3. Без Бербо Юнайтед капитулира на "Сан Мамес" (видео)

Без Бербо Юнайтед капитулира на "Сан Мамес" (видео)

Баските на четвъртфинал след категорична победа над "Червените дяволи" и в реванша

Отборът на Атлетик Билбао се класира за четвъртфиналите на Лига Европа след като победи Манчестър Юнайтед и в реванша. Баските се наложиха над „Червените дяволи” с 2:1 пред претъпканите трибуни на „Сан Мамес” и така с общ резултат 5:3 продължават напред към следващата фаза на турнира.

Домакините откриха резултата в 23-ата минута чрез Фернандо Йоренте, а Оскар де Маркос удвои в 65-ата. Уейн Рууни пък отбеляза почетно попадение за Юнайтед десет минути преди края.

Българският нападател Димитър Бербатов отново бе пренебрегнат с лека ръка от сър Алекс Фъргюсън, който в последния момент го извади от групата.

В отсъствието на Бербо англичаните бяха напълно надиграни по всички показатели. Отборът на Юнайтед бе плах и беззъб, а малкото положения, които се откриха пред гостите бяха плод на случайността или на индивидуалните качества на Уейн Рууни и Раян Гигс.

От своя страна баските правеха каквото си поискат на терена, окуражени от гласовитата си публика и можеха да нанесат още по-голямо поражение на своя съперник.

Срещата започна отлично за домакините, които можеха да открият резултата в 14-ата минута, но удар на Оскар де Маркос от 13-14 метра срещна дясната греда зад Давид де Хеа.

В 23-ата минута обаче Фернандо Йоренте не остави никакви шансове на младия страж на Манчестър и с магическо воле с едно докосване от движение прати топката в обратния ъгъл за 1:0. Не може да бъде подмината обаче и асистенцията на Аморебиета, който опъна като по конец 40-метров пас.

Пет минути по-късно след центриране на Ашли Йънг топката бе засечена с глава от Гигс,  който можеше да изравни резултата, но адекватната намеса на вратаря на домакините предотврати опасността.

Играта на „Червените дяволи” не спореше и те трудно излизаха на чисти стрелкови позиции.

Футболистите на Атлетик започнаха второто полувреме със завидно самочувствие и пропуснаха поне половин дузина положения.

Капитанът на домакините Андони Ираола направи изключителен самостоятелен пробив в 53-ата минута, след който топката като по чудо не спря в мрежата на Юнайтед за втори път. Бранителят се подигра последователно с Карик и Еванс в наказателното поле на англичаните, след което от няколко метра пусна кълбото покрай лявата греда.

В следващите минути Де Маркос и Токеро също пропуснаха изгодни положения, за да се стигне до 66-ата минута, когато врата на Де Хеа отново бе превзета.

Де Маркос се възползва от неразбирателство в защитата на Манчестър и останал непокрит нямаше проблеми да отбележи от десетина метра.

Вместо да се успокоят обаче баските продължиха своята офанзива и тяхната преднина можеше да набъбне още, ако не бяха нови пропуски на Токеро, Сусаета и Оскар де Маркос.

Уейн Рууни отсрами донякъде своите съотборници с невероятното си изпълнение в 80-ата минута. Нападателят на Юнайтед изстреля истински снаряд от дъгата на наказателното поле, пращайки топката неспасяемо в горния ляв ъгъл на вратата на домакините.

Въпреки че се опитаха да натиснат своя съперник в последните минути, силите на англичаните не стигнаха за повече от това почетно попадение и в крайна сметка последният съдийски сигнал прозвуча при резултат 2:1 за Атлетик и огромна радост за 40 000 на „Катедралата”.