3. Арсенал възкръсна срещу Стандарт

Арсенал възкръсна срещу Стандарт

Английският тим обърна мача в Белгия от 0:2 до 3:2, макар един гол да бе отбелязан след игра с ръка.

Арсенал се върна от ничията земя и успя да запише трудна победа с над шампиона на Белгия Стандарт Лиеж при гостуването си в първия кръг от груповата фаза на Шампионската лига. Лондончани обърнаха домакините на изключително негостоприемния стадион „Стад Морис Дюфран”, след като изоставаха с 0:2 до 3:2, на гърба на две последователни загуби във Висшата лига. Отборът на Лазло Болони стъписа младите футболисти на Арсен Венгер с два светкавични гола в рамките на първите пет минути. След две критични грешки в отбраната на гостите точни за Стандарт бяха Елиаким Мангала и Милан Йованович от дузпа. Арсенал не се предаде и натисна съперника си в остатъка от първото полувреме. Именно в първата минута на добавеното време Никлас Бендтнер намали за 1:2, а през втората част с комични и спорни попадения се отчетоха защитникът Томас Вермален и нападателят Едуардо.
Домакините матираха младите „артилеристи” с два светкавично бързи гола в рамките на първите пет минути. Още с първия съдийски сигнал футболистите на Стандарт започнаха да притискат съперника си.

Третият вратар на лондончани Вито Маноне едва ли бе очаквал, че дебютът му в евротурнирите ще бъде белязан с такъв ужасяващ старт. В третата минута след изпълнен ъглов удар бранител на Арсенал се пребори за първата топка и успя да изчисти кълбото. На границата на наказателното поле Едуардо с недопустимо, макар и атрактивно отиграване, се опита с пета да продължи топката към свой съотборник. Хърватският национал обаче заложи кълбото за 17-годишния френски защитник Елиаким Мангала, който от границата стреля ниско в близкия ляв ъгъл на Маноне за 1:0.
Едва възприели положението си на изоставащ гостите от Лондон се оказаха в още по-тежко положение, когато Вилям Галас подари дузпа на сърбина Милан Йованович. Нападателят застана зад топката и не сгреши от бялата точка. Така без да създаде реална голова опасност в рамките на първите 45 минути един от осемтте дебютанти в Шампионската лига вече водеше с комфортното 2:0 над полуфиналиста от последното издание на турнира.

Липсата на редица от ключовите фигури в постройката на Арсен Венгер бе повече от очевидна. Въпреки присъствието на завърналия се след 18-месечно отсъствие Томаш Росицки липсващите Самир Насри, Мануел Алмуния, Денилсон, Тио Уолкът, Андрей Аршавин и Робин Ван Перси качеството на обичайно атрактивната игра на Арсенал почти липсваше.

През първата част Стандарт Лиеж главно се защитаваше и стратегията на румънския специалист Лазло Болони даваше отличен резултат. След като получи два гола Арсенал контролираше изцяло играта, почти всяка топка минаваше през капитана Сеск Фабрегас, който пренасочваше подаванията си към нападателната двойка Едуардо – Бентнер или към дясното крило, където често се включваше бързият Гаел Клиши. Така или иначе всички атаки на Арсенал приключваха на границата на наказателното поле, където компактната отбрана на домакините се справяше с набезите на гостите.
В крайна сметка постоянството даде резултат и след отлично подаване на Диаби изведе датчанина с номер 52 на чиста позиция за стрелба. Нападателят не се засуети и този път успя да прати топката зад стража Синан Болат. Попадението за гостите едва ли може да бъде в по-критичен момент – датчанинът се разписа в първата минута от добавеното време.

В първите минути след почивката двата отбора предложиха далеч по-открита игра и само за една минута капитанът на Стандарт Игор Де Камарго и Бентнер имаха по една прилична възможност пред двете врати. В 56-ата минута Ману Ебуе едва не закопа съотборниците си, след като закъсня при противниково центриране и за негов късмет изби топката с плонж над напречната греда на Маноне.
Въпреки неконцентрираната игра в половината на Стандарт Арсенал успя да се върне в мача в 78-ата минута, когато привлеченият това лято бранител Томас Вермален отбеляза комичен и преди всичкото спорен гол. Фабрегас центрира дълбоко в пеналта към далечната греда. Там топката попадна в Алекс Сонг, който от крайната линия подаде към Вермален, а той изравни резултата. От състава на домакините имаше претенции за игра с ръка от страна на Едуардо и за засада на Сонг, но реферът посочи към центъра на терена. Кратко след това нова възможност за Арсенал създаде отново Вермален, който с пета стреля от границата на малкото наказателно поле, но ударът бе пресрещнат на гол линията. Три минути по-късно „артилеристите” постигнаха пълен обрат и вече водеха в резултата с 3:2. Едуардо успя да се разпише с нов нетипично куриозен гол. Хърватинът от бразилски произход имаше късмет и засече центриране от корнер с коляното си. Изпълнението му изненада Синан Болат и футболистите пред него, а топката спокойно пресече головата линия.

В общи линии отборът на Арсенал бе далеч от добре познатата си форма и не показа завидни качества, но похвала определено заслужава подвигът на младите футболисти, които не се предадоха и успяха да запишат трудна победа в началото на кампанията си в Шампионската лига.

Стандарт Лиеж – Арсенал 2:3
1:0 Мангала 3’
2:0 Йованович 5’
2:1 Бендтнер 45 ‘ + 1’
2:2 Вермален 78 ‘
2:3 Едуардо 81 ‘

Стартови състави:

За Стандарт Лиеж: Синан Болат, Рикардо Роша, Елиаким Мангала, Адама Мохамед Сар, Маркош Камоцато, Меди Карсела-Гонсалес, Игор Де Камарго, Аксел Витсел, Милан Йованович, Мбокани Безуа, Вилфред Далмат;

Треньор: Лазло Болони (Румъния)

За Арсенал: Вито Маноне, Гаел Клиши, Томас Вермален, Вилям Галас, Емануел Ебуе, Томаш Росицки, Алекс Сонг, Сеск Фабрегас, Васирики Диаби, Едуардо, Никлас Бендтнер;