3. Германия би пестеливо и очаква Англия на осминафиналите (видео)

Германия би пестеливо и очаква Англия на осминафиналите (видео)

Срамна загуба на Сърбия предреши крайната подредба в Група "D"

Германия и Гана се класираха за осминафиналите на Световното първенство. Бундестимът излезе победител от директния сблъсък срещу прекия си конкурент в Група „D”, но изненадващата победа на Австралия над Сърбия се оказа достатъчна за ганайците да продължат напред.

Победният гол за успеха с 1:0 отбеляза Месут Йозил със страхотен шут от дъгата на наказателното поле в 60-ата минута. Срещата пък бе изпълнена с многобройни голови възможности голяма част, от които се разиграха пред вратата на Мануел Нойер. Той обаче остана благодарен на защитниците си и главно Филип Лам, който с две решителни намеси не остави шансове на „черните звезди”.

Германия започна мача по-силно и още от първите минути нападателите на бундестима започнаха да създават притеснения на ганайската отбрана. Какау се впусна бързо по дясното крило и принуди стража на Гана да спасява вратата си от гол. Лукас Подолски също предвиди неприятности за „черните звезди”, след като негово центриране отляво едва не се озова в мрежата зад Кингсън. Джонатан Менса се опита да блокира подаването, но кълбото се отклони по посока страничния стълб. Гол не последва единствено заради навременната намеса на вратаря.

Постепенно Гана навлезе в правилния си ритъм и започна да нахлува дълбоко в половината на Германия. Квадво Асамоа успя да центрира към Асамоа Гиян след бърз пробив отляво. В последния момент с акробатичен скок обаче Бастиян Швайнщайгер сложи край на акцията. Асамоа Гиян се възползва от лошата вечер, която имаше Пер Мертезакер и проби като на шега през защитата на Германия. Нападателят обаче забави решението си дали да стреля и в краката му се бе озовал Мануел Нойер, който предотврати опасността. В последвалата атака Месут Йозил направи изключително фрапантен пропуск. Халфът изскочи иззад гърба на противниковата защита и се откъсна далеч напред. Единствено Кингсън бе останал срещу Йозил, който по наивен начин прати топката право в краката на вратаря.

Гана накара бундестима да изтръпне за пореден път. След центриране от корнер Андре Айеу засече топката с глава и я насочи към далечната греда. Капитанът Филип Лам обаче бе запазил позицията си и парира кълбото на самата гол линия. В 30-ата минута Мюлер намери Кедира в наказателното поле, той продължи към Какау, който стреля без подготовка от 15 метра към дясната греда на Гана. С поредната си стабилна намеса Кингсън улови сигурно и даде начало на нова акция за „черните звезди”.

Най-лошите кошмари на Германия едва не се сбъднаха в началото на второто полувреме, когато бранител на маншафта не отигра висока топка по най-добрия начин, при което тя попадна в краката на Квадво Асамоа. Лице в лице с Мануел Нойер ганаецът не успя да преодолее вратаря и нулевото равенство се запази.

Месут Йозил обаче намери правилния път към гола и с бомбастичен удар в 60-ата минута. Халфът получи топката от Томас Мюлер пред наказателното поле след бързо разиграване по дясното крило. Без да се бави той заложи топката на левия си крак пред дъгата на пеналта и със страховит шут я прокара през трима бранители на Гана и вратаря Кингсън.
Радостта на германците можеше да се окаже краткотрайна, защото скоро след гола Гана разигра нова опасна ситуация пред вратата на Нойер. Асамоа Гиян задържа кълбото в дясната половина на пеналта и със скрит пас с пета намери връхлитащия в празно пространство Айеу. Нападателят със сигурност щеше да конвертира изстрела си в гол, ако не бе навременната намеса на капитана Филип Лам. Бранителят се плонжира в краката на Айеу и успя да отклони топката достатъчно, че да я изпрати над гредата.

В минутите до края германците предпочетоха да ограничат действията си в предни позиции и това отвори допълнителни опции пред тима на Гана. Анан опита оптимистичен удар от далечно разстояние и след колебливо първо докосване Нойер спря топката пред себе си. Междувременно Бастиян Швайнщайгер бе заменен от Тони Кроос. Полузащитникът изпитваше болки в лявото си бедро, което може да се превърне в проблем за селекционера Йоаким Льов.

Ганайците контролираха играта в края на мача, но слабопробивните действия на тима се оказаха недостатъчни за изравняване на резултата. В крайна сметка всичко това остана без значение, защото Австралия свърши тежката работа и на двата тима, побеждавайки изненадващо Сърбия с 2:1 в другия мач от групата.

След третия кръг Германия и Гана запазиха съответно първото и второто си място и ще играят на осминафиналите. Съперник на Германия ще бъде кръвният враг Англия в един от най-интересните двубои във фазата на директните елиминации. Гана пък ще се изправи срещу впечатляващия до този момент отбор на САЩ.

Гана – Германия 0:1
0:1 Йозил 60’

Гана: Кингсън, Сарпей, Джонатан, Менса (к), Пентсил, Асамоа, Анан, Принс, Тагое (Мунтари – 64’), Гиян (Амоа – 82’), Айеу (Адия - 92');
Селекционер: Милован Райевац;

Германия: Нойер, Фридрих, Боатенг (Янсен – 72’), Мертезакер, Лам (к), Мюлер (Троховски – 67’), Кедира, Швайщайгер (Кроос – 81’), Подолски, Йозил, Какау;
Селекционер: Йоаким Льов;

Жълти картони: Айеу (40’), Мюлер (43’),

Рефер: Карлос Симон (Бразилия);

Стадион: „Сокър Сити”, Йоханесбург – 81 391 посетители;