3. Арсенал прекърши опълчението на Олимпиакос - 2:0

Арсенал прекърши опълчението на Олимпиакос - 2:0

Геройските спасявания на Никополидис се оказаха недостатъчни за Олимпиакос да измъкне нещо от визитата си на "Емиратс"

Арсенал победи Олимпиакос с 2:0 в мач от група „Н” на Шампионската лига. Стражът на гостите 38-годишният Антонис Никополидис спря почти всичко, което Арсенал хвърли към вратата му. Въпреки геройството на ветерана и отбраната му домакините успяха да сломят съпротивата им, чрез голове на Робин Ван Перси и Андрей Аршавин.

Арсенал притисна съперника в собствената му половина още от първата минута. Футболистите на Олимпиакос трудно намираха сили да спират непрестанните атаки на „артилеристите”, а редките случаи в които успяваха да прекрачат отвъд централната разделителна линия не бяха увенчавани с особен успех пред вратата на съботния герой Маноне.

Неспирните набези на домакините се изразяваха в постоянните пробиви на обичайните заподозрени Аршавин, Фабрегас и Ван Перси. И тримата имаха своите възможности да открият резултата, но никой от тях не успя да стори това в рамките на първото полувреме. Първо от поредицата напрегнати положения пред вратата на Антонис Никополидис бе удар без подготовка на Аршавин, руският национал обаче не успя да затрудни стражът на гостите. В 17-ата минута капитанът Сеск Фабрегас разтърси на белокосия вратар, след като бе изведен на чиста позиция от Аршавин. Испанецът стрела от границата на наказателното поле с левия крак, но кълбото отскочи от напречната греда. При добавката опитът на Томи Росицки също бе отбит.
След 20-ата минута в играта на Арсенал започна да се прокрадва известна доза затишие. Това се оказа добре дошло за гостите, които до този момент бяха под непрестанна обсада. Въпреки това Сеск Фабрегас имаше за какво да съжалява, след като от чиста позиция и не повече от пет метра от вратата стреля право в плонжиращия Никополидис. В 35-ата минута Олимпиакос достигна до първата си реална възможност. Дуду пусна дълъг диагонален пас към Диого, който бе на една линия с последния в домакинската отбрана Гаел Клиши. Французинът не бе добре пласиран и това позволи на самотния нападател да стреля с глава. Вито Маноне обаче бе нащрек и улови с лекота.

Три минути по-късно Робин Ван Перси измъчи до краен предел Раул Браво на границата на малкото наказателно поле. След като се освободи от опеката на опонента си холандецът стреля прекалено слабо.

Действията на „Емиратс” рестартираха моментално след сигнала на рефера. В 50-ата минута обаче домакините изтръпнаха, когато ветеранът Олоф Мелберг едва не откри резултата за Олимпиакос. Шведът стреля силно с глава към лявата греда на Маноне, чиято навременна реакция запази резултата 0:0. Веднага след това Арсенал отвърна на удара. Ману Ебуе със скрито и елегантно подаване намери Ван Перси на границата на наказателното. Оттам със силния си ляв крак нападателят имаше чист коридор право към Никополидис, но за пореден път топката бе запратена право в ръцете на гръцкия страж. До този момент гостите се крепяха главно на безгрешния Никополидис, който тази вечер изглеждаше непоколебим. В този момент по всичко изглеждаше, че и новият наставник на гръцкия шампион Зико щеше да запази актива си с Олимпиакос неопетнен.

Около 20 минути преди края в игра се появи и Едуардо на мястото на Томи Росицки.
В 72-ата минута Уилямс Галас направи пропуска на вечерта. Аршавин излъга Ледесма по отличен начин и моментално подаде към Ван Перси. Той без да бави топката стреля по диагонала към вратата на Никополидис, който се справи с удара, но не и с изчистването. Кълбото попадна в краката на Галас, около когото нямаше нито един противников футболист. Бранителят обаче се засуети, не успя да овладее навреме и да отправи решаващия удар в полуопразнената врата на гостите.

Три минути след това Никополидис отново бе на висота, когато с върха на пръстите си изби удар с глава на Васирики Диаби след центриране на Аршавин.
13 минути преди края се случи това, което голяма част от феновете събрали се на „Емиратс” желаеха. Робин Ван Перси успя да прониже същинската стена, която представляваше Никополидис. „Артилеристите” разчупиха двете нули с отлична триходова атака, започната от Сеск Фабрегас. Испанецът продължи топката към Едуардо, който се откъсна от пазещия го защитник и почти от крайната линия подаде към Ван Перси. За негов късмет топката се размина на милиметри с ръцете на вратаря. За холандския национал тогава не остана нищо освен да вкара топката за 1:0. Всичко свърши за Олимпиакос в 86-ата минута, когато усилията на Андрей Аршавин бяха възнаградени. Руснакът прибави втори гол, разписвайки се по отличен начин с пета, след като бе оставен непокрит от противниковата отбрана. Асистенцията осигури Сеск Фабрегас, но не и без помощта на влезлия като резерва младок Аарън Рамзи.

В крайна сметка феновете на Арсенал се поизпотиха едва ли не колкото футболистите, докато „артилеристите” успеят да отбележат гола на спокойствието. След 2:0 на своя „Емиратс” над Олимпиакос Арсенал продължава с пълен актив от точки борбата за класиране в следващата фаза. Гръцкият тим разполага с три точки от първия си двубой срещу АЗ.

Арсенал – Олимпиакос 2:0
1:0 Ван Перси – 77’
2:0 Аршавин – 86’

За Арсенал: Маноне, Ебуе, Галас, Вермален, Клиши, Сонг, Росицки (Едуардо), Фабрегас, Диаби (Вела), Аршавин, Ван Перси (Рамзи);

За Олимпиакос: Никополидис, Жевлаков, Пападопулос, Мелберг, Раул Браво, Ледесма (Митроглу), Торосидис, Дуду, Заири, Леонардо (Оскар), Диого;

Рефер: Стефан Ланой (Франция)

Стадион: „Емиратс"