3. Еспаньол дръпна ръчната на Барса за 0:0 в каталунското дерби (ВИДЕО)

Еспаньол дръпна ръчната на Барса за 0:0 в каталунското дерби (ВИДЕО)

Меси и Суарес удариха греди, но шампионът бе спрян заслужено от градския си съперник

Шампионът на Испания, Европа и света Барселона започна 2016 година с неуспех. Отборът на Луис Енрике спечели 5 трофея през 2015 година, но откри новата година в испанския елит с 0:0 като гост на Еспаньол в градското дерби на старта на 18-ия кръг. Меси и Суарес удариха греди, но Еспаньол напълно заслужи точката със солидна игра в защита и спря серията на Барса от три поредни победи във всички турнири.

Барселона е лидер в Примера с 39 точки, втори е Атлетико с 38, Реал има 36. Еспаньол е 11-и с 21. За първи път от 28 октомври насам (0:0 с Вияновезе) Барселона изигра мач без отбелязан гол.

Еспаньол нямаше победа в градското дерби от 2009 година, а у дома не бе печелил от 2007-а. Мачът бе последен преди каталунците да имат право да използват Арда Туран и Алейш Видал. Трансферното ембарго върху клуба изтече и е много вероятно двамата да направят дебют следващата седмица отново срещу Еспаньол, но за Купата на краля.

„Папагалчетата” знаеха, че трябва да се бранят много добре, ако не искат рано-рано да инкасират гол и шампионите на Испания, Европа и света пренесоха играта в тяхната половина, но липсваше скорост и опасни положения в началото липсваха.

Жорди Алба не успя да нанесе удар след центриране на Суарес на далечната греда. Самият Суарес получи шанс след отличен свободен удар на Меси в 21-ата минута, но насочи встрани, след като умело се измъкна от пазача си.

Алваро и Масчерано се сдърпаха на два пъти и получиха жълти картони в 22-ата минута, а съдията нямаше да сбърка и ако ги беше изгонил за неспортсменските им прояви.

Тер Щеген беше на път да подари гол на Еспаньол, когато изпусна центриране от корнер, но имаше късмет, че нямаше кой да бие към вратата.

Лео Меси сам си спечели пряк свободен удар на опасна позиция, завъртя фалцово над стената, но топката чукна напречната греда почти до дясната сглобка и мина назад в аут.

Перес направи пропуск за домакините в началото на втората част, но Барса постепенно натисна сериозно. В 55-ата минута Луис Суарес направи непростим пропуск и при елиминиран вратар успя да нацели само страничната греда.

Пропускът разконцентрира „блаугранас” и те имаха нужда от изчистване от собствената голлиния, за да избегнат гол след корнер за Еспаньол.

Неймар опита акробатично да се разпише, ала не затрудни вратаря Пау Лопес.

В края Барселона не можеше да измисли нищо повече. Неймар в безсилието си получи жълт картон за груб фаул, а Меси от 30-ина метра завъртя в аут от свободен удар, но гол така и не падна.