3. Гърция спечели битката за Балканите, война по трибуните в Атина (снимки)

Гърция спечели битката за Балканите, война по трибуните в Атина (снимки)

Гърците сломиха Хърватия с 2:0 след голове на Самарас и Гекас

Гърция спечели балканското дерби срещу Хърватия с 2:0 и вече е лидер в група “F”. Головете за гърците отбелязаха опитните Йоргос Самарас и Теофанис Гекас през втората част.

Мачът бе спрян за 6 минути в началото, защото гостуващата агитка хвърли бобмичка сред феновете на Гърция, а „любезните” домакини отвърнаха с димки и факли.

Напрежението бе завладяло изцяло стадион „Йоргос Караискакис”. Близо хиляда фена на „шахматистите” оказаха невероятна подкрепа на своите в гръцката столица. След 3 минути игра бомбичка хвърлена от привържениците на Хърватия попадна в сектора на домакините и избухна там. Това доведе до ексцесии, като гръцките ултраси отговориха с димки и факли насочени към гостите.

Полицията опита да спре фенската война, но реферът Хауърд Уеб реши, че е по-добре да прекрати мача. Той върна играчите на терена след 6-минутно прекъсване и мачът продължи.

Целият мач бе изпъстрен с грубости, а британският съдия показа цели 10 жълти картона на двата отбора. Първата част не предложи много футбол, преобладаваха тежките сблъсъци и битката в средата на терена.

През втората обаче гърците ликуваха. В 71-ата минута те по традиция се възползваха от един корнер, топката бе лошо избита и попадна в нападателя на Селтик Йоргос Самарас, който от 10 метра шутира прецизно в долния десен ъгъл на Стипе Плетикоса за 1:0.

В 79-ата пак след корнер Теофанис Гекас се разписа и подпечата победата на Гърция с втори гол – 2:0. До края мачът се превърна в истински празник за агитката на домакините, която ликуваше.

Победата изкачи Гърция на върха в група “F” с 21 точки, на 2 пред тазвечершния съперник Хърватия.

В друг мач от групата днес Латвия резонно надделя с 2:0 над слабака Малта. Виснаковс в 33-ата и и Рудневс в 83-ата минута дадоха трите точки на прибалтийците. Латвия е на 4-та поиция с 11 точки, а Малта е на дъното с 1.