3. Бербатов прониза Арсенал, а Монако шокира Лондон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Бербатов прониза Арсенал, а Монако шокира Лондон (ВИДЕО+СНИМКИ)

Монако хвърли бомбата в осминафиналите на Шампионска лига и наказа Арсенал с 3:1 насред "Емирейтс"

Димитър Бербатов ознаменува с гол завръщането си на Острова, а Монако нанесе съкрушително и много изненадващо поражение на Арсенал след 3:1 за френския вицешампион в първа осминафинална среща в Шампионска лига. Кондогбия даде аванс на „монегаските”, а Бербатов удвои след почивката с безпощаден изстрел. Резервата Окслейд-Чембърлейн върна леко надеждите за лондочани в 91-ата минута, но в последната минута на продължението резервата на Бербатов – Ферейра-Караско зашлеви трети звучен шамар на Венгер и компания.

Така от аутсайдер Монако се превърна в явен фаворит за реванша на 17 март на „Луи II”.

В 18-ата си година начело на „топчиите” Арсен Венгер за първи път се изправи срещу бившия си клуб. Той бе заложил на атакуващ състав с Йозил, Касорла, Уелбек, Санчес и Жиру заедно на терена като бе направил и две промени от мача с Кристъл Палас с включването на Гибс и Белерин на местата на Монреал и Чембърс. Монако бе лишен от цели шестима основни играчи, сред тях и капитанът Жереми Тулалан, който бе наказан.

Цялата тактика на Монако в мача се уповаваше на здрава защита и изчакване на удобния случай за контри. Арсенал имаше само две загуби срещу френски отбори от 20 мача досега и играеше общо 15-ия си пореден осминафинал в Шампионска лига.

През първия половин час лондочани имаха пълно предимство, но големият им недостатък беше в липсата на отправени удари. Въпреки че те често се озоваваха на добри позиции, зрителите оставаха с чувството, че футболистите на Венгер искаха да влязат с топката във вратата, което не им се отдаваше.

Голям пропуск направи Жиру, след като Санчес надигра Абденур и почти от аутлинията върна пред вратата, но след лек рикошет в защитник френският нападател не прецени топката и би много неточно от 5-6 метра.

В 33-ата минута Санчес изведе Йозил, който му върна, но чилиецът остана леко зад топката и стреля високо.

Монако много внимателно се бранеше и дочака своя миг в 38-ата минута. Жоао Моутиньо получи пред наказателното поле и подаде на себе си за свободния Кондогбия, защитата на Арсенал му остави много място, силният удар на халфа рикошира в тялото на Мертезакер и препарира вратаря Оспина, за да влети в центъра на вратата – 1:0.

В началото на втората част Жиру направи нови два пропуска, като първо стреля неточно, а после засече с глава центриране на Касорла от пряк свободен удар, но остана леко под топката и прати над целта.

Вместо това на сцената излезе Димитър Бербатов, който показа пълния си блясък при завръщането на Острова след престои в Тотнъм и Манчестър Юнайтед. Защитата на Арсенал отново се оголи, Антони Мартиал напредна отляво и пусна вдясно за свободния Бербатов, който не се смути от трима бранители и простреля по диагонала Оспина за 2:0 след 53 минути игра. Това бе осми гол през сезона за българина, който е реализатор №1 на Монако.

Мачът бе кошмарен за Арсенал не само заради допуснатите голове, но и заради невероятните пропуски пред вратата на френския вицешампион. 4 минути след гола на Бербатов, Алексис Санчес стреля много силно, Субасич изби на крака на Жиру, който обаче от границата на вратарското поле незнайно как стреля високо над вратата.

Този пропуск преля чашата на търпението на Венгер и той извади Жиру, за да пусне Тио Уолкът.  Вторият гол пък даде огромна доза самочувствие на Монако и Бербатов раздаде отлично надясно за капитана тази вечер Дирар, той чукна на пътя на Моутиньо, който продължи отлично с петичка наляво за Мартиал, но Оспина умно излезе и спаси в ситуация един на един. Секунди по-късно Моутиньо овладя на гърди и стреля от воле, но над гредата.

Арсенал продължи с трудните за вярване пропуски. В 64-ата минута Уолкът надбяга Елдерсон и овладя извеждащ пас на Санчес, вратарят Субасич спаси удара на бързоногия англичанин, а при добавката Уелбек не вкара от 6-7 метра, а нацели залегналия пред него Уолкът, който не искаше да му пречи, но все пак го направи и топката излезе в аут.

Четвърт час преди края Димитър Бербатов бе изпратен с овации от гостуващата агитка, а на негово място се появи Яник Ферейра-Караско. Феновете на Монако бяха издигнали и плакат с въпрос към Бербо: Ще ми дадеш ли фланелката си?”.

Арсенал изглеждаше отчаян, но Алекс Окслейд-Чембърлейн влезе като резерва и даде лъч надежда за „артилеристите”. В първата минута от продължението той овладя една избита с глава от Фабиньо топка пред наказателното поле, финтира Кондогбия със залъгващо движение и с премерен фалцов удар оплете в десния ъгъл за 1:2.

Надеждите на Арсенал за реванша обаче получиха нов съкрушителен удар в последната 94-а минута. Окслейд-Чембърлейн загуби топката, Бернанрдо Силва пусна за свободния вдясно Ферейра-Караско и той покачи на 3:1 с нисък диагонален удар, който влезе в мрежата с помощта на лявата греда.

Така Бербатов и неговите съотборници наказаха Арсенал с отлична победа и са големият фаворит за реванша на 17 март във Франция.

Галатасарай подчини Фенербахче в дербито (ВИДЕО)

Джим-Бом спечелиха с 3:1 турската класика

Бразилци вдъхновиха Реал за обрат до 4:1 (ВИДЕО)