3. Атлетик удари Спортинг в драматично супершоу на „Катедралата” и уреди финал с Атлетико (видео+снимки)

Йоренте блесна с гол и две асистенции за успеха с 3:2 над Спортинг, класирал баските за първи финал в Европа след 35 години чакане

Атлетик (Билбао) продължи с фантастичното си представяне в Лига Европа през този сезон и си гарантира място във финала с драматична победа с 3:1 над гостуващия Спортинг (Лисабон).

Баските загубиха първата среща в Португалия с 1:2, а в тази резултатът бе същия, но в тяхна полза до последните минути на двубоя, когато звездата в нападение Фернандо Йоренте се разписа и прати тима на финал в Европа за първи път от 35 години насам.

Срещата на „Сан Мамес” се превърна в истински спектакъл и 37-те хиляди зрители буквално останаха без дъх през първото полувреме.

Още в 9-ата минута таранът на домакините Фернандо Йоренте овладя на гърди пас в наказателното поле на гостите и опита да стреля, но шутът му бе блокиран, а малко по-късно той имаше претенции за дузпа, но Мартин Аткинсън не ги уважи.

Резултатът бе открит в 17-ата минута, когато британският рефер не спря играта, макар футболист на гостите да бе ударен с ръка, а след последвалото разбъркване Йоренте свали топката за Маркел Сусаета и той без забавяне я изпрати в мрежата.

В 30-ата минута Ибай Гомес се разписа с глава, но голът му справедливо бе отменен заради засада, а пет минутки преди паузата отново той не успя да засече центриране отдясно и пропусна да се разпише.

Така се стигна до 44-ата минута, в която холандският нападател на гостите Рики ван Волфсвинкел изравни с удар след разбъркване в наказателното поле на домакините при едно изпълнение на корнер.

Радостта на гостите обаче не трая дълго, тъй като още първата минута на добавеното време Йоренте изведе технично Ибай Гомес, а той този път не сгреши и с диагонален шут направи 2:1.

След паузата двата тима не спряха да атакуват и да търсят попадението.

В 52-ата минута Хави Мартинес стреля с глава след центриране от корнер, но ударът му срещна десния страничен стълб на вратата на Спортинг, а гостите отговориха със същото точно три минути по-късно, когато удар на Инсуа от далечен, пряк-свободен удар се отби в страничния стълб.

Атакуващият футбол властваше през цялото второ полувреме, но въпреки това срещата вървеше към продължения, когато две минути преди изтичането на редовното време, Йбай Гомес развинти бранител на гостите и центрира остро по земя, а Йоренте изпревари прекия си пазач и ознаменува с решително попадение фантастичната си игра, пращайки своите на финала в Букурещ на девети май, където съперник на баските ще е друг испански тим - Атлетико Мадрид.