3. Генк спечели титлата на Белгия

Генк спечели титлата на Белгия

Отборът на Генк спечели шампионската титла на Белгия, след като завърши наравно 1:1 на собствен терен със Стандарт (Лиеж) в мач от последния 10-и кръг на плейофите

Отборът на Генк спечели шампионската титла на Белгия, след като завърши наравно 1:1 на собствен терен със Стандарт (Лиеж) в мач от последния 10-и кръг на плейофите. Решаващото попадение за равенството и титлата реализира резервата Нуанганга Кенеди в 79-ата минута.

Това е трета титла в историята за Генк, но тимът ще се включи в квалификациите за място в Шампионската лига, както и Стандарт (Лиеж), останал на 2-о място. И двата отбора завършиха с по 51 точки, но титлата отива за Генк заради по-добри показатели в редовния сезон. След изиграването на първите 30 мача от шампионата, първите шест отбора продължават в битка за титлата с точков актив, който е разделен на две от постижението им до момента. Именно заради старта на Генк с 32 точки равенството им беше достатъчно. Иначе във втората фаза от първенството Стандарт (Лиеж) беше тотален хегемон и от 10 мача постигна осем победи, а в два завърши наравно.

Гостите откриха резултата в последната минута на първото полувреме чрез френския защитник Елиаким Мангала, след като защитата на Генк не успя да изчисти топката след центриране от свободен удар. След почивката футболистите на треньора Франк Веркаутерен вдигнаха темпото и натиснаха здраво. В 79-ата минута нигериецът Кенеди изранти само три минути след появяването си на терена. Той се разписа с глава след центриране от корнер.

В другите два мача от групата нямаше особена интрига, тъй като отборите бяха наясно със съдбата си. Андерлехт загуби на собствен терен от Локерен с 3:4, но остана на 3-о място и ще играе в плейофите за място в Лига Европа. ФК Брюж завърши 4-и въпреки убедителната победа с 3:0 над Гент, дошла благодарение на два гола на хърватския младок Иван Перишич. ФК брюж обаче ще трябва да се справи в два мача със състава на Вестерло, ако иска да играе в Европа на есен. Тимът на Вестерло спечели плейофа в местата от 7-о до 14-о като на финала в две срещи преодоля Серкъл Брюж.

Шарлероа изпада от белгийската Лига, а тимът на Ойпен играе плейофи за запразване на статуса си с още три състава от Втора лига. Сигурен нов член на елита на Белгия е Уд Хаверле (Льовен).