло се справиха със ситуацията и изчистиха топката. В 21-та минута пред Аршавин се откри нелоша възможност да открие резултата след атака отляво, но руснакът  не може да оползотвори положението си.

В 28-та минута „артилеристите” получиха звучен шамар. 16-ият в класирането на Премиършип Бирмингам Сити поведе на класния си съперник, който се намира на 2-то място. Автор на попадението с глава бе най-високият на терена Никола Жигич след центриране от корнер към точката на дузпата, където Джонсън отклони по въздух за съотборника си и той не сбърка.

Последваха устремени атаки от страна на футболистите на Арсен Венгер. Все пак ударите с глава на Ван Перси и Аршавин минаха покрай вратата на Фостър и резултатът остана непроменен. Непроменен – но само до 39-та минута. Тогава Ван Перси вкара красиво за 1:1 след като самоотвержено се хвърли за нещо като странична ножица. Аршавин проби и центрира за холандеца отдясно след като Уилшир нацели горната греда с удар от над 25 метра.

Холандският национал Перси накуцваше след красивото си изпълнение и Никлас Бендтнер веднага започна да загравя до страничната линия, но до смяна не се стигна. След изравняването на резултата двата отбора леко намалиха темпото и логично се прибраха при 1:1 да почиват.

Втората част започна с устрем на „топчиите”, които владееха топката добре и си подаваха през дълги периоди от времето. Противно на очакваното бирмингамци се бранеха добре и оставяха не много свободни пространства пред играчите на Венгер.

В 58-та минута дори Фахей уцели греда от границата на наказателното поле, след като секунда преди това ударът му бе срещнал тялото на Никола Жигич. След това Фахей стреля в десния страничен стълб зад Шчесни.

В следващите няколко минути Арсенал на 2 пъти получи правото да изпълни корнер, но до голове не се стигна. В 64-та минута Жигич подаде отдясно към Фахей, но стражът на „артилеристите” Шчесни излезе и улови.

В разстояние на осем минути (69-77) Арсен Венгер засили атаката си с пускането на френския голаджия Маруан Шамак и датчанина Никлас Бендтнер. Томаш Росицки в 79-та минута опита да направи 2:1 с шут от средна дистанция, но кълбото мина покрай целта.

В 80-та минута Насри стреля силно към вратата на Бирмингам, но Фостър се намеси чудесно и изби шута на французина. В последните минути на двубоя Арсенал натисна тотално съперника си и го затвори в наказателното му поле.

В 90-та минута на мача футболистите на Арсенал сътвориха нещо неповторимо, за да се лишат от титла шеста поредна година. При едно безобидно центриране Кошчиелни не се разбра със стража Шчесни за една топка и пробва да я избие от ръцете му. Топката попадна в краката на Мартинс, който на празна врата вкара за 2:1 и прати в делириум феновете на Бирмингам.

До края на мача играта бе многократно накъсвана и футболистите на Арсенал не можаха да стигнат до голово положение. Така бирмингамци взеха трофея под носа на Арсен Венгер и компания с цената на глупав автогол пред пълните трибуни на храма на футбола "Уембли".

Арсенал – Бирмингам 1:2

0:1 Жигич 28’

1:1 Ван Перси 39’

1:2 Мартинс 89'

Състави:

Арсенал: Шчесни, Аршавин (Шамак 77’), Клиши, Джуру, Кошчиелни, Насри, Росицки, Саня, Сонг, Ван Перси (Бендтнер 69’), Уилшир

Бирмингам: Фостър, Бауър, Кар, Фахей (Мартинс 83’), Фъргюсън, Гарднър (Босежур 50’), Жиранек, Джонсън, Ларсон, Риджуел, Жигич (Джером 90')

Жълти картони: Кошчиелни, Ларсон, Клиши, Джером, Фъргюсън

Стадион: „Уембли”, Лондон

Съдия: Майк Дийн

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига

Баските победиха с 3:1