1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. Генералният секретар на УЕФА: Целта на Финансовия феърплей не е да изравни всички клубове

Генералният секретар на УЕФА: Целта на Финансовия феърплей не е да изравни всички клубове

Преди 5-6 години Реал Мадрид и Милан имаха еднакви приходи, сега Реал печели тройно повече, това е бизнес, казва Джани Инфантино

Генералният секретар на УЕФА: Целта на Финансовия феърплей не е да изравни всички клубове
Генералният секретар на УЕФА Джани Инфантино даде много любопитно интервю за Goal.com, в което призна, че целта на въведения Финансов феърплей не е да постави равна основа за развитие на всички клубове на Стария континент.

Инфантино защити УЕФА и не се съгласи с мнението, че Финансовия феърплей е изцяло в услуга на най-богатите клубове в Европа. Барселона, Байерн Мюнхен и Реал Мадрид редовно стигат до последните етапи в Шампионска лига през последните години и затова много фенове и специалисти твърдят, че най-силният турнир е станал твърде лесно предвидим.

В същото време УЕФА въведе нови правила, с които да намали риска от фалит сред участниците в Шампионска лига като принуди всички клубове да изравнят приходите и разходите си.

Сред видните критици на тези реформи е спортният директор на Ювентус Умберто Гандини, който посочва, че по този начин само се установява още повече доминацията на 5-6 елитни клуба, които получават най-големи приходи от Шампионска лига и най-големи бюджети за нови играчи.

На Международната спортна конференция в Дубай Джани Инфантино коментира темата пред Goal.com.

„Не приемам критиките, защото те са погрешни. Дори само да се погледне развитието на клубовете през последните няколко години ще се види, че критиките са неправилни. Единственото нещо, което Финансовия феърплей прави, е да промени мисленето на клубовете. Не забравяйте, че преди две години имахме 1,7 млрд. общи загуби на европейските клубове, а днес сме свили тези загуби до 700 млн. Това е голям напредък само за две години”, посочва Инфантино и допълва:

„Основното правило на Финансовия феърплей е, че не можеш да харчиш повече, отколкото са твоите приходи. Няма нужда да си Айнщайн, за да се придържаш към правилото – това е просто здрав разум. Същото е като това, което всички правим в нашите семейства. Каквото имаме в портфейла – това харчим, не повече”.

Инфантино смята, че за да може един клуб да се изкачи до върха в Европа трябва да работи много успешно като бизнес начинание и да печели добри пари извън терена.

„Ако погледнете развитието на европейските клубове през последните няколко години, можете да видите, че някои клубове, които направиха определени инвестиции, сега се развиват много добре. Финансовите резултати на Реал Мадрид и Милан, например, бяха много близки преди 5-6 години. Но днес Реал Мадрид има три пъти по-високи приходи заради своите действия на маркетинговия пазар. Друг пример са приходите от стадиони. В Италия има стадиони с по 80 000 места в сравнение с Англия, където има стадиони за по 40 000 като този на Челси. Но приходите на Челси от стадиона са 4 пъти по-високи от тези на Милан и Интер. Възможно е чрез инвестиции и нарастващи приходи нови клубове да влязат в голямата игра. Но ние искаме здрави клубове, силни турнири и добри инвестиции”, заяви Инфантино.

Той е категоричен, че ролята на УЕФА не е да изравнява силите в европейския футбол, а да дава равен старт на всички и клубовете сами да се развиват.

„Неизбежно е да има големи и малки клубове. През 60-те години например клубовете с най-големи стадиони са имали най-големи приходи и са печелили най-много пари, които да инвестират в най-добрите играчи. Финансовия феърплей няма за цел да изравнява всички на едно ниво. Това е като политическите системи, в които всеки е на едно и също финансово ниво. Доказано тези системи не работят.

Нашата цел е да създадем добра конкуренция и ако клубовете успяват да увеличат приходите си, ще успяват да преборят и конкуренцията. Борусия Дортмунд е добър пример. Клубът беше на практика банкрутирал преди няколко години, а преди две години играха финал в Шампионска лига. Това показва, че е възможно чрез инвестиции в млади играчи и инфраструктура да генерираш повече приходи и да си конкурентоспособен.

Не трябва да забравяте, че в Шампионска лига през последните 22 години нито един отбор не е печелил турнира два пъти поред. Така че не само парите са важни във футбола, важно е и какво се случва на терена”.
Манчестър Юнайтед плаща огромна неустойка на Тен Хаг при уволнение

Манчестър Юнайтед ще трябва да плати компенсация от около 17.5 милиона паунда на мениджъра Ерик тен Хаг

Байерн сменя Нойер с Алисон?

Бразилският страж на Ливърпул може да поеме към Мюнхен през лятото

Алонсо засипа с похвали Милан преди мача в Шампионската лига

Старши треньорът на Байер Леверкузен сподели очакванията си за предстощия двубой в Шампионската лига

Килиан Мбапе се връща за Реал Мадрид срещу Лил

Френският нападател се е излекувал от контузията си

Байерн Мюнхен си хареса Ди Марко от Интер

Байерн ще иска да замени Алфонсо Дейвис с Федерико Ди Марко през лятото

Ханзи Флик потвърди трансфера на Шчесни в Барселона

Наставникът на Барселона говори преди утрешния мач на каталунците срещу Йънг Бойс в Шампионската лига

Куртоа аут за два мача

Вратарят е с контузия

Вот на доверие за Тен Хаг

В Манчестър Юнайтед

Отлични новини за Гави

Халфът е готов за игра