3. Барса отхапа главата на Арсенал, но не победи на "Емиратс"

Барса отхапа главата на Арсенал, но не победи на "Емиратс"

Барселона прегази Арсенал, Фабрегас бележи за 2:2 от дузпа в небивала драма

Арсенал и Барселона не излъчиха победител в първия мач от четвъртфиналния си спор в Шампионската лига, завършвайки при резултат 2:2. Гостите от Испания изнесоха незабравимо шоу пред трибуните на препълнения стадион „Емиратс” в Лондон. Барса отхапа главата на Арсенал през първото полувреме, пропускайки неизмерим брой голови положения, но след почивката с две отлични попадения на Златан Ибрахимович взе удобна преднина над същисания си съперник.

Арсенал даде много жертви в днешния двубой. Аршавин и Галас напуснаха контузени, докато Фабрегас ще пропусне следващия мач поради натрупани картони. Арсенал успя да обърне хода на двубоя и вдъхновен от появата на Тио Уолкът намали изоставнето си в 69-ата минута. Равенството бе фиксирано с 85-ата минута след точно изпълнена дузпа на Сеск Фабрегас. Тук обаче Барселона бе явно ощетен от рефера на срещата, който отсъди наказателен удар за пресилено нарушение и извади ненужен червен картон на капитана Карлес Пуйол.

Домакините изживяха може би най-кошмарното си първо полувреме през целия сезон. Барса показа зъби и захапа Арсенал за гушата още от първата игрова минута. Във втората минута Златан Ибрахимович напредна по левия фланг и запрати силно центриране в полето на „топчиите”. Томас Вермален се справи с изчистването, но при последвалия корнер защитата на Арсенал заспа и Серхио Бускетс стреля опасно. Алмуния, който едва ли е очаквал какво ще се случи през следващите минути, се справи с удара.

В първите минути играчите на Арсенал бяха изпаднали в кататонично състояние и просто нямаха отговор за масираната канонада от удари, която футболистите на Барса започнаха да отправят към вратата на испанския страж. В седмата минута Лео Меси задмина играч в червено-бял екип и от границата на пеналта стреля в чист коридор. Алмуния изби с крак, а ужасът за домакините не спря дотук. Ибра бе следващият, който опита късмета си от близко разстояние. Шведът засече високо подаване, но стреля неточно, а след това стана ясно, че е бил и в засада. Баражът от удари продължи в 12-ата минута. Кейта свали топката към Шави, а той намери Меси. Звездата на каталунците шутира мигновено, но високо над вратата на „артилеристите”.

В 15-ата минута след пас на Шави, Златан отново отправи  удар във вратата на Арсенал. Алмуния изби с лявата си ръка, след което неизчистената топка бе изстреляна последователно от Шави, Дани Алвеш и Меси. Със задружни усилия и немалка доза късмет играчите на Арсенал като по чудо опазиха вратата си непокътната. За по-малко от 20 минути игра Барса практически смаза съперника си нанасяйки невероятните 12 удара срещу нула за домакините.

Постепенно Арсенал започна да излиза от шока и изравни играта. С това и публиката по трибуните на „Емиратс” върна гласа си и започна да подкрепя любимците си. Точно когато срещата започна да придобива приемлив изглед за домакините Андрей Аршавин напусна терена принудително. Кратко преди това Самир Насри отправи първият удар на Арсенал към вратата на Валдес. Диагоналният опит на французина обаче премина встрани от вратата.
В 38-ата минута Бендтнер се доближи до гола, след като пое центриране от лявото крило. Датчанинът успя да шутира, а първият му удар бе блокиран от Валдес. При добавката Бендтнер нацели страничната греда. В крайна сметка усилията на нападателя се оказаха напразни, защото той е бил в засада. Кратко след това Арсенал понесе поредния тежък удар в двубоя. Възстановилият се наскоро от контузия Вилям Галас бе изнесен на носилка, а Арсен Венгер трябваше да направи втора принудителна смяна.

Лошите новини за домакините не спряха с това. За грубо влизане в краката на Бускетс капитанът Сеск Фабрегас получи жълт картон, който го автоматично го извади от реванша на „Камп Ноу”.

Първата част завърши без попадения, но неизбежното се случи непосредствено след началото на втората част. Златан Ибрахимович изведе Барселона напред в резултата 24 секунди след съдийския сигнал. Един от най-бързите голове в настоящия сезон на Шампионската лига падна след отлично подаване през дължината на половината терен на Жерар Пике. Домакинската отбрана не бе покрила Златан, който без никакво двоумене прехвърли излезлия пред линията си Алмуния за 1:0.

Най-добрият отговор на Арсенал дойде след силен удар с глава на Бендтнер. В 53-ата Фабрегас и Клиши поведоха бърза атака по лявото крило. Бранителят центрира в пеналта, там Бендтнер надскочи пазещите го защитници и стреля към Валдес. Стражът показа отличен рефлекс и изби далеч от опасност.

Тимът на Барса не бе смутен от надигането на „топчиите” и матира съперника си с втори гол. Той отново стана дело на Ибрахимович. Шави недвусмислено демонстрира господството си в средата на терена с отличен далечен пас към Ибра. Пасът разсече отбраната на Арсенал, Ибра пое топката на границата на пеналта и след няколко метра стреля неспасяемо в близкия висок ъгъл на Алмуния.

Постепенно гостите поведоха играта с ходово темпо и започнаха да се забавляват на терена. Арсен Венгер потърси противодействие в лицето на Тио Уолкът, който се появи в игра в 66-ата минута. Три минути, след появата си бързоногият англичанин намали разликата. Бендтнер даде добро извеждащо подаване на границата на пеналта, Уолкът изпревари Макуел и стреля покрай плонжа на Валдес.

Дългоочакваното си завръщане на терена в Лондон направи легендата на Арсенал Тиери Анри. Той обаче не спомогна за благоденствието на Барселона, защото „артилеристите” достигнаха до изравнителен гол. Той дойде след крайно спорно отсъждане на рефера. Фабрегас получи топка от Бенднер в пеналта на противника. В опита си да нанесе удар капитанът на домакините закачи крака си между тези на противниковия капитан Карлес Пуйол. Реферът направи драмата пълна и посочи към бялата точка. В допълнение той извади и директен червен картон на Пуйол. Така в реванша Барса ще трябва да се справя без двамата си централни бранители Жерар Пике и Пуйол. Фабрегас застана зад топката и стреля в левия ъгъл на плонжиралия в противоположната посока Валдес.

До края на срещата не настъпиха други опасни моменти и след грандиозният спектакъл на „Емиратс” Арсенал и Барселона ще отнесат може би предрешената развръзка в Каталуния.

Арсенал – Барселона 2:2
0:1 Ибрахимович 46’
0:2 Ибрахимович 59’
1:2 Уолкът 69’
2:2 Фабрегас 85’ (дузпа)

Арсенал: Алмуния, Клиши, Вермален, Галас (Денилсон – 44’), Саня (Уолкът – 66’), Диаби, Сонг, Фабрегас, Аршавин (Ебуе – 27’), Бендтнер, Насри;

Барселона: Валдес, Дани Алвеш, Пике, Пуйол, Максуел, Кейта, Бускетс, Шави, Меси (Милито - 87'), Ибрахимович (Aнри - 77'), Педро;

Жълти картони: Диаби, Фабрегас (пропуска реванша), Сонг, Аршавин (Арсенал); Пике (пропуска реванша) (Барселона);