3. Арсенал разстреля Челси в голов спектакъл (видео)

Арсенал разстреля Челси в голов спектакъл (видео)

Хеттрик на Робин ван Перси отчая „сините” за първата им загуба на „Стамфорд Бридж”

Арсенал постигна много важна победа срещу Челси в лондонското дерби от десетия кръг на Висшата лига. „Артилеристите” буквално разстреляха „сините” си съперници и се наложиха с 5:3 като гости и нанесоха първата загуба на тима на Андре Вияш-Боаш на „Стамфорд Бридж”.

Холандският национал Робин ван Перси бе в основата на този успех. Той се отчете с хеттрик. Останалите голове бяха дело на Тио Уолкът и Андре Сантос. За Челси точни бяха Хуан Мата, Джон Тери и Франк Лампард.

През целия мач футболистите на Челси бяха по-активните, владееха топката 54%, но много трудно противодействаха на разиграванията на „топчиите” и бързите им контраатаки. „Сините” бяха и отправили и повече точни удара към вратата на Шчешни – 10 срещу 8.

Възпитаниците на Вияш-Боаш започнаха добре срещата, със самочувствие и в 14-ата минута резултатът бе открит.Тогава Мата получи топката на дясното крило, напредна уверено, като елиминира без проблеми Сантош, центрира в наказателното поле, където Лампард засече и от близко разстояние разстреля вратаря.

Гостите възстановиха равенството чрез Ван Перси в 36-ата минута. „Артилеристите” проведоха добра многоходова атака, топката попадна в Жервиньо, който имаше възможност да стреля, но предпочете да подаде. С прецизен пас той намери холандеца, който откри головата си сметка. Ван Перси направи много силен мач, действаше добре и в средата на терена и създаваше много неприятности на „синята” отбрана.

Темпото на двубоя, което наложиха и двата тима, бе много бързо, атаките не спираха и интересните положения се случваха едно след друго. В самия край на първото полувреме играчите на Челси си върнаха преднината след попадение на Джон Тери, който засече пас на Лампард.

През второто полувреме статуквото не се промени.  Тимовете продължиха да играят открит, атакуващ футбол с много работа за двата вратари. В 49-ата минута на светлинното табло отново се изписа равенство. Сантош, който не се представи особено добре през първата част, получи страхотен пас от Саня и елегантно търкулна топката покрай Петер Чех.

Малко след това английският национал Уолкът буквално се подигра с трима защитници, след като взе топката малко след центъра, навлезе в наказателното поле и с мощен удар не остави никакви шансове на опитния Чех.

Най-интересното обаче тепърва предстоеше. Челси този път се оказаха в позицията на догонващ, но много бързо се справиха с тази задача. Дошлият от Валенсия Мата вкара страхотен гол със силен удар от средна дистанция. Силите на „сините” обаче стигнаха само дотук. Момчетата на Арсен Венгер продължиха да играят спокойно, разиграваха със самочувствие и с лекота стигаха до наказателното поле на противника. Голмайсторът Тери направи изключително непростима грешка. Той подари топката на Ван Перси, който излезе сам срещу Чех, финтира го без проблеми и на празна врата отбеляза. В 85-ата минута Челси напълно капитулира и отново холандеца бе в центъра на вниманието. След поредната страхотна атака, той получи топката, навлезе в пеналта и с топовен удар препарира стража.

Така, след този голов спектакъл Арсенал се доближи до Челси и вече разликата по между им е 3 точки. "Топчиите" са на шестото място с 16 точки, а "сините" са трети с 19.