3. Евертън задълбочи кризата в Челси (видео)

Евертън задълбочи кризата в Челси (видео)

"Карамелите" спечелиха с 2:0 на "Гудисън парк", лондончани вече 4 мача без успех във Висшата лига

Евертън постигна важен успех с 2:0 над Челси в 25-ия кръг на английската Висша лига и удължи серията на „сините” без победа в шампионата на 4 мача. Завърналият се при „карамелите” Стивън Пиенаар и новото попълнение на тима Денис Стракуалурси повалиха отбора на Андре Вияш-Боаш с по едно попадение във всяко полувреме.

Португалският мениджър за пореден път заложи на Фернандо Торес в атаката на Челси при липсата на Дидие Дрогба, който чака с нетърпение финала за Купата на Африканските нации с националния отбор на Кот д”Иваор. Хлапето обаче затвърди впечатлението, че прави може би най-слабия сезон в своята кариера и игра с типичната за играта си неувереност и плахост след трансфера на „Стамфорд Бридж”.

Евертън зарадва феновете в Ливърпул с гол след само 5 минути игра. След един щастлив рикошет в тялото на Франк Лампард, топката изненада защитата на Челси и зад нея играещият под наем от Тотнъм Стивън Пиенаар добре овладя току пред Бранислав Иванович, за да матира хладнокръвно Петър Чех за 1:0.

Попадението стъписа лондончани и те имаха първия си сериозен шанс чак след четвърт час игра. Тогава Фил Невил отклони лошо, но Даниел Стърдидж не очакваше топката и вместо да овладее, по-скоро тя го удари и отскочи в ръцете на Тим Хауърд.

Челси овладя центъра на терена в средата на полувремето, но нямаше ясни идеи как да се пребори с дисциплинираната игра на отбора на Дейвид Мойс в отбрана. Единствено Хуан Мата създаваше сериозни проблеми с нестандартните си отигравания, ала носещият капитанската лента в отсъствието на Джон Тери – Франк Лампрад стреля неточно след хубав пас на испанеца.

Мейрелеш загуби глупаво от Стракуалурси и го спря с удар в гърдите с крак, което му заслужи жълт картон от съдията. Торес пък засече слабо едно центриране в очертанията на вратата и Хауърд пак лови спокойно.

Ел Ниньо се изнерви и си изпусна нервите срещу Пиенаар при едно нарушение в центъра. Испанецът също видя жълтия картон в тази ситуация.

Вияш-Боаш вкара повече атакуваща мощ като замени Есиен с Малуда,  но само две минути по-късно Евертън вкара втори гол. Американецът Лендън Донован направи страхотен пробив от дясното крило, навлезе към центъра, обърка Давид Луис и изведе с перфектен пас Денис Стракуалурси сам срещу Чех, а нападателят отбеляза втория си гол с екипа на „карамелите” въпреки намесата на стража с една ръка – 2:0.

Игралият страхотно Пиенаар бе сменен под бурните овации на „Гудисън парк” след гола, а Ашли Коул създаде нови грижи за Вияш-Боаш, като излезе контузен след 77 минути игра.

Мата отстъпи място на Лукаку, ала атаката на Челси оставаше все така импотентна. Така Евертън няма загуба вече 5 поредни мача в Премиършип, докато Челси няма победа в 4 поред.

Поражението може да се окаже много важно за бъдещето на мениджъра на „сините” Андре Вияш-Боаш, който е поставен под все по-голямо напрежение заради високите очаквания към себе си след идването от Порто през лятото.

Челси вече изпадна извън топ 4 след драматичната победа на Арсенал срещу Съндърланд с 2:1 на „Стейдиъм ъф лайт”. Челси има равни точки с „топчиите” – по 43, докато Евертън е 10-ти с 30.