3. Бенфика спря устрема на Манолев и ПСВ (видео)

Бенфика спря устрема на Манолев и ПСВ (видео)

Холандците бяха близо до сензация, след като водеха с 2:0 до 25-ата минута, но допуснаха изравняване

Отборите на ПСВ Айндховен и Бенфика завършиха наравно 2:2 в четвъртфинален мач реванш от турнира Лига Европа. По този начин с общ резултат 3:6 за следващата фаза се класират португалците, които ще се изправят в спор за място на финала със сънародниците си от Брага. Домакините, за които почти цял мач изигра българският национал Станислав Манолев, бяха много близо до сензация след като само до 25-ата минута водеха с 2:0, с голове на Джуджак и Ланс, и се нуждаеха само от още едно чисто попадение за класиране на полуфиналите. Португалците обаче успяха да изравнят чрез Луизао в края на първата част и Оскар Кардосо през второто полувреме от дузпа.

През първата част домакините приеха играта в своята половина и търсеха своя шанс чрез мълниеносни контраатаки по крилата. Първото по-опасно положение обаче се откри именно пред вратата на ПСВ. Грешен пас на Марсело бе пресечен от Савиола в 10-ата минута и нападателят на Бенфика със сигурност щеше да открие резултата на „Филип Стейдиъм”, ако стражът на холандците Исаксон не се бе намесил, чистейки топката в предни позиции.

Няколко минути по-късно домакините показаха, че нямат никакво намерение да се предават без битка. Футболистите на Фред Рутен загатнаха на какво са способни чрез светкавично контранападение по дясното крило, при което Ланс бе изведен зад защитата на Бенфика и центрира много опасно в наказателното поле, където обаче нямаше негов съотборник, който да завърши атаката.

Така се стигна до 17-ата минута, когато при идентична ситуация и ново центриране на Ланс отдясно, Балаш Джуджак засече безпощадно топката в мрежата на гостите и изведе ПСВ напред.

Не бяха изминали и десет минути, когато феновете на домакините изригнаха за втори път и отново Ланс бе в центъра на събитията. В 25-ата минута той бе изведен сам срещу вратаря Роберто, който успя да парира първия му удар, но при добавкат остана безпомощен и само изгледа как топката се оплита в мрежата му за втори път.

Отбелязвайки два гола още през първата част, домакините се нуждаеха само от още едно безответно попадение, за да сътворят подвиг и да се класират за полуфиналите. В даденото от съдията продължение на първата част обаче Луизао направи задачата на ПСВ изключително трудна след като успя да върне едно попадение. След изпълнение на статично положение Исаксон успя да боксира топката, но тя попадна в краката на Луизао, който с впечатляващ ножичен удар я прати под гредата на стража на холандците, правейки резултата 2:1.

През второто полувреме домакините продължиха да търсят нови голове чрез бързите си контраатаки, но бранителите на Бенфика като че ли се бяха нагодили към играта на съперника и не се оставяха да бъдат така лесно изненадани както през първите 45 минути. С добри пробиви се отличиха Балаш Джуджак и Ланс, но трети гол във вратата на португалците така и не падаше.

Краят на надеждите за ПСВ бе сложен в 63-ата минута, когато Сезар Пейшото бе покосен от Марсело в наказателното поле на домакините и главният рефер Волфганг Щарк не се поколеба да посочи бялата точка.

Зад топката застана Оскар Кардосо, който хладнокръвно реализира, изравнявайки резултата.

Докраяна срещата Джуджак можеше да изненада стража на гостите с топовен изстрел от пряк свободен удар, но Роберто се намеси блестящо и не позволи на холандците да поведат отново в резулата.

По този начин равенството се запаси и отборът на Бенфика се класира за полуфиналите на Лига Европа. Холандците, които не успяха да запишат поне победа за престиж ще съсредоточат усилията си във вътрешното първенство, където ще спорят за титлата с тима на Твенте, който също отпадна тази вечер от турнира.