3. Челси пречупи Борусия, за да продължи напред (ВИДЕО)

Челси пречупи Борусия, за да продължи напред (ВИДЕО)

Пребита дузпа прати „сините“ на четвъртфинал в ШЛ

Челси спря победната серия на Борусия (Дортмунд) след паузата за Мондиал 2022 и спечели с 2:0 в реванша от осминафиналите на Шампионска лига, за да продължи напред с общ резултат 2:1.

„Сините“ от Лондон загубиха с 0:1 в Германия, но на своя „Стамфорд Бридж“ се наложиха след попадения на Рахим Стърлинг преди почивката и на Кай Хаверц от пребита дузпа малко след паузата.

Началото на срещата се забави с 10 минути заради закъснение на клубния автобус на Челси, но феновете на домакините създадоха истински празник по трибуните като подобаващо отговориха и тези на гостите.

След едва 90 секунди игра пък Рахим Стърлинг бе изведен сам срещу вратаря, но се засуети и бе застигнат от защитник на гостите.

В 5-ата минута пък Юлиан Брант получи травма и трябваше да бъде заменен принудително от Джовани Рейна.

Последваха пропуски на Матео Ковачич, Калиду Кулибали и Кай Хаверц от домакините като последният бе най-близо до гола и то на 2 пъти.

Първо обаче прати топката във външната част на мрежата, а в 28-ата минута – в гредата.

Десет минути по-късно Рахим Стърлинг за втори път се озова очи в очи със стража на гостите, но стреля право в тялото му. После Хаверц вкара красив гол от границата на пеналта, но той бе отменен заради засада на английския национал преди това.

Натискът на Челси продължи, докато вратарят на тима Кепа Арисабалага показа класа след опасен изстрел на Марко Ройс от свободен удар.

Последваха 2 ключови спасявания на вратаря на гостите Александер Майер, който обаче бе безпомощен в 43-ата минута.

Тогава се стигна до поредното разбъркване в наказателното поле на Борусия и макар първия път Стърлинг да се размина комично с топката, тя остана пред него, а с втория си опит той я прати мощно в мрежата, за да открие – 1:0.

Така почивката дойде при минимален аванс за Челси и равенство в общия резултат.

Второто полувреме започна отлично за Челси, тъй като бе отсъдена дузпа за отбора след игра с ръка в пеналта и намеса на системата VAR.

Първоначално Хаверц прати в страничната греда топката и тя бе изчистена, но впоследствие системата отново се намеси и наказателният удар бе пребит заради навлизане на играчи от гостите в наказателното поле преди изстрела.

Хаверц бе безпогрешен при втория опит от бялата точка и в 53-ата минута удвои аванса на „сините“ – 2:0, които взеха преимущество и в общия резултат (2:1).

Борусия отговори малко по-късно, след постепенна атака, но Джуд Белингам стреля разочароващо от отлична позиция и топката профуча покрай гредата.

В 65-ата минута Кепа трябваше да се намесва отново, за да отрази опасен изстрел по диагонала, след което още едно попадение на Челси бе отменено заради засада.

Впоследствие домакините се прибраха в защита и започнаха да разчитат предимно на контраатаки, което се оказа печеливш ход, защото до края повече попадения не паднаха, макар че в добавеното време се стигна до сблъсъци между играчи от двата отбора на терена.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЧЕЛСИ: 1. Кепа Арисабалага, 33. Уелси Фофана, 26. Кулибали, 21. Бен Чилуел, 24. Рийс Джеймс, 8. Матео Ковачич, 5. Енцо Фернандес, 32. Марк Кукурея, 17. Рахим Стърлинг, 29. Кай Хаверц, 11. Жоао Феликс;

Треньор: Греъм Потър;

БОРУСИЯ (ДОРТМУНД): 33. Александър Майер, 17. Мариус Волф, 25. Никлас Зюле, 4. Нико Шлотербек, 13. Рафаел Герейро, 22. Джуд Белингам, 23. Емре Джан, 6. Салих Озкан, 19. Юлиан Брандт, 11. Марко Ройс, 9. Себастиан Алер;

Треньор: Един Терзич.

Челси – Борусия (Дортмунд) 2:0 (2:1 общ резултат)
1:0 Рахим Стърлинг (43)
2:1 Кай Хаверц (53, дузпа)