3. Челси се възползва от грешките на Арсенал и взе трите точки на „Емирейтс” (видео+снимки)

Два красиви гола и две грешки на Лоран Кошчиелни доведоха до успех с 2:1 на европейския клубен шампион

Съставът на Челси ще остане лидер във Висшата лига и след шестия кръг, тъй като в него постигна победа с 2:1 като гост в лондонското дерби с Арсенал и регистрира първия си успех на стадион „Емирейтс” от 2009 година насам.

Началните десетина на срещата протекоха равностойно, понеже нито един от двата тима не можа да наложи надмощие заради множество грешки и неточности в подаванията.

След това обаче Челси свали топката на земята и започна да я разиграва по-бързо, най-вече благодарение на бързия и техничен Еден Азар.

В 17-ата минута пък Арсен Венгер трябваше да извърши и принудителна смяна, тъй като Абу Диаби получи травма и напусна терена, а на неговото място се появи Алекс-Окслейд Чембърлейн. Последният зае обичайната си позиция на фланга, докато Арън Рамзи се премести от дясно в центъра на полузащитата.

Така се стигна до 20-ата минута, в която Челси получи правото да изпълни пряк-свободен удар, а Арсенал доказа за пореден път, че изпитва затруднения при статичните положения.

След центрирането на Хуан Мата испанският стрелец на гостите Фернандо Торес успя да се пребори в наказателното поле с Лоран Кошчиелни и да протегне крака си зад гърба му, пращайки кълбото технично в мрежата на третия вратар на „топчиите” Вито Маноне, получил шанс за изява заради травмите на титуляра Шчесни и заместника му Фабиански.

Голът на Торес бе 150-и в неговата кариера за първенство, като любопитното в случая е, че попаденията на Хлапето са поделени по равно между английската Висша лига и испанската Примера. Така „артилеристите” допуснаха вратата им да бъде поразена за трети път в шампионата, като във всеки от случаите съперникът се разписа след центриране.

Само четири минути по-късно гостите имаха претенции за дузпа, тъй като Кошчиелни застигна в последния миг откъсналия се Торес и закачи нападателя в момента на удара, но главният рефер Мартин Аткинсън не посочи бялата точка.

В последните минути на първото полувреме Арсенал се опита да отговори и изравни играта, а три минути преди почивката резервата Чембърлейн центрира остро по земя в наказателното поле на гостите, където Жервиньо я овладя майсторски и с второто си докосване разстреля Петр Чех за 1:1.

Малко след паузата Челси отново получи правото да изпълни свободен-удар от нагледна безобидна ситуация, а това доведе до втори гол във вратата на Арсенал. В грешник за „топчиите” отново се превърна Кошчиелни, който този път, необезпокояван от никого, протегна крака си и отклони топката в собствената си врата за 2:1 в полза на „сините”.

Секунди преди да изтече първият час игра Арсенал можеше за втори път да се върне в мача, ала ударът с глава на Подолски бе спасен с вещина от Чех и така минималният аванс на гостите се запази.

В 73-атас минута отново чешкият страж на Челси трябваше да показва класата си след удар на резервата Оливие Жиру в близкия ъгъл и рикошет, но вратарят на „сините” отново се справи с опасността и изби в корнер.

Десет минути по-късно Кошчиелни отправи опасен удар с глава и топката срещна гредата, след което атаката на „топчиите” бе спряна заради засада.

До края на срещата Арсенал се опита да вземе точката и бе близо до нея в първата минута от даденото 4-минутно продължение, в която Оливие Жиру бе изведен от Чембърлейн сам срещу вратаря на Челси, но голмайсторът на френската Лига 1 за миналия сезон сам си затвори ъгъла и в крайна сметка ударът му срещна външната страна на мрежата.

Така, в крайна сметка, „артилеристите” записаха своята първа загуба за сезона, а Челси ще запази първата ис позиция във временното класиране и след шестия кръг, понеже има 15 точки в своя актив, с 6 повече от своя неделен опонент.