3. Арсенал спъна Сити за ШЛ с 0:0 на "Емиратс"

Арсенал спъна Сити за ШЛ с 0:0 на "Емиратс"

Арсенал с едва второ нулево реми от началото на сезона

Арсенал и Манчестър Сити не се победиха в сблъсъка си от 36-я кръг на английската Висша лига. Срещата завърши при резултат 0:0, който е едва втори за тима на „артилеристите” от началото на сезона. Другото нулево реми на „топчиите” бе срещу Астън Вила. Двубоят не предложи особено голям брой интересни ситуации, като по-чистите положения бяха в полза на домакините. Диаби и Ван Перси можеха да се разпишат след далечни удари, но те не намериха целта.

Завръщането си на „Емиратс” направи Емануел Адебайор, който бе далеч по-сдържан в сравнение с първия мач през сезона. Тогоанецът обаче не успа да се разпише във вратата на бившия си тим. Някогашният капитан на „артилеристите” Патрик Виера и Коло Туре също играха срещу отбора, с който постигнаха едни от най-големите си отбори.

Първото полувреме предложи малко поводи за вълнение сред двете агитки на стадион „Емиратс” в Лондон. Гостите на няколко пъти показаха, че ще бъдат по-консервативният тим в срещата и за чести периоди от време предоставяха инициативата на Арсенал.

Играещият първия си двубой като титуляр Робин Ван Перси бе най-опасният играч на домакините през първата част и още в първите минути бе изведен на добра позиция в пеналта на „гражданите”. Холандецът обаче не пое топката по най-добрия начин и това му попречи да нанесе точен удар.

Последва и силна акция на Самир Насри, който се измъкна от Сабалета и Компани, след което нанесе ниско пласиран удар, който бе отклонен в ъглов удар. Преди това терена принудително напусна Уейн Бридж от състава на „Сити”, след като в средата на полувремето получи контузия в дясното бедро и бе заменен от Майка Ричардс.

Играта до края на първата част бе ограничена до няколко опита за пробиви на двата състава, с които съответните отбрани се справиха без излишни притеснения.

Втората част започна на по-високо темпо. Арсенал отново се наслаждаваше на по-добрите положения в половината на Сити. В хода на срещата под освиркванията на публиката на „Емиратс” се завърна и Емануел Адебайор, който замени някогашният капитан на „артилеристите” Патрик Виера. В първите си минути на терена Аде се отчете с няколко заплашителни пробива по лявото крило.

В 70-ата минута Абу Диаби създаде най-чистото положение за домакините. Изплъзнал се на играч в черен екип Диаби предпочете да стреля извън наказателното поле, което затрудни максимално Шей Гивън. Вратарят успя да отклони топката в корнер, но при интервенцията контузи тежко лявото си рамо и бе изнесен на носилка.

Нова отлична възможност за гол се отвори пред Арсенал в 85-ата минута, когато Ману Ебуе спечели нарушение в опасна близост пред наказателното поле на Сити. Зад топката застана Робин Ван Перси. Майсторът на статичните положения заложи на техниката пред силата и ударът му премина агонизиращо близо до сглобката на резервния вратар Гунар Нилсен. В последната минута на редовното време Крейг Белъми пък получи пас през половината терен, но не успя да овладее топката, оставен непокрит в пеналта на Арсенал. Срещата завърши с осемминутно продължение, породено от продължителното третиране контузията на Шей Гивън.

След равенството на „Емиратс” Манчестър Сити пропусна удобна възможност да измести Тотнъм от четвъртото място в класирането на Висшата лига. „Гражданите” остават пети на точка зад „шпорите” и обладателят на последната квота за Шампионската лига по всяка вероятност ще бъде  определен в директния сблъсък между двата тима в предпоследния кръг на шампионата. Арсенал пък остава непоколебим на второто място в класирането.

Арсенал – Манчестър Сити 0:0

За Арсенал: Фабиански, Саня, Кембъл, Силвестре, Клиши, Сонг, Диаби, Уолкът (Бендтнер – 68’), Насри, Росицки (Ебуе – 69’), Ван Перси;

Мениджър: Арсен Венгер;

За Манчестър Сити: Гивън (Нилсен – 74’), Сабалета, Туре, Компани, Бридж (Ричардс – 27’), Де Йонг, Виера (Адебайор – 52’), Бари, Джонсън, Белъми, Тевес;

Мениджър: Роберто Манчини;

Рефер: Майк Дийн;

Стадион: „Емиратс”;