3. Два куриозни гола дадоха преднина на Порто в сблъсъка с Арсенал

Два куриозни гола дадоха преднина на Порто в сблъсъка с Арсенал

Реферът от баража Франция - Ейре, домакините и Фабиански излъгаха момчетата на Венгер за втория гол

Два куриозни гола дадоха на Порто преднина преднина в битката с Арсенал за класиране на четвъртфиналите на Шампионската лига. Обезкървен от липсата на топ нападателите си Вен Перси и Аршавин тимът на Арсен Венгер бе надигран на португалска земя и не можа да запише първа победа в историята си в тази част на Европа.

Рефер на този мач пък бе шведът Мартин Хансон, който стана световноизвестен след баража Франция - Ейре, в който Тиери Анри си спря топката с ръка за прословутия гол, с който "петлите" продължиха напред.

Куриозно попадение след центриране на Варела даде преднина за Арсенал. Ветеранът Сол Кембъл върна гола, но още по-учудващ такъв на Фалкао с помощта на рефера и вратаря на "топчиите" в началото на втората част донесе победата за домакините.

Порто започна много силно мача. В първите секунди „артилеристите” се оказаха под тоталния натиск на своя противник.

Още в 1-ата минута Фалкао проби в наказателното поле, топката стигна до Рубен Микаел, който от границата на наказателното поле отправи силен удар, но той бе избит.

Две минути след това, при центриране отдясно, правещият първи мач в Европа след финала в Шампионската лига от 2006 г. Сол Кембъл изби с много трудности топката, но само за да я спре на Фалкао, който от 8 метра отправи удар, преминал на сантиметри до дясната греда.

По-активната игра на Порто продължи и в следващите минути и не след дълго съдбата ги възнагради. При една акция отляво Варела центрира, но не го направи много добре. Излезлият леко напред Лукаш Фабиански, който замести контузения Алмуня, се оказа в много неудобна позиция, след като центрирането се оказа удар. Вратарят на гостите не успя да рагира добре и спирайки топката, я изпусна в мрежата си.

Голът показа на Арсенал, че в този мач няма да имат никакъв успех, ако продължават да играят така.  „Топчиите” се активизираха и създадоха няколко моменти на напрежение пред противниковата врата. В 17-ата Бендтнер стреля и след рикошет топката замалко не влезна във вратата. След изпълнението на корнера обаче Фабрегас центрира на далечната греда, където Росицки върна в малкия пеналт при чакащия от два метра Кембъл и бившият национал не сгреши.

След попадението Арсенал продължи да бъде по-активният отбор в следващите няколко минути. Томас Росицки можеше да направи 2:1, но ударът му бе избит с вещина от Елтон.

Изравняването на резултата обаче постепенно бе преодоляно от домакините. В следващите минути те овладяха центъра на терена и се опитваха да пробият дуото Кембъл-Вермален. Раул Мейрелеш, Фалкао и Хълк правеха опити да създадат сериозни опасности. Микаел обаче бе този, който отправи страхотен шут в 28-ата минута, но донякъде Фабиански поправи грешката си за гола с хубаво спасяване.

В 37-ата минута пък и критикуваният Бендтнер блесна с много добро изпълнение с глава, спасено със сетни сили от Елтон.

След още няколко интересни атаки завърши и първата част.

Мачът стана още по-интересен с началото на втората. В 49-ата минута Росицки навлезна в наказателното поле и бе спънат, но Мартин Хансон не даде дузпа. Миг по-късно Порто обаче поведе след куриозен гол. Сол Кембъл гърдира една топка, която отиваше към Фабиански. Неволно 35-годишният защитник я докосна и след като вратарят улови и шведският рефер отсъди непряк свободен удар. Докато играчите на Венгер се разправяха, Фабиански взе топката и я подаде на домакините, които се възползваха и изпълниха светкавично нарушението, а Фалкао миг по-късно ликуваше, вкарал почти на празна врата на слисаните англичани.

В следващите минути Арсенал трудно организираше атаките си, имайки се предвид последния гол. В 60-ата минута Хълк прехвърли с майсторски финт Кембъл и от ъгъл стреля, но Фабиански спаси.

В оставащите 30 минути играчите на Венгер се опитаха да стигнат до изравително попадение, но натискът им бе стихиен и не доведе до нищо сериозно. Напротив, Порто бе отборът, който на няколко пъти центрира опасно и отправи дузина коварни удари. Влезелият Тио Уолкът също не успя да усили мощта в атака на "артилеристите", за да стигнат до изравнително попадение.

В последните секунди "топчиите" имаха възможност да изравнят, но късметът не бе на тяхна страна.

Така мачът завърши с победа на Порто, които на теория имат по-големи шансове за класиране, но преди това трябва да минат през "Емиратс" на 9 март, където трудно някой би повярвал, че Арсенал няма да вкара голове.

Порто - Арсенал 2:1

1:0 Варела 11'
1:1 Кембъл 18'
2:1 Фалкао 51'

Порто: Елтон, Фусил, Роландо, Алвеш, Перейра, Микаел, Фернандо, Мейрелеш (Коща 67'), Варела, Фалкао, Хълк (Гонсалес 80');

Арсенал: Фабиански, Саня, Кембъл, Вермален, Клиши, Диаби, Денилсон, Фабрегас, Росицки (Уолкът 67'), Бендтнер, Насри (Ебуе 87');

Жълти картони: Алвеш, Перейра, Фусил (Порто); Диаби (Арсенал);

Стадион: „До Драгао”;