3. Бордо се измъкна непокътнат от ада в Атина с гол преднина

Бордо се измъкна непокътнат от ада в Атина с гол преднина

Френският тим на крачка от четвъртфиналите в Шампионската лига след 1:0 над Олимпиакос.

Бордо записа изключително ценен успех като гост срещу гръцкия Олимпиакос. Шампионите на Франция надиграха гръцките първенци с 1:0 в осминафинален мач от Шампионската лига. Единственото попадение отбеляза защитникът Майкъл Сиани във втората минута от добавеното време в края на първата част. Двата тима изиграха отворен двубой с много положения и интересни моменти. В последната минута на мача домакините успяха да отбележат изравнителен гол, но той бе отменен за нарушение срещу стража на Бордо.

Срещата започна по невероятен начин и за двата състава, които се хвърлиха директно в битката без никакви задръжки. Това определено се хареса на публиката, която бе изпълнила стадион „Георгиос Караискакис” до краен предел. Първо Олоф Мелберг стреля опасно с глава в четвъртата минута след статично положение. Играчите на Бордо не забавиха ответната си реакция и пет минути по-късно халфът на „жирондинци” Жералдо Уендел създаде суматоха в наказателното поле на Никополидис. Полузащитникът изпрати дълго центриране в пеналта, а ветеранът на вратата на Олимпиакос изпусна топката. За негово щастие обаче в близост до него нямаше играч в синьо за да се възползва.

През първото полувреме основна част от възможностите на Олимпиакос идваха след статични положения, докато футболистите на Бордо главно задържаха топката в средата на терена. В 26-ата минута при нова неубедителна изява на Никополодис Фернандо Менегацо едва не откри резултата след далечен удар от 25 метра. В 36-ата Енцо Мареска застраши Седрик Карасо с изпълнен по земя пряк свободен удар. Вратарят на гостите внимаваше и не допусна да бъде изненадан.

С напредване на времето и наближаване края на първата част Бордо се възползва по отличен начин от разбъркване в наказателното поле на домакините. Във втората минута от добавеното време бранителят Майкъл Сиани за пореден път се разписа с глава след високо изсипана топка в пеналта. Гуркюф се погрижи за центрирането, а защитникът се пребори с опеката си и с мощен удар от непосредствена близост откри резултата в полза на гостите.

Първата добра ситуация за домакините, които изненадващо се бяха оказали в ролята на догонващ, дойде в 58-ата минута, когато Енцо Мареска направи опит да изкопира изпълнението на Сиани отпреди няколко минути. Раул Браво центрира, но италианцът просто не успя да насочи кълбото достатъчно добре и го прати над напречната греда.

След паузата играта и на двата тима отново се запази равностойна. С напредване на времето „жирондинците” все повече изглеждаше, че ще запазят аванса си непокътнат. В 82-ата минута Жералдо Уендел опропасти идеална възможност да удвои преднината, но запрати удара си встрани от вратата на Никополидис. При контраатаката влезлият като резерва за домакините Мат Дарбишър бързо намери Ломана Трезор Луа Луа, но последният просто прати топката в краката на Карасо.

За да бъде драмата пълна в третата минута от добавеното време Олимпиакос успя да вкара топката във вратата на Бордо, но голът бе отменен за нарушение на Дарбишър срещу стража Карасо.

В крайна сметка Бордо се измъкна непокътнат и по-важното с чист гол преднина от врящия вулкан в гръцката столица преди реванша на френска земя.

Олимпиакос – Бордо 0:1

0:1 Сиани 45’+2’

За Олимпиакос: Никополидис, Мелберг, Торосидис, Пападопулос, Раул Браво, Ледесма (Заири – 64’), Столтидис, Датоло, Мареска, Луа Луа, Митроглу;

За Бордо: Карасо, Трмулинас, Сиани, Планус, Сане, Шалме, Уендел (Жузие – 83’), Менегацо, Плашил (Гуфран – 82’), Гуркюф, Шамак;

Стадион: „Георгиос Караискакис”;

Рефер: Хауърд Уеб;