3. Аякс подчини шампиона Твенте и отново е господар на Ниската земя (видео)

Аякс подчини шампиона Твенте и отново е господар на Ниската земя (видео)

Амстердамският клуб спечели 30-ата си титла, след като победи с 3:1 тима на Николай Михайлов, българинът игра цял мач

След шестгодишно очакване амстердамският Аякс най-сетне спечели за рекорден 30-и път титлата в Ередивизи, след като победи с 3:1 миналогодишния шампион Твенте в последния 34-и кръг на холандското първенство и така изпревари с две точки „кончетата” в крайното класиране.

По този начин домакините си върнаха на своите опоненти за поражението преди седмица във финала на турнира за купата на Холандия, която Аякс загуби с 2:3 след продължения.

Тогава под рамката на вратата на Твенте бе ветеранът Сандер Бошкер, но сега тази задача бе поверена на българския национал Николай Михайлов, който не носи пряка вина за нито едно от попаденията в своята мрежа. Първото от тях падна в 23-атминута след грешка на отбраната, от която се възползва Сайм де Йонг.

Братът на играещия в тима на гостите Люк вкара от воле, след като бе оставен непокрит на далечната греда, а пропуски на Дани Ландзаат лишиха „кончетата” от равенството до почивката.

Веднага след нея Ландзаат все пак успя да се разпише, но за всеобща изненада прониза с глава Николай Михайлов и с автогола си удвои преднината на домакините.

В ответната атака Люк де Йонг изведе Тео Янсен и той намали резултата, но за повече Твенте нямаше сили. Вместо това „кончетата” получиха трето попадение във вратата си, дело отново на Сайм де Йонг, който се разписа в 78-ата минута и оформи крайното 3:1 в полза на домакините.

Така Аякс си осигури шампионската титла на своя „Амстердам Арина”, с което и директно участие в групите на Шампионска лига, докато Твенте не успя да защити трофея си и ще трябва да премине през ситото на квалификациите в най-комерсиалния клубен футболен турнир.

Участник в Лига Европа пък ще бъде ПСВ Айндховен, който се класира на трето място в крайното класиране, след като приключи при нулево равенство визитата си на Грьонинген в последния 34-и кръг.

Цял мач за „филипсите” игра българският национал Станислав Манолев, а наставникът на тима Фред Рутен получи доста лоши новини, след като първо стражът Исаксон се контузи още в началото на срещата, а в 79-ата минута Хутчинсон бе изгонен и така ПСВ остана с човек по-малко на игрището.

Все пак момчетата на холандския специалист удържаха нулевото равенство и така събраха 69 точки и останаха с две по-малко от вицешампиона Твенте.

Плейофи за оставане в елита ще играят съставите на Екселсиор и Венло, докато за влизане в Лига Европа мачове помежду си ще играят Аз Алкмаар, Грьонинген, Рода и АДО Ден Хааг.