3. Блестящ Зенит прегази носителя на Лига Европа (видео)

Блестящ Зенит прегази носителя на Лига Европа (видео)

Руският шампион не остави шансове на Порто на "Петровски"

Руският шампион Зенит (Санкт Петербург) постигна много важна победа в борбата си за преодоляване на груповата фаза на Шампионската лига, след като в днешното си домакинство на Порто надви носителя на Лига Европа за последния сезон с 3:1.

Двубоят на стадион „Петровски” бе изключително интересен, като първата част бе равностойна и заслужено приключи при равенство – 1:1. Порто започна по-добре и първи откри, но до почивката Зенит се върна в мача, а в продължението на първата част „драконите” останаха с човек по-малко. През вторите 45 минути руснаците напълно доминираха срещу своя съперник и заслужено се добраха до победата с 3:1.

Португалският тим излезе с гол напред още в 10-ата минута, когато „драконите” организираха хубава атака, Хълк бе намерен в наказателното поле на Зенит, но не съумя да укроти кълбото в краката си по най-бързия начин. Звездата на Порто все пак задържа топката и я насочи към Малафеев, а влитащия в наказателното поле Джеймс Родригес засече кълбото и по този начин даде аванс на „драконите”.

Зенит се втурна в атака, за да се върне бързо в двубоя и изравни точно когато изтичаха първите 20 минути игра на стадион „Петровски”. Топката бе центрирана в наказателното поле на Порто, а вратарят на гостите – Елтон, не се намеси по най-добрия начин и изби кълбото право в краката на Роман Широков, който със силен изстрел по земята забоде топката в мрежата на съперника.

Последваха още доста интересни моменти пред двете врати, а точно когато изтичаше втората минута на даденото от Хауърд Уеб продължение на първата част Жорже Фусиле видя за втори път картона с жълт цвят и пое към съблекалните.

През втората част Зенит излезе твърдо решен да се добере до победата и атакуваше усилено още от първите минути. Александър Кержаков пропусна много чиста възможност за домакините, след като озовал се очи в очи с Елтон, нацели лявата греда на вратата на Порто. В 60-ата минута дойде и един от най-спорните моменти в мача – Александър Кержаков владееше топката в наказателното поле на гостите и намери непокрития Роман Широков, който заби кълбото в мрежата на гостите, но Хауърд Уеб и единият от помощниците му отсъдиха засада, въпреки че останаха съмнения дали наистина полузащитникът на Зенит се е намирал зад отбраната на португалците.

Добрата игра на руския шампион доведе до резултат само три минути след тази спорна ситуация – Виктор Файзулин изпълни пряк свободен удар, а отбелязалият първия гол за Зенит Роман Широков овладя кълбото и с бомбен изстрел реализира второто си попадение в мача.

Домакините продължиха да търсят трети гол и той не закъсня – Кержаков отправи прострелно центриране към вратарското поле, топката рикошира в крак на играч на Порто и се озова в Дани, който на празна врата се разписа за 3:1.

До края на двубоя Зенит се опита да отбележи още едно попадение, а най-близко до това бе търсещия хеттрик Роман Широков, който засече центриране с глава в 75-ата минута, но Елтон изби. Топката се върна в полузащитника на руснаците, който от два метра на празна врата прати кълбото над напречната греда. Порто пък разочарова с изявите си през втората част и заслужено отстъпи с 1:3.

Това бе и първият успех за Зенит в груповата фаза през тази година, след като в първия мач руският шампион загуби с 1:2 от Апоел. Порто също има 3 пункта.

По-късно днес един срещу друг в Украйна излизат Шахтьор (Донецк) и Апоел (Никозия).

НА ЖИВО: Лудогорец - Славия Прага (СЪСТАВИ)