3. Байерн запази честта си, но Барселона ще играе на големия финал в Берлин (ВИДЕО+СНИМКИ)

Баварците спечелиха реванша на "Алианц Арена" с 3:2, а Барселона се класира на финала с общ резултат 5:3

Барселона е първият финалист в Шампионска лига, след като не позволи на Байерн (Мюнхен) да направи чудото в реванша от полуфиналите, макар че загуби с 2:3 на „Алианц Арена”. Бенатия откри рано за баварците с глава след корнер, Барса набързо направи обрат с два гола на Неймар още преди почивката, а Левандовски и Мюлер направиха втори обрат през втората част. Успехът на Барса с 3:0 на „Ноу Камп” преди седмица обаче се оказа решаващ и каталунците ще играят на финала в Берлин след общ резултат 5:3.

Барселона остана без победа над Байерн в Мюнхен в историята на евротурнирите, а Пеп Гуардиола за втора поредна година отпадна с баварците в полуфиналите на най-престижния турнир. В сряда вечер Реал Мадрид и Ювентус ще определят съперника на Барселона в сблъсъка за трофея. „Бианконерите” спечелиха първия мач в Торино с 2:1.

Тази вечер Гуардиола и Луис Енрике не направиха нито една промяна в съставите си в сравнение с първия мач, а Байерн бе окуражен от страхотната хореография по трибуните на препълнения „Алианц Арена”, но още в 4-ата минута Барса напомни за своите оръжия. Дани Алвеш копна зад защитата през центъра за Ракитич, който стреля ниско по диагонала и Нойер успя да избие с една ръка.

Все пак баварският колос стигна до своето мечтано начало с ранен гол. Меди Бенатия бе изпуснат от Бускетс при центриране от корнер на Шаби Алонсо и мароканският защитник мощно насочи с глава към долния ляв ъгъл, където Тер Щеген стигна топката, но не успя да предотврати гола за 1:0 в 7-ата минута.

„Алианц Арена” се превърна във врящ котел, но замлъкна само 8 минути по-късно след гениален пас на Меси. Аржентинецът получи пространство и веднага видя пас в коридор зад защитата за Луис Суарес, който подаде на Неймар на празна врата и бразилецът изпревари Нойер, за да вкара лесно за 1:1.

Тер Щеген предотврати сигурен втори гол за Байерн и в 19-ата минута изби много добре насочен удар с глава на Мюлер към горния ъгъл след меко центриране на Филип Лам. Левандовски също имаше шанс след пас на Мюлер, но с боц би право в обятията на Тер Щеген.

Меси намери вляво Неймар, който му върна в наказателното поле, Меси пое с десния крак между трима и веднага стреля с левия от въздуха, Нойер внимаваше и лови. В следващата минута обаче германският неоспорим страж №1 капитулира за втори път. Меси отклони дълъг пас с глава назад и изведе Луис Суарес, който нахлу и обърна на другата страна за Неймар, който овладя спокойно на втора греда и прониза Нойер в близкия долен ъгъл – 2:1 за каталунците.

След втория гол Суарес буквално се подигра с Бенатия след елегантен финт с петичка и завъртане, при което защитникът много не разбра какво се случи.

Байерн нямаше късмет в края на първата част, когато на два пъти бе близо до изравняването. Първо Бернат центрира от левия фланг и Тер Щеген изби удара с глава под гредата на Швайнщайгер. 5 минути преди почивката Тиаго Алкантара намери Левандовски в наказателното поле, полякът с маска стреля силно, Тер Щеген изби, топката се търкули към голлинията и точно преди да мине зад нея с целия си обем вратарят на Барса я избута с една ръка към игрището с чудесно спасяване.

На почивката Луис Енрике извади Луис Суарес и пусна Педро. Тала Меси застана в центъра на атаката, а Неймар и Педро действаха по двата фланга.

Интригата сякаш вече бе убита и двата гранда започнаха по-лежерно втората част. Меси получи центриране от Дани Алвеш отдясно, овладя с бедро в наказателното поле, но Боатенг внимаваше и блокира шута му.

Германският шампион изравни наглед доста лековато в 59-ата минута. Тогава гостите загубиха топката при изнасянето, Швайнщайгер веднага подаде за Левандовски централно пред вратата, полякът обърка Масчерано с два-три финта и елегантно прати в десния ъгъл, докато Тер Щеген не мръдна – 2:2.

Така на Байерн му трябваха „само” още четири попадения, за да стигне мечтания финал в Берлин. Баварците обаче нямаха сили за подобен подвиг след онези голови шоута срещу Шахтьор (Донецк) и Порто в предишните фази на елиминациите. Гуардиола сякаш сам призна това с пускането на Роде на мястото на един от символите на Байерн – Филип Лам.

Барселона сякаш си помисли, че работата е свършена  и буквално проспа следващите минути, а Байерн се възползва и поведе. В 74-ата минута Мюлер сбърка един пас, но Пике насочи на крака на Швайнщайгер, който заложи за Томас Мюлер и той фалцово простреля Тер Щеген в десния ъгъл – 3:2.

Шави замени Иниеста и стана първият играч със 150 мача в Шампионска лига. Икер Касияс има 149.

Бенатия отново засече центриране на Алонсо от корнер, този път обаче неточно. До края Алвеш попречи на резервата Гьотце, а Неймар изпусна чудесен шанс да оформи хеттрик и направи нещо средно между удар и пас за Меси от чиста позиция.

Загубата не помрачи радостта на каталунците от достигането на финала и на 6 юни те ще се борят за трофея в Шампионска лига.

НА ЖИВО: Лудогорец - Славия Прага (СЪСТАВИ)