3. Аршавин отново смълча „Анфийлд”

Аршавин отново смълча „Анфийлд”

Арсенал обърна Ливърпул край Мърсисайд в дербито на кръга – 2:1

Отборът на Арсенал постигна много ценна и авторитетна победа с 2:1 при гостуването си на Ливърпул в дерби срещата от 16-ия кръг на английската Висша лига. „Артилеристите” изоставаха в резултата на почивката, но през втората част успяха да стигнат до пълен обрат с автогол на национала Глен Джонсън и победно попадение на Андрей Аршавин. Нисичкият руснак, който през миналия сезон вкара цели 4 попадения на „Анфийлд” при равенството 4:4, отново се оказа жокер за Арсен Венгер и донесе ценни три точки, с които Арсенал скъси разликата с лидерите Челси и Манчестър Юнайтед. След безславното отпадане от Шампионската лига, Ливърпул пък трябваше да преглътне нов горчив хап – бъдещето на Рафа Бенитес в клуба е все по-неясно.

Домакините от Ливърпул започнаха по-силно мача и още в 11-ата минута можеха да открият резултата, след като Стивън Джерард намери Торес в наказателното поле на чиста позиция, но ударът на испанеца се оказа твърде слаб и попадна право в ръцете на Алмуния.

По-добрата игра на Ливърпул продължи, а отборът на Арсенал предимно се защитаваше през първата част и разчиташе на дълги топки към Аршавин и Уолкът, които обаче не представляваха трудност за защитата на домакините. Торес и Джонсън опропастиха по още една добра атака на „червените”, за да се стигне до 41-ата минута, когато Дирк Кайт успя да открие резултата. Холандецът се оказа най-съобразителен в наказателното поле на „артилеристите” и промуши топката в мрежата през куп от тела – 1:0, като при този резултат завърши и първата част.

Арсенал започна по-добре второто полувреме и още в 48-ата минута Фабрегас обстрелва вратата на Рейна от границата на наказателното поле, но ударът му се оказа твърде слаб и не затрудни испанския страж на домакините. Две минути по-късно обаче резултатът бе изравнен, а Глен Джонсън си вкара автогол.

При една хубава контраатака на гостите топката стигна до Насри на десния фланг, който пусна остро центриране по земя в наказателното поле, а Джонсън засече коженото кълбо с левия крак и го вкара в собствената си мрежа за 1:1.

По-добрата игра на Арсенал продължи и възпитаниците на Венгер се поздравиха с втори гол само 8 минути по-късно. Андрей Аршавин получи топката в наказателното поле, нагласи я на десния си крак и с топовен изстрел не остави никакви шансове на Рейна, като коженото кълбо първо срещна десния страничен стълб и след това се оплете в мрежата на Ливърпул – 2:1 за гостите от Лондон.

Впоследствие Ливърпул опита да наложи натиск и да стигне поне до изравняването, но момчетата на Рафа Бенитес не сътвориха нищо по-интересно в предни позиции, а защитата на Арсенал се справи без проблеми с изсипаните топки в наказателното поле. За сметка на това „артилеристите” можеха да стигнат до трети гол и на практика да убият всякаква интрига в мача, но удари на Аршавин и Насри не успяха да затруднят Рейна. В крайна сметка обаче резултатът остана непроменен и Арсенал се поздрави с ценен успех, а кризата в Ливърпул продължи да се задълбочава.

Така Арсенал събра 31 точки в актива си и вече е само на 3 от втория Юнайтед и на 6 зад лидера Челси, но и с мач по-малко от двата отбора пред себе си. Ливърпул пък е на незавидното 7-о място с 24 точки в своя актив, на цели 12 зад първата позиция.

Ливърпул – Арсенал 1:2