3. Барса полетя към "Уембли", Арсенал потъна в тъмнина - 3:1 (видео)

Барса полетя към "Уембли", Арсенал потъна в тъмнина - 3:1 (видео)

Реферът Масимо Бусака направи сблъсъка трилър с решителни отсъждания

Барселона успя да преодолее трудния тест с Арсенал след 3:1 в драматичен мач на „Камп Ноу“ и направи голяма крачка по пътя към финала за Шампионската лига на "Уембли" през май. Каталунците не допуснаха грешка в реванша и въпреки на моменти много твърде мъчителното развитие на мача, намериха формулата, която ги класира на четвъртфиналите след 1:2 преди две седмици в Лондон.

Сериозна роля в този мач обаче имаше и един стар познайник на двата отбора. Швейцарският рефер Масимо Бусака, който ръководи пред година битката в Лондон, завършила 2:2. Тогава той бе обвинен, че е дал рамо на Арсенал, а в днешния двубой със сигурност ще понесе критики за обратното. Топреферът изгони от игра Ван Перси в решителен момент и даде след това дузпа за домакините, макар че и Арсенал няма от какво толкова да негодуват, тъй като за цял мач не отправиха нито един точен удар в рамките на вратата на Валдес.

Двубоят на „Камп Ноу“ започна както се и очакваше. Каталунците взеха топката и започнаха  да редят подаване след подаване, следейки за пробойна в защитата на Арсенал. С Фабрегас и Ван Перси сред титулярите обаче „артилеристите“ не се притесняваха от нищо и бяха решени да си го върнат за загубата миналата година.

Мачът тръгна обнадеждаващо за Барса, след като още в 4-ата минута Педро бе изведен с пас зад гърба на защитата, но не успя и топката му бе избита в последния момент.

След това Арсенал застана изключително добре. „Топчиите“ изтеглиха максимално напред защитния си вал и не позволяваха да бъдат натикани в собственото си наказателното поле.
Така, неусетно Барселона започна да губи минута след минута.

В 17-ата минута Даниел Алвеш получи възможност за стреля от 20 метра. Бразилецът пробва топовния си удар. Шчезни обаче внимаваше много и хвана коварния му удар, но веднага след  това се хвана за ръката. Оказа се, че полякът в навехнал пръст. След двеминутна пауза в крайна сметка титулярят от миналия сезон Мануел Алмуня влезе незагрял на негово място.

Първата по-сериозна опасност след тази от началото на мача дойде едва в 27-ата минута, когато Педро стреля неточно от границата на пеналта. Четири минути след това пък Лео Меси мина четирима защитници и точно когато беше близо до малкото наказателното поле, топката му бе отнета.

В 32-ата минута Иниеста изведе Давид Вия с хубав пас, но той бе застигнат от Джуру, който направи достатъчно, за да загуби стрелецът равновесие и да стреля съвсем слабо. С всяка пропусната атака обаче натискът на „блаугранас“ се увеличаваше. В 36-ата минута Адриано бе изведен много хубаво от Шави отляво и с мощен удар нацели страничната греда.

В следващите минути мачът се изнерви значително. Всичко тръгна от една ситуация, в която Джак Уилшър падна и поиска медицинска помощ. Домакините сметнаха, че той нарочно бави играта и го пришпориха да излезе. В тълпата обаче Абидал хвана за врата Ван Перси, който полудя. След 120 секунди разправии по терена, при подновяването на играта холандецът удари тънко Даниел Алвеш и получи жълт картон.

В цялата тази ситуация реферът Масимо Бусака даде 5 минути продължение. Каталунците продължиха да се движат и използваха, че Арсенал малко се отвори. Така само за няколко секунди Лео Меси и Вия имаха страхотни шансове, а в 47-ата минута носителят на „Златната топка“ получи супер пас от Иниеста и с невероятно чувство прехвърли Алмуня, а след това от въздуха вкара скъпоценния гол за 1:0, с което завърши изпълнената с напрежение първа част.

Второто полувреме започна шокиращо. Още в 52-ата минута Арсенал изравни и то без чисто положение. След изпълнение корнер Бускетс увисна под топката и си вкара автогол.

Още в следващите 60 секунди Барса имаше страхотен шанс за гол, но Вия сам срещу Алмуня не успя да направи 2:1.

Минута след това последва и най-скандалният момент в мача. Перси овладя пас от дълбочина и стреля въпреки маркираната засада. Без да се колебае Бусака извади жълт картон на холандеца, който бе негов втори и той бе изгонен. Колко и отчаяно да обясняваше, че няма как да чуе свирката от стоте хиляди по трибуните, нападателят трябваше да напусне терена.

След това Барселона тотално натисна. Още от първите мигове при този развой започна брутален натиск, а „топчиите“ постепенно рухваха с всеки изминал миг. Вия изпусна почти на празна врата, след това Масчерано направи същото.

В 65-ата минута натискът продължаваше да не се променя. Тогава пък Вия бе изведен от Меси, но отново не вкара. Неминуемото се случи в 68-ата минута. След много силна многоходова акция Шави излезе сам срещу Алмуня и не направи пропуските на Меси и Вия – 2:1.

Две минути след това всичко за Арсенал приключи. Педро бе спънат в наказателното поле, а Меси с прекрасно изпълнение вкара за 3:1.

След попадението каталунците продължиха да редят пропуск след пропуск кой от кой по-голям. В тази ситуация футболистите на Гуардиола просто искаха да влязат с топката във вратата.

В 86-ата минута и Арсенал получи своя невероятен шанс. Влезлият в 78-ата минута Никалъс Бендтнер бе изведен почти очи в очи с Валдес, но в последния момент със самоотвержена намеса Масчерано изби топката.

След този момент играчите на Хосеп Гуардиола максимално се концентрираха и повече не допуснаха положение. Те овладяха топката и следващите шест-седем минути не я пуснаха пред очите на уморения и обезверен съперник.

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1