3. Бенфика смаза мечтата на Херта с 4:0

Бенфика смаза мечтата на Херта с 4:0

Приказката за Херта в Европа приключи с трагичен край,

Португалският Бенфика разгроми гостуващият Херта с 4:0 в мач реванш от 1/16-финалите на турнира Лига Европа. С общ резултат от 5:1 след равенството 1:1 в Берлин „червените” станаха първият класирал се отбор за осминафиналите на турнира. Двата тима, намиращи се на коренно противоположни полюси в родните си първенства, изиграха до голяма степен едностранен мач, който бе доминиран от домакините. Бенфика не даде шанс на берлиначни, които въпреки незавидното си последно място в Бундеслигата успяха да впечатлят с изявите си в евротурнирите. Българският нападател на Херта Валери Домовчийски не бе включен в разширения състав на тима.

С два гола за Бенфика се отчете Оскар Кардосо, а по един добавиха Пабло Аймар и Хави Гарсия. Със силни изяви в тима на домакините блесна Анхел Ди Мария, който доказа, че не случайно ще бъде основна цел на европейските грандове през следващия трансферен прозорец.

След равенството в първия мач двата тима започнаха срещата с повишена предпазливост. Първите минути преминаха при не особено бързо темпо и с малко голови възможности. Бенфика контролираше умело играта в средата на терена, докато играчите на Херта изпитваха трудности с изнасянето на топката в противниковата половина.

Бавната игра освен че не допадаше на полупразния стадион „Да Луш”, но не се хареса и на природните стихии, тъй като над стадиона в Бенфика започна да се излива проливен дъжд, който бе съпроведен и с краткотрайна градушка. Свежият душ като чели освежи повече играчите на домакинския състав и те се впуснаха в търсене на решителен гол. Устремът на „червените” бе възнаграден в 25-ата минута, когато резултатът след добра индивидуална акция аржентинецът Пабло Аймар прониза Ярослав Дробни за 1:0. Аймар получи топката пред наказателното поле на Херта и изпреварвайки Арне Фридрих си откри прозорец за стрелба. Нападателят се възползва по най-удачния начин и прати топката в левия ъгъл зад Дробни.

Бенфика не изпусна контрола върху играта до края на първото полувреме. Играчите в „червено-бели” екипи не спираха да тормозят защитата на „старата дама” и след паузата на полувремето. Едва три минути след началния съдийски сигнал Бенфика удвои преднината си в двубоя с гол на Оскар Кардосо. Анхел Ди Мария за пореден път показа, че не напразно е следен от отбори като Челси и с отлично подаване качи топката върху главата на Кардосо. Той от непосредствена дистанция не срещна проблеми и прати кълбото отвъд гол линията за 2:0.

Домакинската доминация не спря до тук и в 59-ата минута резултатът стана класически благодарение на Хави Гарсия, който се реабилитира за автогола, който си отбеляза в първия двубой и даде надежда на Херта преди реванша. Бенфика центрира от ъглов удар. Топката бе насочена към близката греда, където Стев Фон Берген изчисти неуспешно. Кълбото попадна в Гарсия, който се извъртя и стреля в опразнения десен ъгъл на Дробни за 3:0.

Оскар Кардосо направи победата още по-изразителна в 62-ата минута с четвърти гол и втори за него в двубоя. Неизненадващо в основата на головата комбинация отново застана Ди Мария, който подаде меко към Кардосо. Той овладя на гърди и шутира в десния ъгъл за 4:0.

Постепенно двамата треньори започнаха да извършват смени в съставите си. В игра за Бенфика се появи най-опитният в редиците на „червените” Нуно Гомеш. Фридхелм Функел от своя страна подмени нападението си в търсене на утешителен гол, с който Херта да зарадва пътуващите си привърженици.

До нови попадения не се достигна и  с комфортната обща преднина от 5:1 в двата Бенфика продължава уверено към осминафиналите на Лига Европа, където лидерът в португалското първенство ще срещне победителят от двубоя между Копенхаген и Олимпик Марсилия.

Кейн: Чака ни труден, но и вълнуващ мач с Леверкузен