3. АЗ си тръгна унижен от "Емиратс" - Арсенал разби холандците с 4:1

АЗ си тръгна унижен от "Емиратс" - Арсенал разби холандците с 4:1

Арсенал записа категорична победа у дома срещу отбора на АЗ Алкмаар. В четръти мач от група "Н" на Шампионската лига „артилеристите” се реваншираха на привържениците си за равенството в предишната среща с шампиона на Холандия. Два гола за победата с 4:1 отбеляза капитанът Сеск Фабрегас, а по едно добавиха Самир Насри и Васирики Диаби. Голът на утешението за АЗ записа влезлият като резерва Йермейн Ленс в заключителните минути на мача.

Арсенал записа категорична победа у дома срещу отбора на АЗ Алкмаар.  В четвърти мач от група "Н" на Шампионската лига „артилеристите” се реваншираха на привържениците си за равенството в предишната среща с шампиона на Холандия. Два гола за победата с 4:1 отбеляза капитанът Сеск Фабрегас, а по едно добавиха Самир Насри и Васирики Диаби.

Гола на утешението за АЗ записа влезлият като резерва Йермейн Ленс в заключителните минути на мача.

Срещата започна доста добре за „артилеристите”, които имаха ден и започнаха да редят положение след положение. Младите "топчии" създадоха по-голямата част от опасните положения през първото полувреме. Още в третата минута Робин Ван Перси бе близо до първия гол. Нападателят бе изведен на чиста позиция в наказателното поле на Алкмаар и с диагонален изстрел изпрати топката към далечния ъгъл, но точността му не бе достатъчна.

В 11-ата минута Арсенал получи правото да изпълни непряк свободен удар в непосредствена близост до вратата на Серхио Ромеро. Отново Ван Перси бе на линия за стрелба. Холандският национал този път опита късмета си със силния си ляв крак, но ударът бе блокиран от плонжирал бранител на Алкмаар.

Гостите успяха да затруднят Мануел Алмуния в два отделни случая с изстрели от разстояние. Австралиецът Брет Холман не успя да уцели вратата, докато халфът Маартен Мартенс стреля право в ръцете на испанския страж.

Резултатът бе открит в 24-ата минута от капитана Сеск Фабрегас. Включилият се в нападение Вилям Галас намери Фабрегас на границата на наказателното поле, със залъгващо движение той се измъкна от Да Силва и изстреля топката в близкия ъгъл. Ромеро плонжира, но милиметри не му достигнаха да спре топката – 1:0 за Арсенал.

Преднината бе удвоена от Самир Насри след минути на затишие. Аршавин, който направи поредния си силен мач за Арсенал, с отличен пас изведе Насри. Той на свой ред се освободи от пазача си и с добре пласиран удар намери мрежата на Ромеро за 2:0.

Второто полувреме премина изцяло под диктовката на „топчиите”. В 52-ата минута Фабрегас направи преднината класическа след отлична акция на Андрей Аршавин. Руският плеймейкър открадна топката в средата на терена и показа отличен поглед върху играта. С пас по конец Аршавин изведе Фабрегас в наказателното поле, където лице в лице с Ромеро Сеск прати топката в мрежата на Ромеро за трети път тази вечер.

Влезлият като резерва Едуардо даде ход на нова опасна атака, която впоследствие доведе и до четвърти гол за Арсенал. Бразилецът пусна хитър пас с пета към Аршавин. Руснакът се откъсна в половината на АЗ, където бе останал само един бранител. Неегоистично, Аршавин подаде към Диаби, който простреля нещастният Ромеро за 4:0.

Гостите не се отказаха в търсенето на почетно попадение. Резервата Йермейн Ленс възстанови част от честта на АЗ в 82-ата минута. Влезлият като резерва Ленс пробяга около 30 метра при самостоятелна акция по дясното крило. След като се пребори с двама бранители на Арсенал, Ленс стреля ниско от границата на наказателното поле и макар и не много силен, ударът изненада Алмуния, който пропусна топката покрай левия си крак за 4:1.

Въпреки убедителната победа домакините се нуждаят от още една точка, за да бъдат считани за сигурен участник във фазата на директните елиминации на Шампионската лига. АЗ заема последно място във временното класиране в група „Н”.

Арсенал – АЗ Алкмаар 4:1
1:0 Фабрегас 24’