3. БИТКА БЕЗ ПОБЕДИТЕЛ! Сити и Ливърпул взеха по точка на "Етихад" (ВИДЕО+СНИМКИ)

БИТКА БЕЗ ПОБЕДИТЕЛ! Сити и Ливърпул взеха по точка на "Етихад" (ВИДЕО+СНИМКИ)

Де Бройне пропусна от дузпа и лиши "гражданите" от победа, още един защитник на мърсисайдци се контузи

Манчестър Сити и Ливърпул приключиха при резултат 1:1 срещата помежду си от 8-ия кръг на Висшата лига, играна на „Етихад“.

Дербито между последните два шампиона на Англия предложи множество емоции, най-вече през първото полувреме. В него паднаха двете попадения, имаше две дузпи, а и по-чистите положения за гол.

През втората част пък шансовете почти липсваха, ала още един от титулярните бранители на гостите получи контузия – Тренд Александър-Арнолд бе заменен от Джеймс Милнър, записал своя мач №750 в елита на Англия.

Иначе наставникът на мърсисайдци Юрген Клоп заложи на подчертано атакуващ състав, в който личаха имената на четирима офанзивни футболисти в лицето на Садио Мане, Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Диого Жота.

Това даде резултат и още в първата минута Роберто Фирмино се измъкна в наказателното поле на домакините, като дори успя да преодолее вратаря им Едерсон, но за целта си поведе топката прекалено силно и загуби контрол над нея.

Първото попадение в дербито падна в 13-ата минута, когато точен от дузпа бе Мохамед Салах.

Египтянинът превърна в гол наказателен удар, спечелен хитро от Садио Мане, за да открие резултата и да реализира 8-ия си гол в първите 8 мача на Ливърпул през кампанията, изравнявайки се с рекордьорите Фернандо Торес (2009/10) и Роби Фаулър (1995/96).

В 22-ата минута той можеше да бъде удвоен, след като Фирмино, Салах и Мане останаха срещу трима защитници на Сити, но египетският национал не подаде добре към сенегалеца и Ливърпул спечели само корнер.

Три минути по-късно домакините бяха двама срещу двама в наказателното поле на мърсисайдци, ала Рахим Стърлинг реши да стреля, вместо да подава към непокрития Габриел Жезус и сгреши.

Последният обаче бе безапелационен в 31-ата минута, когато получи пас от Кевин де Бройне в наказателното поле и успя със спирането да преодолее пазещия го Тренд Александър-Арнолд, а с второто си докосване да прати топката в мрежата – 1:1.

Головата атака на Сити дойде след 19 подавания и постави рекорд по този показател през настоящия сезон във Висшата лига.

Малко преди почивката „гражданите“ също получиха дузпа, след като центриране на Кевин де Бройне спря в ръката на Джо Гомес и макар първоначално съдията да подмина ситуацията, след разглеждане с VAR той посочи бялата точка.

С изпълнението в 42-ата минута се нагърби самият Де Бройне, но стреля над вратата и пропусна дузпата, а точно преди почивката Ливърпул имаше шанс да поведе отново.

Александър-Арнолд бе изведен отлично в наказателното поле, ала след удара му по диагонала Едерсон улови топката, макар че първоначално тя мина под плонжа му.

В крайна сметка почивката дойде при равенство 1:1, а скоро след нея Ливърпул имаше възможност, след удар на Салах и добавка на Диого Жота, която обаче бе право в ръцете на Едерсон.

В 63-ата минута пък Тренд Аександър-Арнолт получи травма и бе заменен принудително от Джеймс Милнър.

След това срещата бе равностойна, като всеки от отборите предпочиташе да не загуби и головите положения на практика почти липсваха.

Все пак двамата вратари трябваше да се намесват решително по веднъж, но те го сториха и така съперниците поделиха точките.

След ремито Ливърпул събра 17 и е на точка от лидера Лестър, докато Манчестър Сити има 12 в своя актив и заема 11-ата позиция във временното класиране.

МАНЧЕСТЪР СИТИ - ЛИВЪРПУЛ 1:1

0:1 Мохамед Салах (13, дузпа)
1:1 Габриел Жезус (31)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

МАНЧЕСТЪР СИТИ: Едерсон, Кансело, Диас, Лапорт, Уокър, Родри, Гюндоган, Де Бройне, Стърлинг, Ф. Торес, Жезус;

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Робертсън, Гомес, Матип, Александър-Арнолд, Хендерсън, Вайналдум, Жота, Мане, Салах, Фирмино;