3. Арсенал взе дербито на Северен Лондон с поразителен обрат срещу Тотнъм (видео)

Арсенал взе дербито на Северен Лондон с поразителен обрат срещу Тотнъм (видео)

Знаменита победа записаха "артилеристите" срещу градския съперник

Арсенал осъществи паметен обрат срещу Тотнъм, за да победи с 5:2 в драматично дерби на Северен Лондон, играно на стадион „Емирейтс”.

До 34-ата минута „Спърс” водеше с 2:0, като единият от головете отбеляза Емануел Адебайор, но не демонстрира реваншизъм. До почивката Арсенал изравни, а през втората част не само обърна развоя на сблъсъка в своя полза, а го направи със смазващо превъзходство.

С този успех Арсен Венгер вече диша по-спокойно, след като напрежението му дойде в повече напоследък.

Иначе беше на път да запише трета поредна загуба.

Още в 5-ата минута Луис Саха откри резултата. Френският нападател бе намерен непокрит от бившия „артилерист” Емануел Адебайор. Шутът на Саха се отклони във Вермален и остави безпомощен Шчесни.

Десет минути по-късно се откри чудесна възможност за изравняване пред Робин ван Перси, който днес реши да остави замразени преговорите с Арсенал за нов договор до лятото. Юнес Кабул блокира първия му удар. После холандецът отново стреля, но с по-слабия си десен крак и не намери очертанията на вратата.

После Ван Перси пое хвърлен тъч от Саня и стреля от 18 метра, но отново в аут, въпреки че топката мина по-близо до целта.

В следващата минута пък Брад Фридъл се намеси решително и изби с една ръка удар с глава на “RVP”.

Тотнъм можеше да удвои своята преднина в 24-ата минута, когато „Спърс” бяха трима срещу трима при тяхна атака. Вермален почти ликвидира опасността, за да ограничи действията на Адебайор и за да може Шчесни да избие, но топката попадна у Уолкър, чийто удар мина точно над гредата.

В 32-ата минута Модрич намери по прекрасен начин Бейл пред вратата. Уелсецът падна на тревата и съдията Дийн даде дузпа. Но повторенията подсказаха, че не е имало контакт между крилото и разпростряната ръка на вратаря Шчесни. Адебайор беше точен от бялата точка, но тогоанецът, който днес празнуваше своя 28-ми рожден ден, обърна гръб на феновете на Арсенал, като бе заобиколен от своите съотборници.

В 39-ата минута Ван Перси удари греда преди Арсенал да намали пасива си от два гола в следващата минута. Бакари Саня засече прецизно с глава центриране на Микел Артета и реализира.

В 43-ата минута Арсенал изравни резултата. 2:2 направи Ван Перси. Холандският маестро взе топката на границата на наказателното поле, мръдна вляво с 1 метър, когато бе заобиколен от играчи с бели фланелки. И произведе такъв фалцов удар с левия крак, че Фридъл нямаше как да спаси.

Второто полувреме започна със спасяване на Фридъл. С върха на пръста си той не позволи на Бенаюн да реализира.

В 51-ата минута обаче нямаше прошка. Росицки даде преднина на Арсенал. Чехът подаде към Саня на десния фланг. Последният направи рейд преди да „върне жеста”. От вратарското поле Томаш прати топката в мрежата за 3:2, но се възползва и от лек рикошет.

Уолкът пропусна в 57-ата минута преди в 65-ата да отбележи за 4:2. При класическа контраатака Ван Перси увлече Кабул и Кинг, намери нахлуващия Уолкът, чийто първо докосване беше ужасяващо, но при второто той прехвърли Фридъл.

Крайното 5:2 оформи Уолкът. Сонг даде пас от дълбочина, Кабул беше в засада, но позицията на Тио бе чиста и той реализира уверено и категорично.

Мачът завърши с червен картон за Скот Паркър от Тотнъм, който получи втори жълт картон в 86-ата минута за нарушение срещу Вермален.

С успеха домакините изместиха Челси от четвъртото място в Англия заради по-добрата си голова разлика. КЛАСИРАНЕТО ВИЖТЕ ТУК