Челси едвам си проправя път и печели точки през настоящия сезон във Висшата лига, въпреки че харчи внушителни суми за множество талантливи играчи, струва си да анализираме колко слаб е този сезон в най-новата история на Челси, а резултатите не са положителни.
Челси е без победа от девет мача във всички състезания (2 равни, 7 загуби) и са загубили четири последователни мача във Висшата лига за първи път от март 1998 година, като само веднъж имат по-дълъг серия от загуби в състезанието от този, а това са шестте загубени мача през ноември 1993 година.
Беше меко казано странен сезон за „сините“, някак си успяха да съчетаят щедрото харчене на средства с не впечатляващо представяне и слаби резултати. Когато съсобственикът на клуба Тод Бойли замени Томас Тухел с Греъм Потър през септември, се почувства като зората на нова ера. Нов Челси, нова посока. Технически беше, но не напълно.
Въпреки някои впечатляващи нови попълнения на хартия от миналото лято и още много през януари – включително превръщането на световния шампион с Аржентина Енцо Фернандес в най-скъпият полузащитник в историята. Челси просто не успя да накара нещата да започнат да работят в негова полза, мениджърът бе заплашен с уволнение при първите признаци на проблеми, въпреки че също беше трудно да се вземе решението да се разкара Потър и той остана по-дълго от нужното на поста, въпреки че очевидно нещата за него не се получаваха.
Франк Лампард се завърна за временен престой и е честно да се каже, че това също не проработи, тъй като бившият халф и легенда на клуба загуби всичките си шест мача начело досега и спечели в един единствен случай срещу Борнемут. Беше колективно усилие да се вкара Челси в тази бъркотия, но никой няма способност да намери конкретен проблем в серията от грешки на ръководство и треньори.
Само Уулвърхемптън (30), Евертън (32) и Саутхемптън (31) са отбелязали по-малко от 34-те гола на Челси във Висшата лига. Евертън (25%) е единствената страна с по-лош процент на реализиране на големи шансове от 26,7% на Челси, докато само „карамелите“ (6,4%) имат по-лоша обща реализация на ненаказателни удари от „сините“ (6,9%). Не само че пропуска много положения, Челси също не създава достатъчно. Лондончани са едва 10-и в лигата по общ брой удари (410) и 13-и по очаквани голове (42,1), дори зад Лийдс Юнайтед (43,9).
Досега Челси не успя да вкара гол в 13 от своите 33 мача в лигата, вече поне два повече от всеки друг сезон в ерата на Висшата лига, и трябва да вкара 12 гола в последните си четири мача, за да изравни най-лошия си резултат досега завръщане на голове в сезон във Висшата лига (46 през 1995-96). Такава лавина от голове изглежда малко вероятна към този момент.
Всъщност, ако дори Челси не успее да вкарат още 8 през следващите няколко седмици, завършването на сезона в голово отношение за „сините“ ще бъде най-лошото за сезон в лигата от 99 години (31 през 1923/24). Текущото най-лошо за този период за Челси е 42 попадения, които успяха да реализират през сезон 1974/75 с 42 мача. Това ги накара да изпаднат тогава.