3. Арсенал прескочи групите след 2:0 срещу Стандарт Лиеж

Арсенал прескочи групите след 2:0 срещу Стандарт Лиеж

Арсенал постигна лесна победа с 2:0 над гостуващия тим на Стандарт (Лиеж). С голове на Самир Насри и Денилсон през първото полувреме „артилеристите” решиха спора в своя полза и се класира за следващата фаза на Шампионската лига. В неприятен сблъсък с Андрей Аршавин Вилям Галас получи тежка аркада над дясното си око и ще бъде под въпрос за важния сблъсък с Челси във Висшата лига тази неделя.

Домакините се справиха безпроблемно с белгийския си опонент. В първите минути играта бе равностойна, но след първия четвърт час игра на терена имаше само един отбор.
Първата опасна ситуация дойде в 15-ата минута, когато след разбъркване в пеналта на Стандарт Аршавин нацели гредата на Синан Болат, а при добавката се изявиха Вела и Вермален, но без успех. Кратко след това гостите отвърнаха с удар в гредата на топреализатора си Мбокани. Оттук насетне Арсенал наложи тотален натиск над опонента си, но ентусиазма на „топчиите” бе попарен след зверски сблъсък между Галас и Аршавин. В борба за центриране двамата съотборници удариха главите си, при което руският национал бе облян в кръв, а Галас не успя да се свести в продължение на пет минути, като малко преди да влезе на терена все още се олюляваше, дори придържан от лекаря на Арсенал. Защитникът бе заменен на почивката и не е изключено да пропусне важния сблъсък с лидера във Висшата лига Челси тази неделя.
Въпреки, че за кратко игра с девет човека Арсенал успя да поведе в 35-ата минута след гол на Самир Насри. Бранителят Мулемо се подхлъзна и пропусна французина, който необезпокоявано прати топката покрай Болат за 1:0. Малко след това Аршавин се размина с втори гол, след като негов удар прелетя на милиметри от дясната греда на Стандарт. Фабрегас също бе близо до нов гол, пропускайки от близко разстояние. Бразилецът Денилсон, който не бе играл от месец септември, отсрами съотборниците си с истинско бижу от 30 метра. Халфът вкара първия си гол за Арсенал в Шампионската лига прониза вратата на Болат, който бе заблуден от траекторията на топката.

В 40-ата минута съдията удари голямо рамо на домакините, след като не отсъди явна дузпа за Стандарт. Все още дезориентирания Вилям Галас извърши чисто нарушение срещу Горо при игра без топка, но австрийският арбитър не посочи към бялата точка.
Арсенал продължи да диктува темпото и през втората част. Гостите достигнаха до една опасна ситуация, която обаче бе пропиляна с лека ръка от Витсел. Вместо да стреля халфът просто спря топката в ръцете на Мануел Алмуния. В заключителните минути гостите удариха греда за втори път в срещата, когато Сар прати кълбото в основата на страничния стълб. Стандарт остана с човек по-малко за последните три минути от редовното време, след като за грубо влизане в крака на Фабрегас и спречкване с испанеца червен картон получи Меди Карсела Гонсалес.

В крайна сметка Арсенал записа комфортна победа и тимът на Арсен Венгер се класира за фазата на директни елиминации за 10-а поредна година. Спорът в група „Н” ще бъде воден за второто място. За него ще се борят Олимпиакос и Стандарт.

Арсенал – Стандарт 2:0