3. Франция се доближи до Мондиала след 1:0 над Ирландия в Дъблин

Франция се доближи до Мондиала след 1:0 над Ирландия в Дъблин

Никола Анелка вкара единственото попадение в 72-ата минута

Франция постигна изключително ценна победа с минималното 1:0 като гост на Ирландия в първата среща от баража между двата отбора за класиране на световното първенство. "Петлите" бяха по-дейният тим през по-голямата част от мача на "Кроук Парк" и направиха много важна крачка към класиране на Мондиал 2010. Единственото попадение в двубоя бе дело на нападателя на Челси Никола Анелка, а домакините само могат да съжаляват, че в средата на първото полувреме Лорънс не успя да прати коженото кълбо в мрежата на Франция, след като ударът му от 6-7 метра не успя да намери опразнената врата. Ирландците, които бяха в една квалификационна група с България, продължават да нямат успех над Франция в официален мач от 1981 година и на 18-и  ще трябва да търсят чудото на "Парк де Пренс", ако не искат да гледат световното по телевизията

Въпреки, че гостите започнаха по-активно мача, първото чисто голово положение се откри пред капитана на Ирландия Роби Кийн. Той овладя топката пред границата на полето и веднага стреля, но Галас с тяло успя да пресече силния му удар. В 11-ата минута централните защитници на „детелините” направи уникална грешка, която можеше да струва много скъпо на водения от Джовани Трапатони тим. Ричард Дън не успя да изчисти топката с глава, която се озова в краката на Жиняк. Той напредна и с хубав прехвърлящ удар успя да вкара коженото кълбо в мрежата зад Шей Гивън, но попадението бе отменено заради засада на френския играч.

В 17-ата минута Деймиън Дъф стреля от около 30 метра, но неговият удар бе много неточен и топката излезе в аут. В ответната атака Жиняк напредна по дясното крило и центрира остро в малкия пеналт, но бранител на Ирландия успя да изчисти в корнер. В 25-ата минута халфът на Бордо Йоан Гуркюф стреля силно от 25 метра, но Гивън бе заел добра позиция и улови кълбото. Три минути по-късно домакините направиха непростим пропуск. След изсипана в наказателното поле топка, Дойл с глава продължи към Кийн, който веднага стреля, но Лорис успя да парира удара му. Кълбото обаче се озова в краката на Лорънс, който от 7-8 метра не успя да намери опразнената врата и прати топката в трибуните.

В 39-ата минута пред Тиери Анри се откри отлична възможност да открие резултата. Той получи топката по лявото крило и тръгна да влиза в наказателното поле. Получи се карамбол, но все пак нападателят на Барселона успя да стреля, а топката мина на сантиметри покрай десния страничен стълб на Шей Гивън.

В 52-ата минута Дъф центрира от корнер, топката се озова в краката на Дън, който обаче не успя да нанесе точен удар. Последва меле и удар на Кийн, който мина покрай вратата на Франция, но страничният рефер бе вдигнал флага засада.Четири минути по-късно Ласана Диара стреля от воле от около 30-ина метра, а опасният му удар мина на сантиметри покрай левия страничен стълб на Гивън. В следващата атака Анелка стреля силно с левия крак от границата на полето, но стражът на „детелините” бе заел добра позиция и улови.

В 62-ата минута Анри получи топката пред наказателното поле и веднага „копна” кълбото над отбраната на „зелените”. Жиняк се опита с хубав параболичен удар с глава да прехвърли Гивън, но стражът на Ирландия показа класа и успя да избие влизащата под гредата топка. В 69-ата минута Евра проби през центъра на терена и направи много хубаво двойно подаване с Жиняк. Левият бек на Манчестър Юнайтед влезе в полето и чукна топката, като се получи контакт между него и Гивън. Реферът Брюх обаче даде знак играта да продължи.

В 72-ата минута натискът на Франция даде резултат и „петлите” успяха да открият резултата. Диара намери Анелка пред границата на полето, нападателят на Челси стреля силно с левия крак, топката се отклони в тялото на Леджър, след това се удари в лявата греда и спря в мрежата зад Гивън – 0:1.

В 80-ата минута „петлите” можеха да вкарат и втори гол и по този начин да си гарантират участието на Мондиал 2010. Диара открадна топката в центъра на терена и с прострелен пас се опита да изведе Анелка. Голмайсторът надбяга прекия си пазач, а след това се сблъска с Гивън. Кълбото попадна в краката на Жиняк, който от 10-ина метра вместо да прати топката в опразнената врата стреля в аут.

Седем минути по-късно домакините пък изпуснаха златрна възможност да изравнят резултата. Бест овладя топката в наказателното поле и подаде вляво към непокрития Уилън. Той веднага стреля, но със самоотвержена намеса Лорис успя да избие. До края на мача домакините се опитаха да стигнат до изравнително попадение, но възпитаниците на Реймон Доменек дейставаха много добре в отбрана и успяха да задържат крехката си преднина.