3. "Червените дяволи" сломиха "топчиите" и ще играят на "Уембли", Фъргюсън с пореден урок за Венгер (видео)

Блестящ Ван дер Саар и отлични братя Да Силва отчаяха Арсенал в Манчестър, Бербатов гледа от пейката как Юнайтед се класира за полуфинал на ФА къп

Манчестър Юнайтед си осигури участие в полуфиналите на турнира ФА къп, след като спечели с 2:0 домакинството си срещу Арсенал. Двата най-успешни тима в най-старата футболна надпревара се срещнаха на „Олд Трафорд”, а домакините за пореден път надиграха своите гости с наситена халфова линия и възползвайки се от неминуемите грешки, които допуска тяхната отбрана.

Наставникът на гостите от Лондон заложи на най-доброто, с което разполага, като единствено капитанът Сеск Фабрегас, бранителят Гаел Клиши и опорният полузащитник Александър Сонг отсъстваха от стартовите 11, а техните места на терена бяха заети от Гибс, Денилсон и Диаби.

Старши треньорът на домакините Алекс Фъргюсън пък избра донякъде експериментален стартов състав, от който отсъстваше българският нападател Димитър Бербатов, но пък присъстваха седем футболисти, чийто обичаен пост е в защитната формация.

Така дефанзивният вал бе оформен от капитана Видич, който се завърна след наказание, младока Крис Смолинг, а за крайни бранители бяха предпочетени Патрис Евра и Уес Браун. Пред тях изненадващо действаха двамата бразилски братя Фабио и Рафаел да Силва, а между тях оперираше Джон О’Шей.

Ходът на Фъргюсън даде резултат, тъй като младите кариоки определено бяха най-добрите в състава на „червените дяволи” в началото на срещата. Първата сериозна опасност в нея бе създадена именно от двамата братя близнаци, след като в 15-ата минута Фабио центрира отляво, а Рафаел засече топката с глава, но я извади в аут.

Арсенал отговори малко по-късно с хубав изстрел на Робин ван Перси от далечна дистанция, който обаче не затрудни особено неговия сънародник Едвин ван дер Саар. В 28-ата минута домакините съумяха да открият резултата. Уейн Рууни центрира отлично към Хавиер Ернандес, който плонжира и с глава нанесе добър удар, но Алмуния се намеси, след което топката попадна у Фабио, за да може последният да я прати в опразнената врата.

Отговорът на Арсенал отново дойде чрез капитана в този мач Робин ван Перси, но удар на холандеца от малък ъгъл бе спасен с мъка от Ван дер Саар, а след последвалия корнер отново Перси имаше шанс да изравни, но изстрелът му с глава мина встрани от вратата.

Така приключи първата част на двубоя, а веднага след нея в игра за състава на домакините се появи Антонио Валенсия, който ознаменува завръщането си на терена след шестмесечно отсъствие заради травма, заменяйки голмайстора Фабио. Арсенал започна пределно мотивирано полувремето и само феноменално двойно спасяване на Едвин ван дер Саар лиши „топчиите” от равенството.

Веднага след това обаче влезе в сила доказаното футболно правило „ако не вкараш, ще ти вкарат” и в 49-ата минута „червените дяволи” успяха да удвоят своята преднина. Головата атака на Юнайтед започна от отлично представилия се в срещата Рафаел да Силва, чийто изстрел бе блокиран от бранител на Арсенал, а след това Уейн Руни успя от изключително малък ъгъл да вкара топката с глава в мрежата на Алмуния, макар и с помощта на страничната греда.

Така наставникът на „топчиите” бе принуден да рискува и Арсен Венгер стори това, вадейки опорния халф Денилсон и пускайки в игра на негово място нападателя Маруан Шамак. Само пет минути по-късно пък неговия колега Алекс Фъргюсън извади и другия брат близнак от игрището, след като Райън Гигс замени Рафаел да Силва.

Легендарният уелсец имаше шанс да се разпише с едно от първите си докосвания до топката, но се забави в наказателното поле на „артилеристите” и топката му бе избита. Пред резервата на Арсенал също се откри добра възможност в 70-ата минута, но ударът с глава на Шамак кацна на напречната греда.

Пет минути по-късно отново Шамак можеше да намали резултата, след като бе оставен непокрит в наказателното поле на домакините и от границата на вратарското поле засече с глава центрирането на Бакари Саня, но стражът на „червените дяволи” отново бе безупречен.

След това Ван дер Саар бе принуден да се намесва решително след бомбен шут на появилия се преди минути Росицки. В заключителните минути на срещата пък неприятна травма получи бранителят на Арсенал Йоан Джуру, който пострада след сблъсък с Бакари Саня и напусна терена на носилка.

Това означаваше, че Арсенал ще доиграе минутите след 85-ата с човек по-малко, тъй като Арсен Венгер вече бе извършил позволените три смени, а в този момент на практика всеки от 74 693 зрители на „Олд Трафорд” бе убеден в крайния изход на срещата.

В даденото от рефера 8-минутно продължение Пол Скоулс си изкара задължителния жълт картон, а след това бе близо да напусне терена малко, след като се появи като резерва, но главният рефер Крис Фой реши да спести червения картон на халфа и така той доигра двубоя.

Стартови състави:

Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар, Евра (’80 Скоулс), Браун, Смолинг, Видич, Рафаел (64 Гигс), Фабио (’46 Валенсия), О’Шей, Гибсън, Руни, Ернандес;

Арсенал: Алмуния, Саня, Кошчелни, Джуру, Гибс, Диаби (’72 Рамзи), Насри, Денилсон (’59 Шамак), Уилшър, Аршавин (’72 Росицки), Ван Перси;

Исторически срам за финалиста от Шампионска лига

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига (ВИДЕО)

Баските победиха с 3:1