3. Арсенал разнищи "грънчарите", но вкара само два

Арсенал разнищи "грънчарите", но вкара само два

Домакините изиграха изключително силен мач, в който опасните положения изобилстваха, но завършващият удар липсваше почти изцяло

Отборът на Арсенал надигра гостуващия на „Емиратс” Стоук с 2:0. Попаденията за „артилеристите” отбелязаха Андрей Аршавин и младокът Аарън Рамзи. Домакините изиграха изключително силен мач, в който опасните положения изобилстваха, но завършващият удар липсваше почти изцяло. Капитанът Фабрегас пропусна да се разпише от дузпа, Аршавин имаше три чисти положения за гол, но така и не успя да нанесе завършващия удар. Емануел Ебуе се изяви като защитник на Стоук, след като парира удар на Фабрегас към опразнената врата на Томас Сьоренсен.

В първите минути Аршавин наложи тотален натиск над тима на Стоук. След добър изеждащ пас на Самир Насри Андрей Аршавин се озова сам срещу вратаря на „грънчарите” Томи Сьоренсен. Нисичкият руснак се измъкна от бранителите на гостите, но незнайно защо не успя да нанесе завършващия удар и стражът улови. Няколко секунди по-късно Насри на свой ред получи добра възможност да открие резултата. Французинът се озова на чиста позиция, но стреля неточно по диагонала, след като Аршавин върна жеста с точно подаване.
Стоук постепенно успя да навлезе в ритъма на срещата и започна да използва най-характерния си офанзивен способ. След едно от марковите балистични изпълнения на странично хвърляне Рори Делап създаде суматоха в пеналта на Арсенал. Мамади Сидибе се размина с далечното подаване, а Алмуния само засили тревогите в защитата си, след като не успя да овладее кълбото.
В Арсенал получи правото да изпълни наказателен удар. В 20-ата минута Абдулайе Файе изпусна Андрей Аршавин в наказателното поле, където руснакът бе препънат от Рори Делап. Реферът Марк Клатенбърг посочи към бялата точка. Зад топката застана Сеск Фабрегас, но капитанът на „топчиите” не успя да реализира наказателния удар. С отличен плонж Сьоренсен изби насочената към левия му ъгъл топка.

Само шест минути по-късно Аршавин изведе домакините заслужено напред в резултата. Фабрегас даде точен пас към скорострелния руснак, той си изработи добра позиция за стрелба  и с десния крак прониза Сьоренсен в далечния му ъгъл. По-малко от минута по-късно невероятен пропуск на празна врата остави зрителите на „Емиратс” без дъх. Арманд Траоре проби по лявото крило. При центрирането топката бе отклонена опасно от защитник на Стоук и отскочи от далечната греда. Там непокрити стояха Фабрегас и Ебуе. Капитанът не се забави и стреля без подготовка към опразнената врата, но на пътя на изстрела се бе озовал Ебуе, който изчисти пред гол линията.
След почивката „артилеристите” продължиха да търсят втори гол. Водещият атаката на Арсенал Андрей Аршавин пропусна голям брой чисти положения, като при едно от тях след той нацели напречната греда. Вела центрира по фланга, в наказателното поле с топката се размина Файе, а Аршавин със силен удар я запрати към вратата на Сьоренсен. По пътя обаче защитник на „грънчарите” направи достатъчно да промени траекторията на кълбото.

В 79-ата минута Арсенал все пак удвои преднината си. Появилият се като резерва Аарън Рамзи отбеляза втория си гол за клуба, след като Аршавин се пребори за топката, а за уелсецът остана само да запрати кълбото покрай вратаря на гостите за 2:0. Пет минути по-късно Аршавин пропиля поредната 100-процентова възможност да отбележи. След като бе изведен от Фабрегас, крилото надбяга Анди Уилкнсън, но отново забави завършващия си удар и Сьоренсен улови.

Арсенал - Стоук Сити 2:0
1:0 Аршавин 26’
2:0 Рамзи 79’

За Арсенал: Алмуния, Саня, Галас, Вермален, Траоре (Силвестре – 88’), Ебуе (Рамзи – 54’), Фабрегас, Денилсон, Насри, Росицки (Вела – 46’), Аршавин;

За Стоук: Сьоренсен, Уилкинсън, Хут, Файе, Колинс, Лорънс (Фулър – 75’), Делап (Уилън – 81’), Диао, Етерингтън, Санлъ, Сидибе (Бийти – 62’);

Рефер: Марк Клатенбърг;

Стадион: „Емиратс”;

Луис Енрике: Дембеле става все по-добър