3. Челси порази Арсенал с 3:1 и уверено крачи към титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси порази Арсенал с 3:1 и уверено крачи към титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Спорен гол на Маркос Алонсо, забележителен рейд на Азар и кошмарна грешка на Чех на "Стамфорд Бридж"

Челси разби Арсенал на „Стамфорд Бридж” с 3:0 в голямото лондонско дерби на старта на 24-ия кръг във Висшата лига и направи поредната голяма крачка напред към титлата. Маркос Алонсо откри в 13-ата минута с много спорно попадение, при което контузи Ектор Бейерин с лакът в главата, а Еден Азар с рейд от центъра се разправи с цялата защита на Арсенал и удвои в началото на втората част. Петър Чех направи подарък на току-що влезлия Сеск Фабрегас, който с лекота прехвърли в празната врата за 3:0, а Жиру върна един гол в добавеното време.

Отборът на Антонио Конте събра 59 точки и се откъсна на 12 пред „топчиите”, които са с равни точки с Тотнъм, но „шпорите” могат да дръпнат напред при успех у дома над Мидълзбро. Куп големи имена гледаха мача от трибуните, като сред тях беше и легендата на „сините” Дидие Дрогба.

Феновете на Челси поздравиха и рекордьора по голове за клуба Франк Лампард, който прекрати своята кариера.

Конте направи една промяна и включи Педро на мястото на Вилиян в предни позиции в налаганата схема 3-4-3. Наказаният Арсен Венгер закотви на пейката Жиру и Габриел, а Рамзи беше контузен.

В началните минути пресата на Арсенал работеше и Куртоа направи голяма грешка, което доведе до изстрел на Айоби на сантиметри от дясната греда след рикошет.

Челси поведе при първата си възможност в 13-ата минута при много спорни обстоятелства. Педро центрира отдясно, изстрелът на Диего Коща с глава затрудни Чех, топката срещна напречната греда, а Маркос Алонсо надскочи Ектор Бейерин и с глава откри резултата. Мартин Аткинсън зачете гола, но повторенията показаха, че Алонсо удари Бейерин с лакът в главата, а отделно защитнкът се приземи лошо, което доведе до принудителната смяна на десния бек на гостите.

Голът тотално обърна баланса на силите на терена и Челси започна да играе все по-уверено. Удар на Диего Коща от малък ъгъл се спря от външната страна на мрежата. Наглед слаб удар на Педро накара Чех да избива в корнер.

Габриел Паулиста, който замени Ектор Бейерин, трябваше да изравни в 38-ата минута, но с глава насочи чудесното центриране на Окслейд-Чембърлейн право в ръцете на Тибо Куртоа. В добавеното време на първата част Месут Йозил шутира слабо по земя и не затрудни белгийския страж от опасна позиция.

Челси започна втората част по примера на своя съперник от първото полувреме с дълбока преса в половината на Арсенал. Н’Голо Канте беше ключовата фигура, защото непрекъснато успяваше да открадне топката или поне да смути противниците при изнасянето на топката.

В 53-ата минута Еден Азар взе топката зад централната линия, откачи се от Коклен, който бе на гърба му, продължи рейда си в наказателното поле, където финтира Косчелни и вкара над Петър Чех за 2:0 и този невероятен рейд накара „Стамфорд Бридж” да започне с песните на победата.

Венгер даваше наставления на своя щаб от трибуните и опита да промени нещо с пускането на Оливие Жиру на мястото на Коклен, а Уелбек замени Уолкът.

12 минути преди края Алексис Санчес центрира за Уелбек, чийто удар бе добре насочен към долния ъгъл, Куртоа внимаваше и спаси. При последвалия корнер Мустафи беше изпуснат на първа греда, но стреля с глава в аут.

Сеск Фабрегас смени Еден Азар в 84-ата минута. Само минута по-късно бившият вратар на Челси Петър Чех направи огромен подарък на бившия капитан на Арсенал Фабрегас и испанският халф просто прехвърли чеха за 3:0. Вратарят носеше цялата вина за този гол заради ужасното изчистване право на крака на Сеск, който демонстрира уважение към бившия си клуб и не изрази бурно радостта си.

В последните минути „топчиите” бяха напълно сломени и можеха да допуснат и още голове, но Челси не успя да се възползва.

Вместо това в добавеното време Оливие Жиру получи удобно центриране от Начо Монреал и с глава вкара почетен гол за Арсенал в близкия ляв ъгъл за крайното 3:1.