3. Баските с първи успех над Реал (Мадрид) от 5 години насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

Баските с първи успех над Реал (Мадрид) от 5 години насам (ВИДЕО+СНИМКИ)

Атлетик Билбао поднесе изненадата и даде шанс на Барса да оглави класирането

Реал Мадрид регистира изненадващо поражение с 0:1 при гостуването си на Атлетик Билбао за среща от XXVI кръг на испанската „Ла Лига”.

Така столичани останаха с една-единствена точица от два кръга и дадоха шанс на Барселона да ги измести от върха, ако спечели неделното си домакинство срещу Райо Валекано.

Баските пък показаха за пореден път, че могат да затруднят всеки отбор на своя територия. Те започнаха силно срещата и успяха да наложат първоначален домакински натиск, подкрепяни от верните си привърженици.

Това даде самочувствие на тима и той успя да открие резултата в 26-ата минута. Тогава Микел Рико центрира към пеналта, а голмайсторът на домакините Ариц Адурис вкара красив гол с глава – 1:0.

Реал Мадрид опита да отговори и малко по-късно Гарет Бейл можеше да изравни, но Горка Ираисос се намеси отлично на два пъти и запази аванса на своите.

След това домакините се подредиха в своята половина и търпеливо изчакваха атаките на гостите, които така и не успяваха да направят завършващия пас.

Малко преди почивката Марсело проби добре, но реши да подава, вместо да стреля, а това не доведе до нищо опасно.

Така „Белия балет” се оттегли на почивка с гол пасив и веднага след почивката натисна съперника. Още в 48-ата минута гостите създадоха опасно положение, но Карим Бензема бе изпреварен в пеналта. Няколко секунди по-късно и Роналдо не можа да преодолее Ираисос.

Стражът на домакините се намеси впечатляващо и в 61-ата минута, когато се хвърли в краката на Бензема, за да предотврати поредната опасност.

Гостите имаха териториален превес през второто полувреме, но четвърт час преди края Адурис бе близо до втори гол в мача. Той надскочи Пепе и стреля, ала топката срещна гредата и излезе в аут.

Впоследствие Гарет Бейл опита атрактивен удар от над 30 метра и успя да преодолее вратаря, но топката се отби в гредата и не навести мрежата.

До края нови попадения не паднаха и така Реал Мадрид записа дебютна загуба срещу Атлетик Билбао от 2010 година насам, когато падна със същия резултат от баските.

„Кралския клуб” има 61 точки в своя актив, с две повече от втория Барселона, докато баските вече са осми с 33 т. от 26 мача.