3. „Ацтеките” посочиха на безидейната Франция пътя към дома (видео)

„Ацтеките” посочиха на безидейната Франция пътя към дома (видео)

Мексико би с 2:0 проскубаните "петли" на Доменек

Мексико победи Франция с 2:0 и безидейният тим на Раймон Доменек най-вероятно ще напусне световното първенство в ЮАР още след груповата фаза.

„Петлите” вече имат минимални шансове за участие в осминафиналите след само точка от два изиграни мача в група „А” на шампионата. „Сините” играят с ЮАР в последния кръг, но и победа в този мач може да не им стигне, ако Уругвай и Мексико направят едно миролюбиво равенство.

Новото попълнение на Манчестър Юнайтед Хавиер Ернандес и 37-годишният ветеран Куатемок Бланко от дузпа се превърнаха в герои за „ацтеките” на стадион „Питър Мокаба” в Полокване тази вечер.

Възпитаниците на Хавиер Агире бяха много по-бързи от тромавите французи и заслужено стигнаха до трите точки пред погледа на френската легенда Зинедин Зидан.

Раймон Доменек заложи на Малуда в стартовия си състав за сметка на Гуркюф, а Хавиер Агире замени Агилар с Морено. Любопитното бе, че капитанската лента на „грингосите” носеше футболистът на Барселона Маркес, а не както в мача срещу ЮАР - Торадо. Срещата започна в много бързо темпо, с атаки към двете врати.

В 8-ата минута Маркес изведе в отлична стрелкова позиция Вела, но младият нападател на Арсенал бе крайно неточен. Анелка отговори с неточен шут от 20-ина метра, а секунди по-късно и Франко не намери целта, този път пред вратата на Лорис.

Бързите мексиканци постоянно тормозеха тромава защита на Доменек. Левият краен бранител Салсидо пробва късмета си, но топката мина покрай левия страничен стълб. Защитникът на ПСВ направи нов страхотен пробив след 10-ина минути, но Лорис се намеси подобаващо. Агире бе принуден да направи принудителна смяна след половин час игра. Вела се контузи и на негово място на терена се появи Барера. Резервата можеше да открие резултата само секунди по-късно след грешка на Лорис, но късметът бе на страната на „сините”.

В 39-ата минута Дос Сантос спря на гърди кълбото на границата на пеналта и пред погледа на Евра стреля към вратата на Франция. Тя обаче отново не пожела да навести мрежата на „петлите”.

На трибуните на стадион „Питър Мокаба” бе легендата Зинедин Зидан. Сегашното френско поколение обаче изглежда много далеч от класата на това на Зизу, което взе световната и европейската титла през 1998 г. и 2000 г. Бъдещият треньор Лоран Блан обаче може и да преобрази тима.

Първото полувреме завърши 0:0.

На почивката Доменек прибягна до смените като извади Анелка и пусна кошмара на ЦСКА Жиняк. В 54-ата минута Малуда и Рибери стреляха към вратата на „ацтеките”, Перес обаче не сбърка. 60 секунди по-късно на терена се появи и новото попълнение на Манчестър Юнайтед Ернандес. Така Агире усили атаката си, в търсене на гола. Малко по-късно той заложи и на друг нападател - 37-годишния ветеран Бланко.

В 64-ата минута резултатът бе открит. Маркес копна топката зад защитата на Франция, Ернандес спря отлично кълбото, премина Лорис и насочи топката в опразнената мрежа – 1:0 за Мексико.
Това бе 8-о попадение за „Чикарито” в 14 мача за родината си. Повторенията показаха, че Ернандес бе на една линия с последния защитник в синьо Абидал и голът бе редовен.

Мексиканците се оживиха още повече след този развой и тотално поеха контрола на мача. Втората смяна на Доменек бе Валбуена. Играта на Франция обаче продължи да бъде безидейна.

В 78-ата минута Барера надбяга Евра, след което бе съборен от Абидал в наказателното поле. Съдията Калил Ал Гамди (Саудитска Арабия) посочи бялата точка. Зад кълбото застана Бланко и след страхотна засилка го прати в долния десен ъгъл на Лорис за 2:0. Така Куатемок влезе в историята на Мексико като първият футболист, отбелязал гол на три световни първенства.

До края на мача френските национали не успяха нито веднъж да затруднят Перес. Категорична и заслужена победа за Мексико с 2:0 над селекцията на Доменек, който не реши дори да пусне в мача един от лидерите на тима Тиери Анри. Студът в ЮАР няма как да е оправдание на "сините".

Мексико и Уругвай имат по 4 точки в групата, а Франция и ЮАР са с по една.

Франция – Мексико 0:2
(0:1) Ернандес 64’
(0:2) Бланко 79’ (дузпа)

Франция: Лорис; Саня, Гала, Абидал, Евра (к); Тулалан, Гову (69’ Валбуена), Малуда, Диаби, Рибери; Анелка (Жиняк);

Мексико: Перес; Осорио, Морено, Родригес, Салсидо; Маркес (к.); Хуарес (55’ Ернандес), Торадо; Дос Сантос, Вела (32’ Барера), Франко;

Жълти картони: Франко, Хуарес, Морено, Родригес (М), Тулалан, Абидал (Ф);
Стадион: „Питър Мокаба”, Полокване;
Съдия: Калил Ал Гамди (Саудитска Арабия) 35 370 зрители;