3. Байерн стъпи пред портите на "Бернабеу" след безпощадно 3:0 над Лион (видео)

Байерн стъпи пред портите на "Бернабеу" след безпощадно 3:0 над Лион (видео)

Баварската ударна група сломи френския претендент с хеттрик на Ивица Олич

С една от най-изразителните си победи през настоящия сезон на Шампионската лига Байерн Мюнхен прегази френския Лион с 3:0 и се класира на финала в най-комерсиалния футболен турнир след почти десетилетие в очакване. Хърватският нападател на баварците Ивица Олич изнесе една от най-добрите си продукции с екипа на немския гранд, отбелязвайки хеттрик за изразителната победа на „Стад Жерлан”. За разлика от първия двубой играчите на Олимпик демонстрираха явна пасивност и не успяха да се противопоставят на съперника си. В трагикомична ситуация през второто полувреме пък капитанът на домакините Крис си изпроси два последователни жълти картона от рефера Масимо Бусака и изостави тима си с човек по-малко.

Баварците дадоха старт на мача с невероятен пропуск на Томас Мюлер още в първите игрови секунди. Ивица Олич успя да се измъкне от опеката на опитния Крис, който пък се обърна към рефера с апел за нарушение. Такова не бе дадено и кратко, след като навлезе по десния фланг в наказателното поле Олич подаде към непокрития Мюлер. От седем метра нападателят допусна непростим пропуск, пращайки топката ниско встрани от играта.

В началните етапи на мача Байерн контролираше играта с измамно бавно темпо. Гостите обаче, се възползваха напълно от всяка пролука и момент на невнимание в защитата на Олимпик. Такава бе ситуацията в 10-ата минута, когато Робен бързо изпълни странично хвърляне към Мюлер, който подаде успоредно на вратата, пазена от Уго Йорис. Топката премина необезпокоявано през цялата отбрана на Лион, но там не се намери никой в бял екип, който да прати топката в мрежата.

Срещата продължи да се развива с умерено темпо, докато не се стигна до 26-ата минута. Байерн увеличи преднината си от първия мач с безкрайно ценен гол на чужд терен, а Ивица Олич за пореден път се оказа върха на кинжала в атаката на Байерн. След бързо двойно подаване на границата на пеналта с Робен, Томас Мюлер намери достатъчно място за да върне към партньора си в нападение Олич. Хърватинът успя да се извърти покрай пазещия го защитник и от минимална близост прониза Йорис за 1:0.

След гола логично постройката на Байерн доби по-пасивен вид и това позволи на играчите на Лион да се задържат за по-продължително време в половината на гостите си. Най-чистото положение за Олимпик дойде в 31-ата минута, когато Бастос стреля от без подготовка от въздуха след центриране на Гову. Бразилецът засече топката от ъгъла на вратарското поле, но за негово съжаление ударът премина агонизиращо близо до страничната греда.

В първите минути след паузата на полувремето пред Лион се откри рядка възможност пред вратата на Йорг-Бут. Влезлият като резерва Гомис се оказа непокрит на края на далечно подаване в наказателното поле на Байерн. Таранът предпочете да стреля от воле и прати топката високо над целта. Байерн отвърна с две светкавични атаки, първата от които бе завършена с мощна тупалка на Швайщайгер. Минути по-късно Робен бе намерен непокрит. Холандецът шутира технично от границата на пеналта в далечния ъгъл на Йорис. Вратарят известен с прякора си „Човекът паяк” оправда прозвището си, като отби кълбото с върха на пръстите на дясната си ръка. Ивица Олич също получи нова възможност да се разпише, но сантиметри го лишиха от това, да нанесе решаващ удар с глава при центриране от корнер.

Повратен момент в срещата бе откровено глуповатото изгонване на Крис в 60-ата минута. Капитанът на Лион получи жълт картон за фаул срещу Олич, след което ощети тима си за следващите 30 игрови минути с демонстративни аплодисменти, отправени към рефера Бусака. Швейцарецът не се поколеба и санкционира футболиста за втори път и го отпрати към съблекалните.

Кратко след това Олич подпечата успеха на тима си с втори гол. Опитният хърватин бе изведен на чиста позиция от представилия се отлично Хамит Алтънтоп и стреля диагонално покрай Йорис за 2:0 в 67-ата минута.

Байерн продължи да удря с всички сили по поваления си съперник. В 73-ата минута Олич направи пореден щедър пропуск пред вратата на Лион, но пет по-късно оформи хеттрика си с изкусен удар с глава. С третия си гол за срещата и общо седми в Шампионската лига през сезона той стана топ реализатор на тима в турнира.

В оставащите минути срещата просто се доигра, а Байерн резервира мястото си на финала в Мадрид, където ще преследва петата си титла. Барселона и Интер ще определят втория участник в поредния спектакъл, който се очаква да се разиграе на „Камп Ноу” утре вечер.

Лион – Байерн Мюнхен 0:3, (0:4 общ резултат)